Hata kodu P0350 – ateşleme bobini primer/sekonder devre arızası

Hata kodu P0350 “ateşleme bobini primer/sekonder devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Ignition Coil Primary/Secondary Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0350 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0350 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0350 – ateşleme bobini primer/sekonder devre arızası

P0350 kodu aracın hafızasına kaydedilmişse, şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Sorun birincil veya ikincil ateşleme bobini devresiyle ilgilidir.

Çoğu araçta, ateşleme bobinleri ile distribütörsüz bir ateşleme sistemi kullanılır. Bu sistemde, her silindirin kısa bir tel veya silikon uç kullanılarak bujiye bağlanan kendi ateşleme bobini vardır.

Sıkıca sarılmış endüksiyon bobinine uygulanan akü voltajı ve PCM’den gelen bir topraklama darbesi yüksek yoğunluklu bir kıvılcım oluşturur. Kıvılcım, her bir silindirdeki bujiyi ateşlemek için gereklidir.

Bobin blokları kullanan sistemler, birden fazla bujinin bir bobin bloğundan ateşlenmesi dışında benzer şekilde çalışır. Bu da birkaç silindiri sırayla ateşler.

Bu tip sistemler normalde kıvılcımı bobin bloğundan bujilere aktarmak için daha uzun, yüksek voltajlı buji telleri kullanır.

Söz konusu aracın sahip olduğu ateşleme sisteminin türü ne olursa olsun, zamanlama ve kıvılcım çalışması PCM tarafından kontrol edilir. Akü voltajı sabit olduğunda, ateşleme bobini PCM’den bir darbe aldığında yüksek yoğunluklu bir kıvılcım çıkarır.

PCM, şasi darbesi uygulandığında ateşleme bobini devrelerinden herhangi birinin tamamlanmadığını tespit ederse. P0350 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0350 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanar.
 2. Sarsıntılı, sarsıntılı motor çalışması
 3. Dengesiz çalışma, rölantideyken ateşleme atlıyor.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Güç kaybı.

P0350 arızası, motor sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Motor hızlanırken dengesizleşebilir veya aniden durabilir. Arızanın mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmesi ve giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0350, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kısa devre yapmış veya bozuk ateşleme bobini kablo demeti.
 • Ateşleme bobini kablo demetinde zayıf elektrik bağlantısı veya açık devre.
 • Ateşleme bobinine giden kablolar ve konektörler arızalı olabilir. Başka bir bileşende aşınma veya sürtünme gibi bir özellik olabilir.
 • Ateşleme bobini arızalı.
 • Motor kontrol modülü (ECM) arızalı.

Arıza kodu P0350 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0350’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bobin konnektöründeki elektrik bağlantısının doğru olup olmadığını kontrol edin.
 2. Bir motor arızası varsa, motoru kapatın ve bobinle ilgili kabloları ayırın. Ardından kablolar sökülmüş halde motoru çalıştırın ve bir voltmetre kullanın. 5-20Hz aralığını göstermelidir, bu aralık mevcut değilse ateşleme bobinini değiştirin.
 3. Ateşleme bobini devresinde PCM’den sinyal gelmiyorsa, bobini ayırın ve ateşleme bobini konnektöründeki devre sürücülerini kontrol edin. Belirgin voltaj kısa devre olduğunu gösterir. Yerini tespit etmeniz ve gerekli onarımları yapmanız gerekir.
 4. Sürücü devresinde voltaj yoksa, konnektörü PCM’den çıkartın. Ve şanzıman kontrol modülü (PCM) ile bobin arasındaki sürücü devresinin sürekliliğini kontrol edin. Açık devre yoksa, bu bir toprak arızası olduğunu gösterir. Sorunu çözün.
 5. Bir kırılma varsa, toprak ile ateşleme bobini konnektörü arasındaki direnci kontrol edin. Sonuç sonsuz direnç olmalıdır. Değilse, bobin sürücü devresindeki toprak arızasını giderin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0350 kodunu diyagnoz ederken yapılacak ilk şey tüm ateşleme bobini kablolarını ve konnektörlerini gözle kontrol etmektir. Ateşleme bobinleri veya bobin blokları üzerinde kırık elektrik konnektörleri olup olmadığına bakın.

Ayrıca yanmış, kırılmış veya aşınmış kablo demetleri olup olmadığını kontrol edin. Ateşleme bobini elektrik konnektörlerinin uçları da zamanla aşınabilir.

Belirli bir silindir için ateşleme bobini primer/sekonder devre kodları mevcutsa, bunlar arızalı devrenin belirlenmesine yardımcı olabilir. Silindire özgü kodlar yoksa, hangi bobin çıkışının veya devresinin arızalı olduğunu bulmak gerekir.

Bobin veya devre çıkışını bulduktan sonra, kontak açıkken konnektördeki akü voltajını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Voltaj yoksa, atmış sigortalar, arızalı röleler vb. olup olmadığını kontrol edin.

Tüm sigortalar ve röleler sağlamsa, bir multimetre kullanarak her bir devrede süreklilik ve direnç kontrolü yapın. Hassas elektronik aksamlara zarar vermemek için bunu yapmadan önce ilgili tüm kontrol cihazlarının bağlantısını kesin.

Ateşleme bobininde bir voltaj sinyali varsa, konnektörde PCM’den gelen bir şasi darbesi olup olmadığını kontrol edin. Şasi darbesi eksikse, PCM’deki sürücü büyük olasılıkla arızalıdır.

Bunlar P0350 hatası ile ilişkili arızanın tanımlanması için genel önerilerdir. Ancak, çoğu zaman yüksek gerilim kabloları ve bobinin kendisi değiştirilerek arıza giderilebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0350 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen (C4)
 • Daihatsu
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai (Santa Fe, Sonata)
 • Infiniti
 • Kia (Sedona, Sorento)
 • Nissan (Almera, Elgrand, Note, Teana, Tiida)
 • Peugeot (206, 307, 406)
 • Porsche
 • Subaru (Legacy)
 • Suzuki (Carry)
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P0350 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0301, P0302, P0303, P0304, P0352, P0353, P0354, P0355, P0356, P0357, P0358, P0359, P0360, P0361, P0362.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin