Hata kodu P0363 – yanlış ateşleme tespit edildi – yakıt verme devre dışı

Hata kodu P0363 “yanlış ateşleme tespit edildi – yakıt verme devre dışı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Misfire Detected – Fueling Disabled” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0363 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0363 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0363 – yanlış ateşleme tespit edildi – yakıt verme devre dışı

Kaydedilen P0363 kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir ateşleme arızası tespit ettiğini ve etkilenen silindir için yakıt enjektörünün bağlantısını kestiğini gösterir. Bu sorunun Avrupa menşeli araçlarda daha yaygın olduğu da söylenebilir.

PCM, krank mili konum sensöründen (CPS) ve eksantrik mili konum sensöründen/sensöründen (CMPS) gelen giriş sinyallerindeki değişiklikleri izler. Ateşleme atlaması olup olmadığını ve ateşleme atlamalarının hangi silindirde meydana geldiğini belirlemek için.

Başlangıçta, bir ateşleme teklemesi tespit edildiğinde, arıza gösterge lambası (MIL) bir süre için hızlı bir şekilde yanıp sönebilir ve durabilir (sürekli yanmak yerine). Yanıp sönen Kontrol motoru ışığı sürücüyü bilgilendirmek içindir.

Bir silindirde ateşleme atlaması ile birlikte araç kullanmak katalitik konvertöre zarar verebilir. Kontak atlama kodu, yanıp sönen MIL göstergesinden bağımsız olarak kaydedilmelidir, ancak bekleyen bir kod olarak kaydedilebilir.

Bazı araçlarda (genellikle Avrupalı üreticiler), PCM bir ateşleme atlama kodu ile birkaç döngü tespit ettiğinde. Etkilenen silindire giden yakıt beslemesi kesilir.

Bu normalde belirli bir silindir için yakıt enjektörü topraklama darbesinin bağlantısı kesilerek gerçekleştirilir. Fazla yakıt katalitik konvertörün arızalanmasına neden olabileceğinden, belirli bir silindire giden yakıt beslemesinin kesilmesi gereklidir.

Ateşleme arızası tespit edilirse, P0363 kodu kaydedilir, etkilenen silindire giden yakıt beslemesi kesilir ve MIL göstergesi yanabilir. Bu soruna genellikle bir veya daha fazla silindir tekleme kodu eşlik eder.

P0300, P0301, P0302, P0303, P0304 vb. dahil olmak üzere diğer ateşleme tekleme kodları.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0363 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Özellikle hızlanma sırasında motorun düzensiz veya kesintili çalışması.
 2. Azaltılmış performansın yanı sıra azaltılmış motor gücü.
 3. Ateşleme zamanlama hatalarıyla ilişkili diğer kodların mevcut olması muhtemeldir.
 4. “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanıp sönebilir.

P0363 hatası oldukça ciddidir, çünkü silindirlerde ateşleme hatalarına neden olabilir ve bu da motorun tamamen arızalanmasına yol açabilir. Bu kod bulunursa, arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0363, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı bir buji.
 • Arızalı ateşleme bobinleri veya bobin paketleri.
 • Buji bölmesinde nem veya yağ.
 • Çatlak veya yırtık teller ve buji silgisi.
 • Kötü yakıt enjektörü.

Arıza kodu P0363 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0363’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bujileri kontrol ettirin.
 2. Yüksek gerilim kablolarını kontrol edin.
 3. Ateşleme bobinlerini diyagnoz edin.
 4. Yukarıdaki noktalarda her şey yolundaysa, enjektörleri kontrol edin.
 5. Sorun PCM ünitesinden veya yazılımdaki bir hatadan kaynaklanıyor olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

İlk adım her zaman aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Sorununuz üretici tarafından düzeltilmiş bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Kod P0363, bir silindirde kayıtlı bir ateşleme atlama kodu hakkında bilgidir. Ayrıca kayıtlı diğer tekleme kodlarını da teşhis etmek gerekecektir. Bunlar P0301 ila P0312 olarak etiketlenmiştir.

Bobin, buji ve yakıt enjektörünün çalışmasını kontrol etmek için birçok alet mevcuttur. Ancak silindirler arasındaki bileşenlerin değiştirilmesine yönelik basit yöntem en etkili yöntemdir.

Bu, yakıt enjektörlerinde her zaman mümkün değildir, ancak bobinler ve bujilerde iyi çalışır. Bunlar yakıt enjektörlerinden çok daha sık arızalanır.

Sorunu çözmek için, kayıtlı kodları okumak üzere bir tarayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Tarama aleti, diyagnoz süreci devam ederken kodları temizlemek için de faydalı olacaktır. Teşhisin gerçekleştirilmesi için bileşenler değiştirildikten sonra kodların temizlenmesi gerekecektir.

Söz konusu araç önerilen değiştirme aralığına yaklaşıyorsa, bujileri bir set halinde değiştirmek en iyisidir. Ancak, herhangi bir bakım yapmadan önce arızalı parçanın yerini tespit edin. Belirli bir silindir için ateşleme bobini değiştirilirken, bujinin de değiştirilmesi önerilir. Bu size uzun vadede zaman ve para kazandıracaktır.

Bazen bu sorun tespit edildiğinde, bazı teknisyenler ilgili silindirdeki enjektörün arızalandığını varsayacaktır. Ve sadece ateşleme atlamasına bir tepki (PCM’nin neden olduğu) olmasına rağmen değiştirilmesi gerektiğini önerir. Bazı modellerde kullanılan yakıt kesme sistemine aşina değilseniz bu yanıltıcıdır.

Silindirlerde herhangi bir ateşleme atlama kodu olmadan P0363 hatası kaydedilirse, arızalı bir PCM veya PCM programlama hatasından şüphelenmelisiniz.

Diğer teşhis notları:

Arızalı parçalar değiştirilmeden önce P0363 kodu silinmeli ve ilgili silindirin enjektöründeki darbe tekrar sağlanmalıdır.

Bujileri kontrol etmek için değiştirme yöntemini kullanırken, bujileri alüminyum silindir kapaklarından sökerken dikkatli olun. Alüminyumdaki dişler çok kırılgandır ve düzgün bir şekilde soğumasına izin verilmezse hasar görebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0363 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Datsun (on-DO)
 • Ford
 • Hyundai
 • Mazda
 • Mini
 • LADA (Granta, Kalina, Largus, Priora, Vesta, Xray)
 • VAZ (2104, 2105, 2107, 2110, 2114, 2115)

Arıza kodu P0363 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0014, P1301, P1302, P1303, P1304, P1343, P1345, P1347, P1349, P1357.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin