Hata kodu P0366 – eksantrik mili konum sensörü “B” devre aralığı/performansı (Bank 1)

Hata kodu P0366 “eksantrik mili konum sensörü “B” devre aralığı/performansı (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Camshaft Position Sensor “B” Circuit Range/Performance (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0366 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0366 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0366 – eksantrik mili konum sensörü

‘B’ eksantrik mili konum sensörü PCM motor kontrol modülüne sıkıştırma stroku üzerindeki üst ölü nokta için özel bir sinyal gönderir. Ayrıca kam takipçisinin konumunu gösteren sinyaller gönderir.

Bu, kam sensörünü geçen eksantrik miline bağlı bir röle taşıyıcı tekerleği aracılığıyla gerçekleştirilir. PCM’deki sinyal doğru performans aralığıyla eşleşmediğinde bu hata kodu görünür.

Bu kod uzun marş süreleri nedeniyle de ayarlanabilir. Silindir 1’in bulunduğu blok olan Bank 1’i ifade eder.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0366 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü yakıt ekonomisi (motor çalışıyorsa).
 3. Çalıştırma ile ilgili olası eksiklik veya sorunlar.

Araç, genellikle aralıklı (titreyen) olduğu için P0366 arıza koduyla çalışıyor olabilir. Ayrıca PCM aracı genellikle ‘yavaş’ veya çarpışma modunda çalıştırabilir. Kam sensörü sinyalinde bir sorun olduğunda bile.

Hata nedenleri

Kodu P0366, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Eksantrik mili sensörü kablo demeti buji kablo demetine çok yakın döşenmiştir (parazit oluşabilir).
 • Eksantrik mili sensörünün kabloları sıkıca bağlanmamış.
 • PCM’de zayıf kablo demeti bağlantısı.
 • Arızalı “B” sensörü (Bank 1).
 • Verilerin alındığı hasarlı röle taşıyıcı tekerleği.

Bazı durumlarda, bu motor arıza kodu aslında eksantrik mili konum sensörü olmayan araçlarda üretilir. Bu durumlarda, temel olarak motorun arızalı bujiler, teller ve genellikle bobinler nedeniyle doğru çalışmadığı anlamına gelir.

Arıza kodu P0366 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0366’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetinin ikincil ateşleme bileşenlerine (bobinler, buji telleri, vs.) çok yakın yönlendirilmediğini kontrol edin.
 2. Sensör kablolarında yanma, erime veya aşınmaya işaret eden renk değişikliği olup olmadığını gözle kontrol edin.
 3. Eksantrik mili sensörünü hasar açısından inceleyin.
 4. Eksantrik mili sensörü deliğinden (mümkünse) röle çarkını eksik diş veya hasar açısından dikkatlice inceleyin.
 5. Şanzıman motorun dışından görülemiyorsa, görsel kontrol sadece eksantrik mili veya emme manifoldu sökülerek yapılabilir (motor tasarımına bağlı olarak).
 6. Tüm noktalar tamamlandığında ve hata ortadan kalkmadığında, sensörü değiştirin. Çoğu durumda bu sorunu çözecektir.

Genellikle sensörün değiştirilmesi P0366 hata kodunu düzeltir, ancak her zaman değil. Bu nedenle tüm öğelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Eksantrik mili konum sensörü, eksantrik mili hızını kaydetmek için motorda kullanılan elektronik bir cihazdır. Bu bilgi motor kontrol modülü (ECM) tarafından ateşleme ve yakıt enjeksiyonunu kontrol etmek için kullanılır.

Konum sensörü, belirli silindir ve piston konumunu belirlemek için eksantrik milinin konumunu algılar. Sensör sistemi, genellikle bir disk olan dönen bir parçadan ve gerçek sensör olan statik bir parçadan oluşur.

Motor çalışırken, dişlerin yüksek ve alçak kısımları sensörle olan boşluğu değiştirir. Boşluktaki değişim, sensörün yakınındaki manyetik alanda bir değişikliğe neden olur. Manyetik alandaki değişim sensördeki voltajda bir değişime neden olur.

Krank mili konum sensörü (POS) sistemi çalışmayı durdurduğunda P0366 hatası oluşur. Eksantrik mili konum sensörü, silindir tanımlama saati sinyallerini kullanarak motor parçalarının farklı kontrolünü sağlar.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0366 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A6, Q5)
 • BMW
 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Equinox)
 • Citroen (C4)
 • Ford (Focus)
 • Kia (Optima)
 • Mercedes-Benz (W212)
 • Opel (Astra, Insignia, Mokka)
 • Peugeot (308)

Arıza kodu P0366 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0012, P0340, P0341, P0342, P0343, P0345, P0347, P0348, P0349, P0365, P0367, P0368, P0369, P0390, P0392, P0393, P0394.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin