Hata kodu P0378 – zamanlama referansı yüksek çözünürlük sinyali “B” kesintili/hatalı darbeler

Hata kodu P0378 “zamanlama referansı yüksek çözünürlük sinyali “B” kesintili/hatalı darbeler” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Timing Reference High Resolution Signal “B” Intermittent/Erratic Pulses” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0378 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0378, “Yüksek çözünürlüklü ‘B’ sinyal zamanlama kontrolünde aralıklı/yanlış darbeler” olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) zamanlama sinyalinde aralıklı/yanlış darbeler tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0378 – zamanlama referansı yüksek çözünürlük sinyali

Kod esas olarak motor konum sensörü devresindeki, diğer adıyla krank mili konum sensöründeki bir sorunu ifade eder. Bununla birlikte, krank mili konum sensörünün kendisinin arızalanması da bu kodun ayarlanmasına neden olabilir.

PCM’nin motor devrini, yakıt enjeksiyon stratejisini, ateşleme zamanlamasını ve arıza teşhisini etkin bir şekilde izlemesi ve kontrol etmesi için. PCM’ye krank milinin ve dolayısıyla 1 numaralı pistonun krank mili dönüşü sırasında nerede olduğunu söyleyen bir referans sinyaline ihtiyaç duyar.

Başka bir deyişle, PCM’nin krank milinin sabit bir başlangıç noktasına göre dönüşü sırasında kaç derece döndüğünü bilmesi gerekir.  Tam özellikli bir sistemde, üretilen sinyal özel bir sinyal devresi veya iki telli sensörler söz konusu olduğunda değişken direnç aracılığıyla PCM’ye beslenir.

Senkronizasyon sinyali, manyetik alanı bir dişli çark tarafından kesilen bir sensör tarafından üretilir. Bu, krank mili kasnağında, eksantrik milinde veya bazı dizel motorlarda yakıt pompasının içinde bulunabilir.

PCM motor konum sensörü ‘B’ sinyalinde kesintili/yanlış darbeler tespit ettiğinde P0378 kodu verilir. ‘B’, belirli bir belirti veya bileşeni değil, sistem devresinin bir kısmında sorun olduğunu gösterir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0378 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Aracın motoru düzensiz çalışabilir.
 3. Motor silindirlerinde ateşleme atlamaları meydana gelebilir.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motorun çalıştırılmasıyla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.
 6. Motor durabilir veya kötü çalışabilir.

P0378 arıza kodunun şiddeti orta ile ağır arasında değişebilir. Aracın motoru bu hata ile düzensiz çalışıyorsa, mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0378, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Motor konum sensörü arızalı.
 • Sensör kablo demeti buji kablo demetine çok yakındır (parazit oluşabilir).
 • Motor konum sensörü kablo demetinin gevşek bağlantısı.
 • Verilerin alındığı dişli halkası hasarlı veya tıkalı.
 • Kirli yağ.
 • PCM’de zayıf kablo demeti bağlantısı.

Arıza kodu P0378 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0378’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetinin ikincil ateşleme bileşenlerine (bobinler, buji telleri, vs.) çok yakın yönlendirilmediğini kontrol edin.
 2. Sensör kablo tesisatını yanma, erime veya aşınmaya işaret eden renk değişikliği açısından gözle kontrol edin.
 3. Motor konum sensörünü hasar açısından inceleyin.
 4. Dişli çarkı sensör deliğinden (mümkünse) eksik diş veya hasar açısından dikkatlice inceleyin.
 5. Dişli çark dışarıdan görülemiyorsa, gözle kontrol ancak eksantrik mili veya emme manifoldu sökülerek yapılabilir (motor tasarımına bağlı olarak).
 6. Tüm noktalar tamamlandığında ve hata ortadan kalkmadığında, sensörü değiştirin. Çoğu durumda bu sorunu çözecektir.

Genellikle sensörün değiştirilmesi P0378 hata kodunu düzeltir, ancak her zaman değil. Bu nedenle tüm öğelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0378 hatası bir elektrik sorunudur, ancak motor konum sensörü göz ardı edilmemelidir. Sensörün kendisi arızalı olabilir, ancak değiştirilmesi her zaman sorunu çözmez. Bu nedenle bağlantı şemasını dijital bir voltmetre ile kontrol etmelisiniz.

Sensör üzerindeki konektörün sağlam bir şekilde sabitlendiğini kontrol edin. Ayrıca kablo demetinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, son motor onarımlarından kaynaklanan hasarlar, darbe veya kemirgen hasarı.

Sensörü kontrol edin

Sensörü ayırın ve direnci ölçün. Sonsuz değerini gösteriyorsa, bir açık veya kısa devre meydana gelmiştir. Eğer 0 ohm okuyorsa, sensörün kendisinin arızalı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Sinyali kontrol etmek için dijital bir osiloskop kullanmak en iyisidir. Ancak voltmetreyi alternatif voltaj moduna getirerek kabaca bir tahmin elde etmek de mümkündür. Test en az 20mV vermelidir.

Elektrik denetimi

ECM ve CMP kontrolör konnektörlerini ayırın, ardından motor konum sensörü konnektör terminalleri üzerine kısa bir atlama teli yerleştirin. Bunun için küçük bir ataş veya tel kullanılabilir.

ECM kontrol ünitesi tarafında, devrenin kendi içindeki direnci kontrol edin. 0,1 ohm’dan daha az olmalıdır. Bundan daha fazla ise ECM sinyali algılayamayacaktır. Bu nedenle, kopmuş bir tel veya korozyon olup olmadığına bakın.

Jumper’ı çıkarın ve devrede kopukluk olup olmadığını kontrol edin, direnç varsa kısa devre meydana gelmiş olabilir. Konnektördeki su buna kolayca neden olabilir. Uçlardan birini alıp “toprağa” veya negatif akü terminaline bağlayarak toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

Motor konum sensöründe veya kablo tesisatında bir sorun yoksa, P0378 sadece yardımcı bir arıza kodu olabilir. Aşırı şişmiş triger kayışına dikkat edin. Motorda arızalı bir sinyal, krank mili konum sensörü devresi veya ateşleme zamanlaması arızası da olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0378 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Opel (Astra, Zafira)
 • Saturn (VUE)
 • Vauxhall
 • Volkswagen

Arıza kodu P0378 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0375, P0376, P0377, P0379.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin