Hata kodu P037D – kızdırma bujisi algılama devresi arızası

Hata kodu P037D “kızdırma bujisi algılama devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Glow Plug Sense Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P037D hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P037D, ‘kızdırma bujisi sensörü devre arızası’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) genel bir hata veya arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Dizel motordaki kızdırma bujisi sensörü devresinde meydana gelmiştir.

Hata kodu P037D – kızdırma bujisi algılama devresi arızası

Kızdırma bujileri dizel motorlarda yoğun bir ısı kaynağı sağlamak için kullanılır. Bu, motor soğukken veya sıcaklık minimum eşiğin altındayken yakıt/hava karışımının daha iyi yanmasını sağlamak için gereklidir.

Düşük ortam sıcaklıklarında dizel karışımını tutuşturmak çok zordur çünkü yanmayı başlatacak kadar sıkıştırılmamış olabilir. Dizel motorlar bu sorunların üstesinden gelmek için elektrikle ısıtılan kızdırma bujileri kullanır. Sıkıştırmanın zirvesinde yakıt-hava karışımını ateşlemek için her silindirin ön yanma odasında bir ısı kaynağı oluşturmak.

Ortam sıcaklığından bağımsız olarak, kızdırma bujisi kontrol devresi etkinleştirilmeyecektir. Motor soğutma suyu sıcaklığı önceden belirlenmiş bir minimum eşiği aşarsa.

Bu, hem kızdırma bujilerinin hizmet ömrünü uzatmak hem de yakıt-hava karışımının erken patlamasını önlemek için gereklidir.

Kızdırma bujileri dizel motorun kritik bileşenleridir. Çünkü arıza durumunda soğuk bir motorun çalışmama veya çok zor çalışma olasılığı yüksektir.

Sonuç olarak, kızdırma bujisi sensörü devresi arızalanırsa, PCM veya diğer kontrol modülü P037D kodunu ayarlayacaktır. Kontrol panelindeki özel bir ışık da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P037D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kızdırma bujisi bekleme lambası normalden daha uzun süre yanıyor (sürekli yanabilir).
 3. Motor krank yapabilir ancak çalışmayabilir (özellikle soğuk havalarda).
 4. Yakıtın yanmadan önce yeterince ısıtılmaması nedeniyle egzoz borusundan beyaz duman çıkabilir.
 5. Artan motor gürültüsü.
 6. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 7. Artan yakıt tüketimi.

Belirtilere bağlı olarak, P037D hatası hafif veya ciddi olabilir. Ancak, bu hata meydana gelirse motor sorunları oluşabileceğinden sorun göz ardı edilmemelidir.

Hata nedenleri

Kodu P037D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Bir veya daha fazla kızdırma bujisi arızalı.
 • Kızdırma bujisi kablo demetinde arıza.
 • Bir sigorta veya eriyebilir bağlantı atmış.
 • Arızalı kızdırma bujisi rölesi.
 • Arızalı kontak anahtarı arızalı.
 • Kızdırma bujisi kontrol modülü.
 • Kızdırma bujisi zamanlayıcısı arızalı.
 • Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalanmış olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P037D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P037D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Standart bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P037D hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için sistemi tekrar kontrol edin.
 3. Hata kodu kaybolursa, sorunun aralıklı olduğu ve kızdırma bujisi devresinde bir sorun olmadığı anlamına gelir.
 4. Kod tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konnektörleri ve sigortaları görsel olarak inceleyin.
 5. Ardından kızdırma bujilerini ve kontrol rölesini kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı bileşenleri değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P037D hatasını teşhis etmeye en iyi Teknik Servis Bültenleri (TSB) ile başlanır, belki de sorununuz bu bültenlerde bilinmekte ve açıklanmaktadır. Daha sonra ilgili sigortaları kontrol etmeli, atmışlarsa değiştirmelisiniz. Daha sonra, kızdırma bujisi rölesi test edilmelidir.

Kızdırma bujilerini, kablo demetini ve konektörleri korozyon, bükülme ve gevşek kablo kontakları açısından görsel olarak inceleyin. Kablo demeti bağlantılarında gevşek vida veya somun olup olmadığına bakın. Gerekirse arızaları giderin.

Dijital bir voltmetre kullanarak kablo demeti konnektörlerinde direnç olup olmadığını kontrol edin ve üreticinin spesifikasyonlarıyla karşılaştırın. Aynı işlemi kızdırma bujilerine giden kablolar için de yapın.

Kızdırma bujisinin kendisini test etmek için bujiyi çıkarın, 12 volt uygulayın ve 2-3 saniye boyunca gövdeyi topraklayın. Kızdırma bujisi kırmızı sıcaksa çalışıyor demektir, donuk kırmızıysa veya hiç kırmızı değilse değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P037D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford (C-Max, Focus, Ranger, Transit)
 • GMC
 • Land Rover
 • Mazda
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P037D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P037E, P037F, P228C, P2291.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin