Hata kodu P0380 – kızdırma bujisi/isıtıcı devresi “A” arızası

Hata kodu P0380 “kızdırma bujisi/isıtıcı devresi “A” arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Glow Plug/Heater Circuit “A” Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0380 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0380, ‘Kızdırma bujisi ‘A’ ısıtıcı devresinde arıza’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) genel bir hata veya arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Dizel motordaki kızdırma bujisi kontrol devresinde meydana gelmiştir.

Hata kodu P0380 – kızdırma bujisi/isıtıcı devresi

Kızdırma bujileri dizel motorlarda yoğun bir ısı kaynağı sağlamak için kullanılır. Bu, motor soğukken veya sıcaklık minimum eşiğin altındayken yakıt/hava karışımının daha iyi yanmasını sağlamak için gereklidir.

Düşük ortam sıcaklıklarında dizel karışımını tutuşturmak çok zordur çünkü yanmayı başlatacak kadar sıkıştırılmamış olabilir. Dizel motorlar bu sorunların üstesinden gelmek için elektrikle ısıtılan kızdırma bujileri kullanır. Sıkıştırmanın zirvesinde yakıt-hava karışımını ateşlemek için her silindirin ön yanma odasında bir ısı kaynağı oluşturmak.

Ortam sıcaklığından bağımsız olarak, kızdırma bujisi kontrol devresi etkinleştirilmeyecektir. Motor soğutma suyu sıcaklığı önceden belirlenmiş bir minimum eşiği aşarsa.

Bu, hem kızdırma bujilerinin hizmet ömrünü uzatmak hem de yakıt-hava karışımının erken patlamasını önlemek için gereklidir.

Kızdırma bujileri bir dizel motorun kritik bileşenleridir. Çünkü arıza durumunda soğuk bir motorun çalışmama veya çok zor çalışma olasılığı yüksektir.

Sonuç olarak, kızdırma bujisi kontrol devresi arızalanırsa, PCM veya diğer kontrol modülü P0380 kodunu ayarlayacaktır. Kontrol panelindeki özel bir ışık da yanabilir.

Araç üreticilerinin devreleri veya devre parçalarını her zaman aynı şekilde numaralandırmadığını unutmayın. Bu nedenle, kızdırma bujisi kontrol devresinin hangi kısmının ‘A’ ile işaretlendiğini öğrenmek için teknik kılavuza bakın.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0380 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kızdırma bujisi çalıştırma bekleme lambası normalden daha uzun süre yanıyor (sürekli yanabilir).
 3. Motor krank yapabilir ancak çalışmayabilir (özellikle soğuk havalarda).
 4. Yakıtın yanmadan önce yeterince ısınmaması nedeniyle egzoz borusundan beyaz duman çıkabilir.

Belirtilere bağlı olarak, P0380 hatası küçük veya ciddi olabilir. Ancak, bu hata meydana gelirse motor sorunları oluşabileceğinden sorun göz ardı edilmemelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0380, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Bir veya daha fazla kızdırma bujisi arızalı.
 • Kızdırma bujisi kablo demetinde arıza.
 • Bir sigorta veya eriyebilir bağlantı atmış.
 • Arızalı kızdırma bujisi rölesi.
 • Arızalı kontak anahtarı arızalı.
 • Kızdırma bujisi kontrol modülü.
 • Kızdırma bujisi zamanlayıcısı arızalı.
 • Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalanmış olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0380 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0380’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Standart bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P0380 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için sistemi tekrar kontrol edin.
 3. Hata kodu kaybolursa, sorun aralıklıdır ve kızdırma bujisi devresinde bir sorun yoktur.
 4. Kod tekrar ortaya çıkarsa, elektrik kablolarını ve konnektörleri ve sigortaları görsel olarak inceleyin.
 5. Ardından kızdırma bujilerini ve kontrol rölesini kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı bileşenleri değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arıza teşhisine en iyi Teknik Servis Bültenleri (TSB) ile başlanır, P0380 sorununuz muhtemelen zaten bilinmekte ve bu bültenlerde açıklanmaktadır. Daha sonra ilgili sigortaları kontrol etmeli, atmışlarsa değiştirmelisiniz. Daha sonra, kızdırma bujisi rölesi test edilmelidir.

Kızdırma bujilerini, kablo demetini ve konektörleri korozyon, bükülme ve gevşek kablo kontakları açısından gözle kontrol edin. Kablo demeti bağlantılarında gevşek vida veya somun olup olmadığına bakın. Gerekirse arızaları giderin.

Dijital bir voltmetre kullanarak kablo demeti konnektörlerinde direnç olup olmadığını kontrol edin ve üreticinin spesifikasyonlarıyla karşılaştırın. Aynı işlemi kızdırma bujilerine giden kablolar için de yapın.

Kızdırma bujisinin kendisini test etmek için bujiyi çıkarın, 12 volt uygulayın ve 2-3 saniye boyunca gövdeyi topraklayın. Kızdırma bujisi kırmızı sıcaksa çalışıyor demektir, donuk kırmızıysa veya hiç kırmızı değilse değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0380 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Citroen (C5, Jumper)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Connect, Focus, Mondeo, Transit)
 • Iveco (Daily)
 • Land Rover (Freelander)
 • Nissan (Navara, Pathfinder, Qashqai, X-Trail)
 • Opel (Astra, Meriva, Vectra, Vivaro, Zafira)
 • Peugeot (307, 406, Boxer)
 • Renault (Duster, Megane, Scenic, Trafic)
 • Toyota
 • Volkswagen (Jetta)
 • Volvo (S40, V50)

Arıza kodu P0380 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0089, P0117, P0234, P0381, P0382, P0383, P0384, P0404, P0670, P0671, P0672, P0673, P0674, P0675, P0676, P0677, P0678, P0679, P0680, P0681, P0682, P0683, P0684, P0802, P1093, P1698, U2106.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin