Hata kodu P0383 – kızdırma bujisi kontrol modülü devresi düşük

Hata kodu P0383 “kızdırma bujisi kontrol modülü devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Glow Plug Control Module (GPCM) Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0383 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0383, ‘kızdırma bujisi kontrol modülü devre voltajı düşük’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) kızdırma bujisi kontrol modülü devresinin kendisinde düşük voltaj tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0383 – kızdırma bujisi kontrol modülü devresi düşük

Bu kod sadece sıkıştırma ateşlemeli (dizel) motorlara sahip araçlar için geçerlidir.

Dizel motorlar yakıt/hava karışımını ateşlemek için sadece sıkıştırmaya ihtiyaç duysa da, motor soğukken bunu başarmak çok zordur. Bu nedenle tüm dizel motorlar kızdırma bujileriyle donatılmıştır. Bunlar ön yanma odasına gider ve soğuk çalıştırma sırasında hava-yakıt karışımının ilk ısıtılmasını kolaylaştırmak için kullanılır.

Modern sistemlerde kızdırma bujileri özel bir kontrol modülü tarafından kontrol edilir. Bu, her bir kızdırma bujisinin elektrik direncini tespit edebilir.

Bu, kontrol modülünün her bir kızdırma bujisine uygulanan akımı modüle edebilmesi avantajına sahiptir. Bu nedenle tüm kızdırma bujileri aynı süre içinde aynı sıcaklığa ısıtılır.

PCM, özel iletişim devreleri aracılığıyla kızdırma bujisi kontrol modülünü izler ve herhangi bir arıza meydana gelirse etkin iletişimi engeller. Bu, bir kızdırma bujisi kontrol modülü devre arızası ile ilişkili P0383 kodunu ayarlayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0383 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kızdırma bujisi uyarı ışığı yanar.
 2. Zayıf soğuk motor çalıştırma.
 3. Motor çalışma sıcaklığına ısınana kadar devam edecek yüksek bir vuruntu sesi.
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca motor soğukken rölantide durma girişimleri.
 5. Araç hızlanırken motor gücünde bir düşüş.
 6. Egzoz borusundan beyaz duman çıkıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.

Diyagnoz kodu P0383, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Motor aniden durabilir veya düzensizleşebilir. Bu nedenle, bu arıza mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0383, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kızdırma bujisi arızalı.
 • Kızdırma bujisi kontrol modülü arızalı.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablo demeti veya konektörler.
 • Yanmış sigorta veya eriyebilir bağlantı.
 • Arızalı veya hasarlı kızdırma bujisi kontrol sürücüsü.
 • Düşük akü voltajı.
 • Arızalı PCM modülü veya programlama hatası.

Arıza kodu P0383 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0383’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. CAN veriyolundaki her bir kontağı ayırın ve özel bir diyagnostik tarama aleti ile kontrol edin.
 3. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 4. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 5. Kızdırma bujisi kontrol modülünü test edin ve gerekirse değiştirin.
 6. Sorun devam ederse, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bu hata, üreticiden bağımsız olarak dizel motorlarda yaygın bir sorun olarak kabul edilir. Kızdırma bujilerini çalıştırmak için gereken yüksek amperaj ve yanma eğilimleri nedeniyle.

Kızdırma bujisi kontrol modülü (GPCM) düşük amper kullanır, bu nedenle arıza yapma olasılığı daha düşüktür. Solenoid de nadiren değiştirilir. Yüksek amperle çalışırken, bağlantıdaki en ufak bir gevşeme bile ark oluşmasına ve konektörün hasar görmesine neden olacaktır.

Akünün bağlanması

P0383 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak incelemeli, akü voltajını kontrol etmelisiniz. Akü terminalleri ve kabloları da gevşek bağlantılar açısından kontrol edilmelidir.

Sistem voltajının kılavuzda belirtildiği gibi olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

Kabloları kontrol edin

PCM’den GPCM’ye giden kablo tesisatını inceleyin. Valf kapağındaki solenoide, solenoidden baraya ve kızdırma bujilerine kadar devam edin. Gevşek veya aşınmış konnektörler olup olmadığına bakın.

Siyah ve yeşil elektrik konnektörünü GPCM’den ayırın. Konnektörü sıkılmış kontaklar ve korozyon açısından inceleyin. Bir ohmmetre kullanarak her bir terminalde toprağa kısa devre olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse kısa devreyi düzeltin.

Terminallere dielektrik gres sürün ve kablo demetini GPCM’ye yeniden bağlayın. Kızdırma bujisi solenoidi üzerindeki artı kablosunu ve GPCM bağlantısını kontrol edin. Tüm kabloların temiz ve uygun durumda olduğunu kontrol edin.

Kızdırma bujisi barasını kontrol edin. Baradaki her bir kablonun bağlantısını kontrol edin ve temiz ve hasarsız olduklarından emin olun.

Kabloyu kızdırma bujisinden çıkarın ve toprağa kısa devre olup olmadığını kontrol edin. Kızdırma bujisi terminalini test etmek için bir ohmmetre kullanın. Kızdırma bujisi, direnci 0,5 ila 2,0 ohm arasında değilse arızalıdır.

Kızdırma bujisinden lastiğe giden kablo demetindeki direnci kontrol edin. Direnç de 0,5 ile 2,0 arasında olmalıdır. Değilse, kabloyu değiştirin.

Kızdırma bujilerinin kontrol edilmesi

Kablo bağlantısı kontrolü başarısız olursa ve P0383 hatası hala devam ederse, servis kılavuzuna bakın. Kızdırma bujisi diyagramının gösterildiği yeri bulun. GPCM beslemesi ve ardından solenoid için renk ve pin numarasına bakın.

Bu terminalleri belirtildiği gibi bir voltmetre ile kontrol edin. GPCM’ye güç gelmiyorsa, PCM arızalıdır. GPCM’de voltaj varsa, GPCM’den solenoide giden voltajı kontrol edin. Solenoide voltaj gitmiyorsa, GPCM’yi değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0383 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Opel
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P0383 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0380, P0381, P0382, P0384, P0671, P0672, P0673, P0674, P0675, P0676, P0677, P0678, P0679, P0680, P0681, P0682, P0683, P0684.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin