Hata kodu P0390 – eksantrik mili konum sensörü “B” devresi arızası (Bank 2)

Hata kodu P0390 “eksantrik mili konum sensörü “B” devresi arızası (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Camshaft Position Sensor “B” Circuit Malfunction (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0390 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0390 hatası, tüm marka ve model araçlar (1996 ve daha yeni) için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0390 – eksantrik mili konum sensörü

Bu kod eksantrik mili ‘B’ konum sensörü devresinde (Bank 2) bir sorun tespit edildiğini gösterir. Bu bir devre olduğu için, sorunun devrenin herhangi bir parçasında (sensörün kendisi, kablo tesisatı veya ECU) olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, arıza her zaman eksantrik mili konum sensörünün kendisinde değildir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0390 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 • Zor çalıştırma veya hiç çalıştırmama.
 • Ateşleme atlamaları ile zor çalıştırma.
 • Motor gücü kaybı.

P0390 hatası, motor sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Aracın çalıştırılması zor olabilir veya hiç çalışmayabilir ve motor gücü kaybı olabilir. Bu kod bulunursa, sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0390, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 1. Devredeki kablolar veya konektörler topraklanmış, kısa devre yapmış veya kopmuş olabilir.
 2. Eksantrik mili konum sensörü arızalanmış olabilir.
 3. ECU’da bir arıza olabilir.
 4. Açık devre var.
 5. Krank mili konum sensörü arızalı olabilir.

Arıza kodu P0390 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0390’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 • Devredeki tüm kablo demetlerinin ve konektörlerin görsel kontrolü.
 • Devre kablolarının sürekliliğini kontrol edin.
 • Eksantrik mili konum sensörünün çalışmasını (voltajını) kontrol edin.
 • Gerekirse, “B” eksantrik mili konum sensörünü değiştirin.
 • Krank mili konum devresini de kontrol edin.
 • Gerekirse devre kablolarını ve/veya konnektörleri değiştirin.
 • ECU’yu gerektiği gibi diyagnoz edin/değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0390 arızasını teşhis etmeye başlarken, motoru kontrol edin veya triger kayışında yakın zamanda yapılan onarımlar için aracın bakım geçmişini inceleyin. Eksantrik mili sensörünü veya krank mili sensörünü de kontrol edin.

Kontak kapalıyken eksantrik mili sensörünün fişini çekin. Kontağı açın ve test cihazının kontak voltaj devresinin 1 no’lu terminali ile şasi arasında yandığını kontrol edin.

Test cihazı ile ateşleme voltajı devresinde toprağa kısa devre veya açık/yüksek direnç olmadığını kontrol edin. Devre kontrolü geçilirse ve ateşleme devresi sigortası açıksa. Ateşleme devresine bağlı tüm bileşenleri kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Toprak terminali 2 ile ateşleme voltajı terminali 1 arasına bir test cihazı bağlayın. Test cihazının yandığını kontrol edin. Test cihazı yanmazsa, toprak devresinde açık/yüksek direnç olup olmadığını kontrol edin.

Kontağı açın, sinyal devresinin 3 no’lu terminali ile toprak devresinin 2 no’lu terminali arasındaki 4,2 ila 5,2 V’u kontrol edin. Sinyal aralığı belirtilenden düşükse sinyal devresinde toprağa kısa devre veya açık/yüksek direnç olup olmadığını kontrol edin. Devre kontrolünün doğru olup olmadığını kontrol edin ve elektronik modülü değiştirin.

Belirtilen aralığın üzerindeyse sinyal devresini voltaja kısa devre açısından kontrol edin. Devre kontrolü doğruysa, elektronik modülü değiştirin.

P0390 hatası ortaya çıkmadan önce onarım çalışması yapılmışsa aşağıdaki koşulları kontrol edin:

 1. Eksantrik mili sensörünün doğru takılması.
 2. Krank mili sensörünün doğru montajı.
 3. Dişli kayış gergisi ile ilgili sorun.
 4. Yanlış takılmış triger kayışı.
 5. Triger kayışı boyunca atlayan dişli dişleri.
 6. Krank mili dişli çarkı veya eksantrik mili romatizma dişlisi, krank mili üzerindeki üst ölü nokta konumundan (ÜÖN) kaydırılmıştır.

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri meydana gelirse, gerekli onarımları gerçekleştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0390 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Dodge (Caravan, Journey)
 • Ford (F-150)
 • Lexus (GS300, IS250)
 • Subaru (Forester)
 • Toyota (Camry)

Arıza kodu P0390 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0335, P0340, P0345, P0349, P0394, P0420, P0606.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin