Hata kodu P0394 – eksantrik mili konum sensörü “B” devresi kesintili/hatalı (Bank 2)

Hata kodu P0394 “eksantrik mili konum sensörü “B” devresi kesintili/hatalı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Camshaft Position Sensor “B” Circuit Intermittent/Erratic (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0394 hatasının kodunun çözülmesi

Eksantrik mili konum sensörü, eksantrik mili hızını kaydetmek için motorda kullanılan elektronik bir cihazdır. Bu bilgi motor kontrol modülü (ECM) tarafından ateşleme ve yakıt enjeksiyonunu kontrol etmek için kullanılır.

Hata kodu P0394 – eksantrik mili konum sensörü

Eksantrik mili konum sensörü belirli bir silindiri tanımlamak için eksantrik milini izler ve pistonun konumunu belirler. Sensör sistemi, genellikle bir disk olan dönen bir parçadan ve gerçek sensör olan statik bir parçadan oluşur.

Motor çalışırken, dişlerin yüksek ve alçak kısımları sensör ile boşluğun değişmesine neden olur. Boşluktaki bir değişiklik manyetik alanda bir değişikliğe neden olur. Manyetik alandaki bir değişiklik sensör üzerindeki voltajda bir değişikliğe neden olur.

Krank mili konum sensörü (POS) sistemi arızalandığında. Eksantrik mili konum sensörü motor parçalarının farklı şekilde kontrol edilmesini sağlar. Silindir tanımlama sinyallerini senkronize ederek.

Otomotiv arıza kodu P0394, eksantrik mili konum sensörü (CPS) ile ilgili birkaç yaygın arıza kodundan biridir. Bu, sensör sinyalinin aralıklı olduğu ve araç üreticisi tarafından belirlenen izin verilen parametreleri aştığı anlamına gelir.

P0394 sensör “B” Bank 2’yi ifade eder. Yuva 2, motorun silindir 1 içermeyen tarafıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0394 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor gücü kaybı.
 3. Motor silindirlerinde ateşleme atlamaları meydana gelebilir. Araç motoru da düzensiz çalışabilir.
 4. Devirlerde kayma ve rölantide durma girişimleri.
 5. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 6. Artan yakıt tüketimi.

Aracın P0394 arıza koduyla sürülmesi muhtemeldir. Ancak, çalıştırmak zor olabilir ve güç kaybı ve motor dengesizliği olabilir. Bu kod bulunursa, diğer motor bileşenlerine zarar gelmesini önlemek için arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0394, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Eksantrik mili konum sensörünün kablo demeti kopmuş veya kısa devre yapmış.
 • Sensör ile ECM arasındaki elektrik bağlantısı kötü olabilir.
 • Eksantrik mili konum sensörü arızalı.
 • Düşük pil şarj seviyesi.
 • Arızalı marş motoru.

Bazı modellerde düşük akü voltajı veya zayıf marş motoru eksantrik mili konum sensörü kodu P0394’ün etkinleşmesine neden olabilir.

Arıza kodu P0394 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0394’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini inceleyin, korozyon, gevşek bağlantılar veya aşınmış yalıtım olup olmadığına bakın.
 2. Eksantrik mili sensörü üzerindeki konnektörü kontrol edin. Konnektörde korozyon ve kusur olup olmadığına bakın. Bağlantıya dielektrik gres sürün.
 3. Eksantrik mili konum sensörünü değiştirin.
 4. Akünün durumunu test edin. Düşük akü şarjı bir kodun ayarlanmasına neden olabilir.
 5. Marş motorunda zayıf bir geri tepme olduğunu gösteren aşırı çekiş olup olmadığını kontrol edin.

Genellikle sensörün değiştirilmesi P0394 hata kodunu düzeltir, ancak bu şart değildir. Bu nedenle, tüm öğelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0394 hatası bir elektrik sorunudur, ancak eksantrik mili konum sensörü göz ardı edilmemelidir. Sensörün kendisi arızalanabilir, ancak değiştirilmesi her zaman sorunu çözmez. Bu nedenle, bağlantı şemasını dijital bir voltmetre ile de kontrol etmelisiniz.

Sensör üzerindeki konektörün sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olun. Ayrıca kablo demetinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, son motor onarımlarından kaynaklanan hasarlar, darbe veya kemirgen hasarı.

Sensörü kontrol edin

Sensörü ayırın ve direnci ölçün. Sonsuz değerini gösteriyorsa, bir açık veya kısa devre meydana gelmiştir. Eğer 0 ohm okursa, sensörün kendisinin arızalı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Sinyali kontrol etmek için dijital bir osiloskop kullanmak en iyisidir. Ancak voltmetreyi alternatif voltaj moduna geçirerek kabaca bir tahmin elde etmek de mümkündür. Test en az 20mV vermelidir.

Elektrik denetimi

ECM ve CMP kontrolör konnektörlerini ayırın, sonra CMP konnektör terminalleri arasına kısa bir atlama teli yerleştirin. Bunun için küçük bir ataş veya tel kullanılabilir.

ECM kontrol ünitesi tarafında, devrenin kendi içindeki direnci kontrol edin. 0,1 ohm’dan daha az olmalıdır. Bundan daha fazla ise ECM sinyali algılayamayacaktır. Bu nedenle, kopmuş bir tel veya korozyon olup olmadığına bakın.

Jumper’ı çıkarın ve devrede kopukluk olup olmadığını kontrol edin, direnç varsa kısa devre meydana gelmiş olabilir. Konnektördeki su buna kolayca neden olabilir. Uçlardan birini alıp “şasiye” veya negatif akü terminaline bağlayarak toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

CPS sensöründe veya kablo tesisatında bir sorun yoksa, P0394’ün sadece yardımcı bir arıza kodu olması mümkündür. Aşırı çalışan triger kayışına dikkat edin. Arızalı bir sinyal, krank mili konum sensörü devresi veya motor ateşleme teklemesi de olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0394 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler (Town and Country)
 • Dodge (Caravan, Journey)
 • Ford (F-150, Taurus)
 • Jeep (Grand Cherokee, Wrangler)
 • Toyota (Camry)

Arıza kodu P0394 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0340, P0341, P0342, P0343, P0345, P0346, P0347, P0348, P0349, P0365, P0366, P0367, P0368, P0369, P0390, P0391, P0392, P0393.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin