Hata kodu P042F – egzoz gazı devridaim “A” kontrolü kapalı sıkışmış

Hata kodu P042F “egzoz gazı devridaim “A” kontrolü kapalı sıkışmış” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) “A” Control Stuck Closed” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P042F hatasının kodunun çözülmesi

Bu kod egzoz gazı devridaim (EGR) sistemindeki bir arızayı ifade eder. Egzoz gazı devridaim sistemi aracın egzoz sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. İşlevi, silindirlerde NOx (azot oksitleri) oluşumunu önlemektir.

Hata kodu P042F – egzoz gazı devridaim

Araçta P042F kodu hala mevcutsa, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) Egzoz Gazı Devridaim Valfi (EGR) kontrol sisteminde bir sorun tespit etmiştir. Bu durumda vana kapalı konumda sıkışmıştır. ‘A’ tanımı EGR valfi kontrol sisteminin vites küçültme konumunu ifade eder.

EGR, yüke, hıza ve sıcaklığa bağlı olarak EGR sistemini açan veya kapatan araç bilgisayarı tarafından kontrol edilir. Silindir kapağını doğru sıcaklıkta tutmak için.

Bilgisayarı kontrol eden ve bilgisayarla iletişim kuran iki kablo vardır. Solenoide toplam 5 kablo gider. Diğer 2 tanesi akü voltajı ve topraktır. Ayrıca genellikle ortada konumlandırılmış bir adet 5 volt referans terminali.

Bu koda sahip araçlar bir EGR düşürme valfi ile donatılmıştır. EGR düşürme valfi, gaz kelebeğinin açılma derecesine, motor yüküne ve araç hızına bağlı olarak kademeli olarak çalışır.

Devridaim valfinin istenen konumu gerçek konumdan farklıysa, P042F arıza kodu kaydedilir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir. Çoğu araçta MIL gösterge ışığının sönmesi için arızalı birkaç kontak çevrimi gerekir.

Kurşunsuz yakıt, aşırı motor silindir sıcaklıklarında NOx (azot oksit) oluşumuna eğilimlidir. Egzoz gazı devridaim sistemi kontrollü miktarda egzoz gazını emme manifolduna geri gönderir.

Bu, gelen yakıt karışımını yeterince seyreltmek için yapılır. Bu, silindir kapağının sıcaklığını NOx’in oluştuğu sıcaklığın altına düşürmek içindir.

Egzoz gazı devridaim sisteminin düzgün çalışması sadece NOx emisyonlarını önlemek için gerekli değildir. Ayrıca motora patlama olmadan daha fazla güç ve daha iyi yakıt ekonomisi için daha zayıf bir yakıt karışımı sağlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P042F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Rölantideyken yüzen devirler veya durma girişimleri.
 4. Araç motoru düzensiz olabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Bazen bir arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

P042F kodunun ciddiyeti yüksektir, ancak arıza göstergesi dışında başka bir belirti yoksa, sorunun orta düzeyde olduğu kabul edilir. Ancak bu durum, sorunun çözülmemesi için bir etken haline gelmemelidir.

Hata nedenleri

Kodu P042F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Toprağa kısa devre.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Elektrik kablolarında veya bağlantılarında korozyon.
 • Tıkalı egzoz gazı devridaim valfi kanalları.
 • Arızalı geri beslemeli elektronik diferansiyel basınç sensörü (DPFE).
 • Arızalı egzoz gazı devridaim valfi konum sensörü veya mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörü.
 • Valfin (EGR) serbest hareketini engelleyen aşırı kirlenme.
 • Arızalı EGR.
 • Nadir durumlarda, kontrol modülünün (PCM) arızalanması.

Arıza kodu P042F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P042F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P042F kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Egzoz gazı devridaim valfinin ve havalandırma kontrol solenoid valfinin çalışmasını kontrol edin.
 6. Diferansiyel basınç sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 7. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 8. Ölçülen değeri üreticinin teknik belgelerinde belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 9. Sorun devam ederse, modülü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P042F için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Yani motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

İlgili kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışırlar. Bu yüzden gevşek kabloları bağlamak iyi bir fikir olacaktır. Atmış bir kablo bulursanız, bağlantıları lehimleyin ve uygun yalıtımı sağlayın.

Havalandırma solenoidini çatlaklar ve su girişi açısından inceleyin. Ayrıca konektörlerin elektriksel olarak düzgün bağlandığından ve mandalların hasarlı veya kırık olmadığından emin olun.

Devridaim valfinin kontrol edilmesi

Erişim varsa, durumunu kontrol etmek için egzoz devridaim valfini çıkarabilirsiniz. Bu valfler önemli ölçüde kurum birikimine eğilimlidir. Kirlenmiş alanlardaki kurumu temizlemek için karbüratör temizleyicisi ve bir diş fırçası kullanın.

EGR valfi tapa deliğinde herhangi bir tıkanıklık olmadığında, EGR ayar elemanı solenoidlerini test etmek için üreticinin önerilerini izleyin. EGR ram-down valfleri birden fazla solenoid kullanabilir. Egzoz gazı devridaim sisteminin tüm çalışma aralığını etkilemek için.

Egzoz gazı devridaim sistemi devridaim valfi için bir konum sensörü kullanıyorsa, bu sensör büyük olasılıkla valfin içine yerleştirilmiştir. Münferit bileşenleri kontrol etmek için üreticinin tavsiyelerini ve araç kablo bağlantı şemalarını takip edin.

Gerekirse, arızalı parçaları değiştirin ve sistemi P042F hatası için tekrar kontrol edin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P042F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus, Ranger, Transit)
 • Isuzu
 • Land Rover (Freelander)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Peugeot
 • Pontiac
 • Toyota

Arıza kodu P042F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P042A, P042E, P049A, P049B, P049C, P049D, P049E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin