Hata kodu P0447 – evaporatif emisyon kontrol sistemi havalandırma kontrol devresi açık

Hata kodu P0447 “evaporatif emisyon kontrol sistemi havalandırma kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Evaporative Emission (EVAP) Control System Vent Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0447 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0447 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0447 – evaporatif emisyon kontrol sistemi havalandırma kontrol devresi açık

Kod, EVAP kontrol devresinde bir açık devre oluştuğunu gösterir. EVAP sistemi, depo kapağı, yakıt hatları, karbon deposu, hava valfi ve diğerleri dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok parçadan oluşur.

EVAP, yakıt buharlarının aracın yakıt sisteminden dışarı çıkmasını önler. Yakıt buharı hortumlar aracılığıyla depolanmak üzere bir karbon kutusuna yönlendirilir. Daha sonra, motor çalışırken, boşaltma kontrol valfi açılır ve yakıt buharının vakum altında çekilmesine izin verir.

EVAP kanisterinin üflemesi, motorun çalışmasıyla oluşan vakum nedeniyle yakıt buharlarının içeri çekilmesini sağlayan bir valf tarafından düzenlenir. Bunlar atmosfere kaçmak yerine yakıt deposundan yanma için motora akar.

ECM kontrol cihazı kontrol devresinde bir açık devre tespit ederse, arıza kodu P0447 ayarlanır. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0447 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM belleğine bir arıza olarak yazılacaktır).
 2. EVAP havalandırma valfi açık konumda sıkışmışsa, yakıt kokusu alabilirsiniz.
 3. Motor performansında hafif düşüş.
 4. Yakıt tüketiminde hafif bir artış.
 5. Çoğu durumda kontrol lambasının (MIL) yanması dışında herhangi bir belirti fark etmezsiniz.

P0447 kodunun önem derecesi orta düzeydedir. Araç çalışmaya devam edebilecek ancak emisyonlar artacaktır. Bu da pratikte aracın toksisite açısından test edilmesine izin vermeyecektir.

Hata nedenleri

Kodu P0447, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Havalandırma valfinde dahili kısa devre veya açık devre.
 • Bozuk kablo demeti.
 • Kısa devre yapmış veya bozuk konektör.
 • Konnektörde korozyon veya direnç.
 • Arızalı havalandırma valfi.
 • Egzoz valfine giden gerilim besleme devresinde açık veya kısa devre.

Arıza kodu P0447 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0447’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hasarlı EVAP hatlarını onarın.
 2. Açık veya kısa devre yapmış egzoz valfi voltaj besleme devresini onarın.
 3. PCM’ye giden devreyi onarın.
 4. Egzoz valfini değiştirin.
 5. EVAP hattındaki bir tıkanıklığı onarın veya giderin.
 6. Konektörü onarın veya temizleyin.
 7. PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm EVAP hortumlarının doğru bağlandığını ve iyi durumda olduğunu kontrol edin. Kablo demetlerinde yıpranma veya yanlış yönlendirme nedeniyle belirgin hasar olup olmadığını kontrol edin. Elektrik konnektörlerini korozyon açısından inceleyin, pimler düz ve doğru takılmış olmalıdır.

Depo kapağı contasının iyi durumda olduğunu ve kapağın doğru takıldığını kontrol edin.  Ardından P0447 kodunu silin ve hatanın tekrar dönüp dönmediğini görmek için test sürüşü yapın.

Depo kapağı contası çatlamış, ezilmiş veya başka bir şekilde hasar görmüşse değiştirin.

Temiz havayı kanistere taşıyan egzoz hortumunun tıkalı, tıkanmış veya ezilmiş olmadığından emin olun. Tahliye döngüsü sırasında yetersiz hava çekilirse, bu arıza kodunun etkinleşmesine neden olabilir.

Basınç kontrolü

Havalandırma ayar valfini kömür silindirinden ayırmak için bir vakum pompası kullanın. Valf üzerinde bir vakum oluşturmaya çalışın. Düşmeden en az bir dakika boyunca vakum tutmalıdır. Vanayı açmak için 12 voltluk bir jumper kullanın. Valf açılmalı ve derhal tüm vakumu serbest bırakmalıdır. Tahliye kontrol valfi için bu testi tekrarlayın.

Vana kapalıyken vakumu korumazsa veya enerji verildiğinde açılmazsa vanayı değiştirin.

Elektriksel test

Havalandırma kontrol valfindeki direnci kontrol edin. Çoğu valf solenoidi 30 ohm ila 40 ohm arasında bir dirence sahip olmalıdır. Ancak bazı yeni elektronik kontrollü valfler 2 ohm ila 6 ohm aralığına sahip olabilir.

Direnç 0 ohm veya 10 kohm’dan fazlaysa, valfi değiştirin.

Valf doğru çalışıyorsa ve elektriksel olarak doğruysa, ECM kontrol ünitesi ile valf arasındaki devrenin geri kalanını kontrol edin. Sistemin doğru çalışmasını engelleyebilecek korozyon veya kısa devre olup olmadığına bakın.

P0447 arızasını giderirken, ne yaptığınızı açıkça anlamanız gerekir. Değilse, uzman yardımı alın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0447 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Impala)
 • Hyundai (Accent, Elantra, Santa Fe)
 • Infiniti (G37, QX56)
 • Isuzu
 • Kia (Rio, Sorento)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (350Z, Altima, Frontier, Maxima, Murano, Pathfinder, Quest, Rogue, Sentra)
 • Subaru (Forester)

Arıza kodu P0447 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0038, P0138, P0170, P0183, P0440, P0441, P0442, P0443, P0444, P0445, P0446, P0448, P0449, P0450, P0452, P0453, P0455, P0456, P0501, C0305.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin