Hata kodu P0450 – evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü arızası

Hata kodu P0450 “evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Evaporative Emission (EVAP) Control System Pressure Sensor Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0450 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0450 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0450 – evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü arızası

Kod, EVAP kontrol sisteminin bir parçasının artık düzgün çalışmadığını gösterir. EVAP sistemi, depo kapağı, yakıt hatları, karbon deposu, hava valfi ve diğerleri dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok parçadan oluşur.

EVAP, yakıt buharlarının aracın yakıt sisteminden dışarı çıkmasını önler. Yakıt buharı hortumlar aracılığıyla depolanmak üzere bir karbon kutusuna yönlendirilir. Daha sonra, motor çalışırken, boşaltma kontrol valfi açılır ve yakıt buharının vakum altında çekilmesine izin verir.

EVAP kanisterinin üflemesi, motorun çalışmasıyla oluşan vakum nedeniyle yakıt buharlarının içeri çekilmesini sağlayan bir valf tarafından düzenlenir. Bunlar atmosfere kaçmak yerine yakıt deposundan yanma için motora akar.

EVAP basınç sensörü PCM’nin EVAP sistemindeki basıncı izlemesini sağlar. Neredeyse her zaman yakıt deposundadır ve yakıt pompası muhafazasının içine yerleştirilmiştir.

EVAP sistemindeki ve yakıt deposundaki basınç önceden programlanan aralığın dışındaysa. Belirli bir süre içinde ve belirli koşullar altında. P0450 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0450 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı durumlarda yakıt kokusu mevcut olabilir.
 3. Motor performansında hafif düşüş.
 4. Yakıt tüketiminde hafif bir artış.
 5. Çoğu durumda kontrol motoru ışığının (MIL) yanması dışında herhangi bir belirti fark etmezsiniz.

P0450 kodunun önem derecesi orta düzeydedir. Araç sürülmeye devam edebilecek ancak emisyonlar artacaktır. Bu da pratikte aracın toksisite açısından test edilmesini engelleyecektir.

Hata nedenleri

Kodu P0450, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • EVAP basınç sensörü arızalı.
 • Bozuk kablo demeti.
 • Kısa devre yapmış veya kırık konektör.
 • Konnektörde korozyon veya direnç.
 • Yakıt deposu emniyet tahliye valfi tıkalı.
 • Tıkalı EVAP hortumu nedeniyle anormal derecede yüksek yakıt deposu basıncı.
 • Çatlak veya kırık kömür kutusu.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0450 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0450’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hasarlı EVAP hatlarını onarın.
 2. EVAP basınç sensörüne giden açık veya kısa devre voltaj besleme devresini onarın.
 3. PCM’ye giden devreyi onarın.
 4. Konektörü onarın veya temizleyin.
 5. EVAP basınç sensörünü değiştirin.
 6. EVAP hattındaki tıkanıklığı onarın veya giderin.
 7. Durum gerektiriyorsa PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm EVAP hortumlarının doğru bağlandığını ve iyi durumda olduğunu kontrol edin. Kablo demetlerinde yıpranma veya yanlış yönlendirme nedeniyle belirgin hasar olup olmadığını kontrol edin. Elektrik konnektörlerini korozyon açısından inceleyin, pimler düz ve doğru takılmış olmalıdır.

Depo kapağı contasının iyi durumda olduğunu ve kapağın doğru takıldığını kontrol edin.  Daha sonra P0450 kodunu silin ve hatanın tekrar edip etmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.

Depo kapağı contası çatlamış, ezilmiş veya başka bir şekilde hasar görmüşse değiştirin.

Temiz havayı kanistere taşıyan egzoz hortumunun tıkalı, tıkanmış veya ezilmiş olmadığından emin olun. Tahliye döngüsü sırasında yetersiz hava çekilirse, bu arıza koduna neden olabilir.

Görsel inceleme

P0450 kodu genel bir arıza kodu olduğundan, genellikle hasarlı veya aşınmış kablo tesisatı ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca arızalı veya bağlantısı kesilmiş bir sensör.

EVAP kabını aracın altında bulun. Yakıt deposuna bağlı olabilir veya yakıt pompasına giden hortumlar tarafından ondan ayrılabilir. EVAP kontrol sistemi basınç sensörü konnektörünün tamamen takılmış ve sabitlenmiş olduğunu kontrol edin.

Konektörde korozyon kontrolü yapın, sensörü ayırın ve terminal pimlerini inceleyin. Temiz ve nemsiz olduklarından emin olmak için. Kabloların yalıtımında herhangi bir yırtık, şişme olup olmadığını belirlemek için sensörden gelen kabloları kontrol edin. Bu da telin içinde korozyon olduğunu gösterebilir.

Sensördeki voltajı kontrol edin

Test ucunda 5 voltluk bir gerilim olup olmadığını ve toprak devresinin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Voltajı belirlemek için sensör sinyal ucunu bir multimetre ile kontrol edin, yaklaşık 3 volt olmalıdır.

EVAP basınç sensörüne bağlı hortumu sökün ve bir vakum ölçer kullanarak vakum oluşturun ve multimetredeki voltaj değişikliklerini izleyin. Vakum uygulandığında voltaj değişiyorsa, sensör çalışıyor demektir. Voltaj değişmezse, sensör arızalıdır.

Bir sorun olup olmadığını belirlemek için kıpırdatma testi yapın. Kabloları sallayarak veya sıkarak, voltajın dalgalanıp dalgalanmadığını görmek için multimetredeki okumayı izleyin. Telin bir bölümünü çevirdiğinizde voltaj aniden yükseliyor veya düşüyorsa, muhtemelen onarılması gereken bir kopukluk var demektir.

Sallama testinin başarısız olması durumunda, EVAP basınç sensörünü ayırın ve voltajı kontrol edin. Sensör bağlı değilken voltaj yüksek kalırsa, kablo demetinde kısa devre yapmış bir sinyal kablosu olup olmadığını kontrol edin.

Referans voltajı ve toprak okuması tamamsa, sorun büyük olasılıkla arızalı bir EVAP basınç sensörüdür. Bu nedenle, P0450 hatasını düzeltmek için değiştirilmesi gerekecektir.

Bazen sensör ayrıldığında yüksek voltaj kaybolur, toprak devresi sağlamdır ve referans voltajı doğrudur. Bu EVAP tahliye hortumunun tıkalı olduğunu gösterir. Hortumu boşaltma valfinden ayırın ve basınçlı hava ile üfleyin. Tıkanıklık giderilemiyorsa, hortumu değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0450 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Hyundai (Elantra)
 • Lexus (RX300)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (Montero, Pajero)
 • Nissan (PickUp, Sentra)
 • Pontiac (Vibe)
 • Toyota (Camry, RAV4, Tacoma)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0450 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0125, P0401, P0441, P0446, P0447, P0451, P0452, P0453, P0454, P0455, P0456, P0457, P0458, P0459, U0P00.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin