Hata kodu P0454 – evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü kesintili/hatalı

Hata kodu P0454 “evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Evaporative Emission (EVAP) Control System Pressure Sensor Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0454 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0454 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0454 – evaporatif emisyon kontrol sistemi basınç sensörü kesintili/hatalı

Kod, EVAP kontrol sisteminin bir parçasının artık düzgün çalışmadığını gösterir. EVAP sistemi, depo kapağı, yakıt hatları, karbon deposu, hava valfi ve diğerleri dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok parçadan oluşur.

EVAP, yakıt buharlarının aracın yakıt sisteminden dışarı çıkmasını önler. Yakıt buharı hortumlar aracılığıyla depolanmak üzere bir karbon kutusuna yönlendirilir. Daha sonra, motor çalışırken, boşaltma kontrol valfi açılır ve yakıt buharının vakum altında çekilmesine izin verir.

EVAP kanisterinin üflenmesi, motorun çalışmasıyla oluşan vakum nedeniyle yakıt buharlarının içeri çekilmesini sağlayan bir valf tarafından kontrol edilir. Bunlar atmosfere kaçmak yerine yakıt deposundan yanma için motora akar.

EVAP basınç sensörü PCM’nin EVAP sistemindeki basıncı izlemesini sağlar. Neredeyse her zaman yakıt deposundadır ve yakıt pompası muhafazasının içine yerleştirilmiştir.

EVAP basınç sensöründen aralıklı bir sinyal alınırsa ve veriler önceden programlanan aralığın dışındaysa. Belirli bir süre içinde ve belirli koşullar altında. P0454 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0454 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM belleğine bir arıza olarak yazılacaktır).
 2. Bazı durumlarda yakıt kokusu mevcut olabilir.
 3. Motor performansında hafif düşüş.
 4. Yakıt tüketiminde hafif bir artış.
 5. Çoğu durumda kontrol motoru ışığının (MIL) yanması dışında herhangi bir belirti fark etmezsiniz.

P0454 kodunun önem derecesi orta düzeydedir. Araç çalışmaya devam edebilecek ancak emisyonlar artacaktır. Bu da pratikte aracın toksisite açısından test edilmesini engelleyecektir.

Hata nedenleri

Kodu P0454, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • EVAP basınç sensörü arızalı.
 • Bozuk kablo demeti.
 • Kısa devre yapmış veya bozuk konektör.
 • Konnektörde korozyon veya direnç.
 • Yakıt deposu emniyet tahliye valfi tıkalı.
 • Tıkalı EVAP hortumu nedeniyle anormal derecede yüksek yakıt deposu basıncı.
 • Çatlak veya kırık kömür kutusu.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0454 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0454’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hasarlı EVAP hatlarını onarın.
 2. EVAP basınç sensörüne giden açık veya kısa devre voltaj besleme devresini onarın.
 3. PCM’ye giden devreyi onarın.
 4. Konektörü onarın veya temizleyin.
 5. EVAP basınç sensörünü değiştirin.
 6. EVAP hattındaki tıkanıklığı onarın veya giderin.
 7. Durum gerektiriyorsa PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm EVAP hortumlarının doğru bağlandığını ve iyi durumda olduğunu kontrol edin. Kablo demetlerinde yıpranma veya yanlış yönlendirme nedeniyle belirgin hasar olup olmadığını kontrol edin. Elektrik konnektörlerini korozyon açısından inceleyin, pimler düz ve doğru takılmış olmalıdır.

Depo kapağı contasının iyi durumda olduğunu ve kapağın doğru takıldığını kontrol edin.  Ardından P0454 kodunu silin ve hatanın tekrar dönüp dönmediğini görmek için test sürüşü yapın.

Depo kapağı contası çatlamış, ezilmiş veya başka bir şekilde hasar görmüşse değiştirin.

Temiz havayı kanistere taşıyan egzoz hortumunun tıkalı, tıkanmış veya ezilmiş olmadığından emin olun. Tahliye döngüsü sırasında yetersiz hava çekilirse, bu arıza koduna neden olabilir.

Görsel Denetim

P0454 kodu genel bir arıza kodu olduğundan, genellikle hasarlı veya aşınmış kablo tesisatıyla ilgili olabilir. Ayrıca arızalı veya bağlantısı kesilmiş bir sensör.

EVAP kabını aracın altında bulun. Yakıt deposuna bağlı olabilir veya yakıt pompasına giden hortumlar tarafından ondan ayrılabilir. EVAP kontrol sistemi basınç sensörü konnektörünün tamamen takılmış ve sabitlenmiş olduğunu kontrol edin.

Konektörde korozyon kontrolü yapın, sensörü ayırın ve terminal pimlerini inceleyin. Temiz ve nemsiz olduklarından emin olmak için. Kabloların yalıtımında herhangi bir yırtık, şişme olup olmadığını belirlemek için sensörden gelen kabloları inceleyin. Bu da telin içinde korozyon olduğunu gösterebilir.

Sensördeki voltajı kontrol edin

Test ucunda 5 volt olup olmadığını ve toprak devresinin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Voltajı belirlemek için sensör sinyal kablosunu bir multimetre ile kontrol edin, yaklaşık 3 volt olmalıdır.

EVAP basınç sensörüne bağlı hortumu sökün ve multimetredeki voltaj değişikliklerini izleyerek bir vakum ölçer kullanarak bir vakum oluşturun. Vakum uygulandığında voltaj değişiyorsa sensör çalışıyor demektir. Voltaj değişmezse sensör arızalıdır.

Bir sorun olup olmadığını belirlemek için bir kıpırdatma testi yapın. Kabloları sallayarak veya sıkarak, voltajın dalgalanıp dalgalanmadığını görmek için multimetredeki okumayı izleyin. Kablonun bir bölümünü çevirdiğinizde voltaj aniden yükseliyor veya düşüyorsa, muhtemelen onarılması gereken bir kopukluk var demektir.

Sallama testi başarısız olursa, EVAP basınç sensörünü ayırın ve voltajı kontrol edin. Sensör çıkarıldığında voltaj yüksek kalmaya devam ederse, kablo demetinde kısa devre yapmış sinyal kablosu olup olmadığını kontrol edin.

Referans voltajı ve toprak okuması doğruysa, sorun muhtemelen arızalı bir EVAP basınç sensörüdür. Bu nedenle, P0454 hatasını düzeltmek için değiştirilmesi gerekecektir.

Bazen sensör bağlantısı kesildiğinde yüksek voltaj kaybolur, toprak devresi iyidir ve referans voltaj doğrudur. Bu EVAP tahliye hortumunun tıkalı olduğunu gösterir. Hortumu boşaltma valfinden ayırın ve basınçlı hava ile üfleyin. Tıkanıklık giderilemiyorsa hortumu değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0454 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet (Malibu, Silverado)
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC (Sierra)
 • Kia (Sorento)
 • Toyota
 • Volkswagen
 • GAZelle (Next)

Arıza kodu P0454 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0450, P0451, P0452, P0453, P0455, P0456, P0457, P0458, P0459.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin