Hata kodu P045B – egzoz gazı devridaimi “B” kontrol devresi aralığı/performans

Hata kodu P045B “egzoz gazı devridaimi “B” kontrol devresi aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) “B” Control Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P045B hatasının kodunun çözülmesi

Bu kod egzoz gazı devridaim (EGR) sistemindeki bir arızayı ifade eder. Daha spesifik olarak, elektrik kısmı. Egzoz gazı devridaimi aracın egzoz sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. İşlevi, silindirlerde NOx (azot oksitleri) oluşumunu önlemektir.

Hata kodu P045B – egzoz gazı devridaimi

EGR, yüke, hıza ve sıcaklığa bağlı olarak egzoz gazı devridaim sistemini açan veya kapatan araç bilgisayarı tarafından kontrol edilir. Silindir kapağını doğru sıcaklıkta tutmak için.

Bilgisayarı kontrol eden ve bilgisayarla iletişim kuran iki kablo vardır. Solenoide toplam 5 kablo gider. Diğer 2 tanesi akü voltajı ve topraktır. Ayrıca, genellikle ortada bulunan 5 voltluk bir referans terminali de vardır.

Motor bilgisayarı, EGR’yi açmaya veya kapatmaya çalıştığında herhangi bir voltaj değişikliği görmezse, bu bir hata olarak rapor edilecektir. Ardından P045B Egzoz Gazı Devridaim Devresi “A” çalışma aralığı uyumsuzluğu arıza kodu belleğe yazılır.

Bu, devredeki değişikliklerin referans değerlere uygun olmadığı veya hiç olmadığı anlamına gelir. Bu değerlerin seviyesi aracın marka ve modeline bağlı olarak değişebilir.

Kurşunsuz yakıt, aşırı motor silindir sıcaklıklarında NOx (nitrik oksit) oluşturma eğilimindedir. Egzoz gazı devridaimi kontrollü miktarda egzoz gazını emme manifolduna geri gönderir.

Bu, gelen yakıt karışımını yeterince seyreltmek için yapılır. Bu, silindir kapağının sıcaklığını NOx’in oluştuğu sıcaklığın altına düşürmek içindir.

Egzoz gazı devridaim sisteminin düzgün çalışması sadece NOx emisyonlarını önlemek için gerekli değildir. Ayrıca motora patlama olmadan daha fazla güç ve daha iyi yakıt ekonomisi için daha zayıf bir yakıt karışımı sağlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P045B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Rölantideyken yüzen devirler veya durma girişimleri.
 4. Araç motoru düzensiz olabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Bazen bir arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

P045B arıza kodunun ciddiyeti yüksektir, ancak arıza göstergesi dışında başka bir belirti yoksa, sorunun orta düzeyde olduğu kabul edilir. Ancak bu, sorunun çözülmemesinde bir etken olmamalıdır.

Hata nedenleri

Kodu P045B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Toprağa kısa devre.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Elektrik kablolarında veya bağlantılarında korozyon.
 • EGR valfinin serbest hareketini engelleyen aşırı kirlenme.
 • Arızalı EGR.
 • Nadir durumlarda, motor kontrol modülünün (ECM) arızalanması.

Arıza kodu P045B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P045B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P045B kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 6. Ölçülen değeri üreticinin teknik belgelerinde belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 7. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P045B sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Yani motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

İlgili kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol edin. Genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışırlar. Bu yüzden gevşek kabloları bağlamak iyi bir fikir olacaktır. Atmış bir kablo bulursanız, bağlantıları lehimleyin ve uygun yalıtımı sağlayın.

Havalandırma solenoidini çatlaklar ve su girişi açısından inceleyin. Ayrıca konektörlerin düzgün bir elektrik bağlantısına sahip olduğundan ve mandalların hasarlı veya kırık olmadığından emin olun.

Erişim varsa, durumunu kontrol etmek için egzoz gazı devridaim valfini çıkarabilirsiniz. Bu valfler önemli ölçüde kurum birikimine eğilimlidir. Kirlenmiş tüm alanlardaki kurumu temizlemek için karbüratör temizleyicisi ve bir diş fırçası kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P045B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Land Rover
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P045B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P045A, P045C, P045D, P045E, P045F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin