Hata kodu P046F – egzoz gazı devridaim sensörü “B” devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P046F “egzoz gazı devridaim sensörü “B” devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) Sensor “B” Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P046F hatasının kodunun çözülmesi

Arıza P046F egzoz gazı devridaim (EGR) sensörü devresindeki bir arızayı ifade eder. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) sensörün elektrik kontrolünde kesintili bir sinyal tespit ettiğinde görüntülenir.

Hata kodu P046F – egzoz gazı devridaim sensörü

Egzoz gazı devridaim sistemi aracın egzoz sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. İşlevi, silindirlerde NOx (azot oksitleri) oluşumunu önlemektir.

EGR, yüke, hıza ve sıcaklığa bağlı olarak egzoz gazı devridaim sistemini açan veya kapatan araç bilgisayarı tarafından kontrol edilir. Silindir kapağını doğru sıcaklıkta tutmak için.

Bilgisayarı kontrol eden ve bilgisayarla iletişim kuran iki kablo vardır. Solenoide toplam 5 kablo gider. Diğer 2’si akü voltajı ve topraktır. Ayrıca genellikle ortada bulunan bir adet 5 volt referans terminali vardır.

Motor bilgisayarı, EGR valfini açmaya veya kapatmaya çalıştığında aralıklı bir sinyal görürse, bu bir hata olarak algılanır. Daha sonra belleğe “B” egzoz gazı devridaim sensöründen gelen P046F fasılalı sinyal kodu yazılır.

Bu, elektrik devresindeki değişikliklerin referans değerlere karşılık gelmediği anlamına gelir. Bu değerlerin seviyesi aracın marka ve modeline bağlı olarak değişebilir.

Kurşunsuz yakıt, aşırı motor silindir sıcaklıklarında NOx (nitrik oksit) oluşturma eğilimindedir. Egzoz gazı devridaimi kontrollü miktarda egzoz gazını emme manifolduna geri gönderir.

Bu, gelen yakıt karışımını yeterince seyreltmek için yapılır. Bu, silindir kapağının sıcaklığını NOx’in oluştuğu sıcaklığın altına düşürmek içindir.

Egzoz gazı devridaim sisteminin düzgün çalışması sadece NOx emisyonlarını önlemek için gerekli değildir. Ayrıca motora patlama olmadan daha fazla güç ve daha iyi yakıt ekonomisi için daha zayıf bir yakıt karışımı sağlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P046F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Rölantideyken yüzen devirler veya durma girişimleri.
 4. Araç motoru düzensiz olabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Bazen bir arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

P046F kodunun ciddiyeti yüksektir, ancak arıza göstergesi dışında başka bir belirti yoksa, sorunun orta düzeyde olduğu kabul edilir. Ancak bu durum, sorunun çözülmemesi için bir etken haline gelmemelidir.

Hata nedenleri

Kodu P046F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Toprağa kısa devre.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Elektrik kablolarında veya bağlantılarında korozyon.
 • Tıkalı egzoz gazı devridaim valfi kanalları.
 • Egzoz devridaim havalandırması tıkalı.
 • Egzoz gazı diferansiyel basınç sensörünün kanalları tıkanmış olabilir.
 • Vakum hatlarında veya hortumlarında hasar.
 • Arızalı egzoz gazı devridaim valfi konum sensörü veya mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörü.
 • EGR valfinin serbest hareketini engelleyen aşırı kirlenme.
 • Arızalı EGR.
 • Nadir durumlarda, motor kontrol modülünün (ECM) arızalanması.

Arıza kodu P046F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P046F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P046F kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Sorun devam ederse, egzoz gazı devridaim sistemi kanallarında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Vakum hatlarını inceleyin ve vakum kaçakları için kapsamlı bir kontrol yapın.
 6. Egzoz gazı devridaim valfinin ve havalandırma kontrol solenoid valfinin çalışmasını kontrol edin.
 7. Egzoz gazı geri besleme valfı konum sensörünün ve mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörünün işlevini kontrol edin.
 8. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 9. Ölçülen değeri üreticinin veri sayfasında belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 10. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P046F sorununu gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Yani motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Tüm vakum hatlarını inceleyin, yüksek sıcaklıklara iyi dayanmazlar ve bir devridaim sisteminde bu durum nadir değildir. Yanmış veya kırılmış herhangi bir vakum hattı değiştirilmeli veya onarılmalıdır.

Hatlar ucuzdur, bu nedenle özellikle birinin arızalandığını fark ederseniz tüm hatları yenileriyle değiştirmek en iyisidir. Birinde ciddi aşınma ve yıpranma varsa, muhtemelen diğerlerinin de yakında değiştirilmesi gerekecektir.

Elektrik devrelerini ve bağlantılarını kontrol edin

İlgili kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışırlar. Bu nedenle, gevşek kabloları bağlamak iyi bir fikir olacaktır. Atmış bir kablo bulursanız, bağlantıları lehimleyin ve uygun yalıtımı sağlayın.

Havalandırma solenoidini çatlaklar ve su girişi açısından inceleyin. Ayrıca konektörlerin düzgün bir elektrik bağlantısına sahip olduğundan ve mandalların hasarlı veya kırık olmadığından emin olun.

Erişim varsa, durumunu kontrol etmek için egzoz gazı devridaim valfini çıkarabilirsiniz. Bu valfler önemli ölçüde kurum birikimine eğilimlidir. Kirlenmiş alanlardaki kurumu temizlemek için karbüratör temizleyici ve bir diş fırçası kullanın.

En yaygın testler P046F hatası ile ilgili sorunu çözemezse. Elektrik devrelerini kontrol etmeye devam etmek için aracınızın servis kılavuzuna başvurulmalıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P046F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Opel
 • Volkswagen

Arıza kodu P046F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0407, P0408, P046E, P0486.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin