Hata kodu P0472 – egzoz basınç sensörü “A” düşük giriş

Hata kodu P0472 “egzoz basınç sensörü “A” düşük giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Pressure Sensor “A” Low Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0472 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0472 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0472 – egzoz basınç sensörü

Hata kodu P0472 OBD2, ‘A’ egzoz basınç sensöründen gelen sinyalin giriş manifoldu basıncıyla eşleşmediğini gösterir. Bu bir elektrik devresi arızası olabilir.

Bu arıza P0471 ile aynı zamanda mevcut olabilir. Temel fark P0472’nin bir elektrik sorunu olmasıdır. Ve P0471 mekanik veya elektriksel bir arızanın sonucu olabilir.

Genellikle önce P0472 (elektrik) arızasının giderilmesiyle başlanması ve daha sonra P0471 (elektrik/mekanik) arızasına geçilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde, sorun elektriksel ise, onarım olasılığı artar.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, benzinli veya dizele bağlı olarak değişebilir. Ayrıca egzoz basınç sensörünün tipi ve kablo demetinin rengi.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0472 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor gücü kaybı.
 3. Egzoz gazı basınç regülatörü devre dışı bırakılmış olabilir.

P0472 arızası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak bu kodla karşılaşılırsa arızayı gidermekte gecikmemeniz önerilir. Uzun süreli ihmaller motor sorunlarına yol açabilir ve daha ciddi arızalar meydana gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0472, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz basınç sensörü ile PCM arasındaki sinyal hattında açık devre.
 • Egzoz basınç sensörü ile PCM arasındaki güç besleme devresinde hasar.
 • Egzoz basınç sensörü sinyal devresinde toprak hatası.
 • Egzoz basınç sensörü arızalı (dahili topraklama hatası).
 • Nadir durumlarda şanzıman kontrol modülü (PCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P0472 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0472’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Önce aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P0472 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu yeniden belirirse, bir sorun olup olmadığını kontrol edin ve tanılamaya devam edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Aracınızdaki egzoz basıncı için “A” sensörünü bulun. Sensörü egzoz manifolduna bağlayan boruyu ayırın. Bu mümkün değilse, içeride sıkışmış kurumları çıkarmak için küçük bir tel parçası kaydırın.

Tüp temizse, konektörleri ve kablo demetini kontrol edin. Aşınma, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Ardından, turboşarjı emme manifolduna bağlayan borunun sıkı olduğundan emin olun. Turboşarj ve giriş manifoldu etrafındaki tüm boru bağlantılarını gözle kontrol edin. Tüm hortum kelepçelerini sıkın.

Bir hata tarayıcınız varsa, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve P0472 kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, muhtemelen bir bağlantı sorunu vardır.

Kod geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmeniz gerekecektir. Egzoz basınç sensörünün normalde 3 kablosu vardır. Sensöre giden 5V güç kaynağı devresini kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın.

Her şey yolundaysa, egzoz basınç sensörünün güvenli bir şekilde topraklanmış olduğunu kontrol edin. Test lambasını bağlayın, yanmazsa bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Eğer yanarsa, sensöre giden kablo demetini sallayarak uyarı ışığının yanıp sönüp sönmediğini kontrol edin, bu kesintili bir bağlantı olduğunu gösterir.

Tüm testler yapıldığında P0472 kodu hala görüntüleniyorsa, muhtemelen arızalı bir egzoz basınç sensörüne işaret eder. Ancak sensör değiştirilene kadar arızalı bir PCM modülü de göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0472 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Hyundai (Tucson)
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen

Arıza kodu P0472 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0105, P0108, P0113, P0130, P0172, P0231, P0237, P0470, P0473, P0475, P0603, P1247, P1280, P1690.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin