Hata kodu P047E – egzoz basınç sensörü “B” aralıklı

Hata kodu P047E “egzoz basınç sensörü “B” aralıklı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Pressure Sensor “B” Intermittent” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P047E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P047E hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P047E – egzoz basınç sensörü

Hata kodu P047E OBD2, ‘B’ egzoz basınç sensöründen gelen sinyalin giriş manifoldu basıncına karşılık gelmediğini gösterir. Bu elektriksel veya mekanik bir arıza olabilir.

Bu kod P0470 ile aynı anda da mevcut olabilir. İki kod arasındaki tek fark, sorunun ne kadar sürdüğüdür. Ve ayrıca sensör/devre/motor kontrolörünün yaşadığı elektrik/mekanik sorunun türü.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, benzinli veya dizele bağlı olarak değişebilir. Egzoz basınç sensörünün tipi ve kablo demetinin renginin yanı sıra.

Arıza belirtileri

Sürücü için P047E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor gücü kaybı.
 3. Egzoz gazı basınç regülatörü devre dışı bırakılmış olabilir.

Diyagnoz kodu P047E ciddi bir arıza kodu değildir ve aracın yol tutuşunu etkilemez. Ancak, bu durumda aracın emisyon testinden geçememesi muhtemeldir.

Hata nedenleri

Kodu P047E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Basınç sensöründen egzoz manifolduna giden boruda tıkanıklık.
 • Egzoz gazı devridaim sisteminde arıza (hava kaçakları).
 • Egzoz basınç sensörüne giden toprak hattında açık devre.
 • Egzoz basınç sensörü ile PCM arasındaki sinyal hattında açık devre.
 • Egzoz basınç sensörü sinyal devresinde kısa devre.
 • Egzoz basınç sensöründe arıza.
 • Nadir durumlarda, şanzıman kontrol modülü (PCM) arızalanabilir.

Arıza kodu P047E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P047E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. İlk olarak, aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P047E hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, bir sorun olduğunu onaylayın ve tanılamaya devam edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Aracınızdaki egzoz basınç sensörü “B “yi bulun. Sensörü egzoz manifolduna bağlayan boruyu ayırın. Bu mümkün değilse, içeride sıkışmış kurumları çıkarmak için küçük bir tel parçası kaydırın.

Tüp temizse, konektörleri ve kablo demetini kontrol edin. Aşınma, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Ardından, turboşarjı emme manifolduna bağlayan borunun sıkı olduğundan emin olun. Turboşarj ve giriş manifoldu etrafındaki tüm boru bağlantılarını gözle kontrol edin. Tüm hortum kelepçelerini sıkın.

Bir hata tarayıcınız varsa, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve P047E kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, büyük olasılıkla bir bağlantı sorunu vardır.

Kod geri gelirse, sensörü ve ilgili devreleri test etmeniz gerekecektir. Egzoz basınç sensörünün normalde 3 kablosu vardır. Sensöre giden 5V güç kaynağı devresini kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın.

Her şey yolundaysa, egzoz basınç sensörünün güvenli bir şekilde topraklanmış olduğunu kontrol edin. Test lambasını bağlayın, yanmazsa bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Yanarsa, sensöre giden kablo demetini sallayarak uyarı ışığının yanıp sönüp sönmediğini kontrol edin, bu da kesintili bir bağlantı olduğunu gösterir.

Tüm testler yapıldığında hala P047E kodu görüntüleniyorsa, bu muhtemelen arızalı bir egzoz basınç sensörüne işaret eder. Ancak sensör değiştirilene kadar arızalı bir PCM modülü de göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P047E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Volvo

Arıza kodu P047E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P047A, P047B, P047C, P047D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin