Hata kodu P0491 – sekonder hava enjeksiyon sistemi yetersiz akış (Bank 1)

Hata kodu P0491 “sekonder hava enjeksiyon sistemi yetersiz akış (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Secondary Air Injection System Insufficient Flow (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0491 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P0491 emisyon sistemi ile ilgilidir. HAVA pompası, emisyonları azaltmak için havayı egzoza yönlendirir. Dış havayı alır ve iki adet tek yönlü geri dönüşsüz valf aracılığıyla her bir egzoz çıkış grubuna pompalar.

Hata kodu P0491 – sekonder hava enjeksiyon sistemi yetersiz akış (Bank 1)

Kaydedilen bir kod, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ikincil hava emme (SAI) kapasitesinde bir azalma tespit ettiği anlamına gelir. Bir numaralı bank, bir numaralı silindirin bulunduğu motor tarafını gösterir.

Sistemin amacı soğuk çalıştırma sırasında atmosferik havayı egzoz sistemine zorlamaktır.

Bu, egzoz gazı akışındaki yanmamış veya kısmen yanmış hidrokarbon moleküllerinin yakılmasına yardımcı olur. Bu, motor yüksek oranda zenginleştirilmiş yakıt-hava karışımıyla çalışırken soğuk çalıştırma sırasında eksik yanmadan kaynaklanır.

İkincil hava sistemleri normalde türbin şeklinde yüksek kapasiteli bir hava pompası, pompa motorunun çalıştırılmasını ve kapatılmasını kontrol eden bir röleden oluşur. Ayrıca hava akışını kontrol etmek için bir solenoid ve bir çek valf. Ayrıca, ilgili uygulama için uygun olan çeşitli hortumlar ve kanallar da mevcuttur.

Elektrikli pompalarla donatılmış araçlarda PCM, SAI basınç sensörlerini izler ve gerektiğinde pompayı çalıştırır. Sistem rölesi akü voltajını sigorta paneli veya eriyebilir bağlantı üzerinden SAI pompasına iletmek için kullanılır.

PCM bir arızaya işaret eden yetersiz ikincil hava enjeksiyon sistemi akışı tespit ederse. P0491 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0491 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı Avrupa araçlarında kirlenme kontrolü uyarı lambası yanacaktır.
 3. Hasarlı bir hava pompasından kaynaklanan mekanik gürültü.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Isınma döngüsü sırasında rölantide çalışırken sarsıntı/kıvılcım sesi.
 6. Motor soğukken zayıf hızlanma.
 7. Bazen arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Hata kodu P0491, katalitik konvertör çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra çok nadiren sürüş sorunlarına veya diğer semptomlara neden olur. Ancak emisyonlar artacağı için aracın soğuk motorla emisyon testini geçmesi pek mümkün değildir.

Hata nedenleri

Kodu P0491, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz manifoldu çek valfi arızalı.
 • Arızalı SAI hava pompası.
 • Sekonder hava enjeksiyon pompası rölesi arızalı.
 • Pompa ve motorda nem.
 • Kötü bağlantılar veya hasarlı kablolar nedeniyle SAI sistemine açık veya kesintili güç beslemesi.
 • Yanmış SAI sistemi sigortası.
 • Vakum hortumundan sızıntı.
 • İkincil hava enjeksiyon portu tıkanmış olabilir.
 • Enjekte edilen havanın girmesini engelleyen tıkalı hava kanalları.

Arıza kodu P0491 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0491’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. P0491 kodunun teşhisine devam etmeden önce mevcut olabilecek diğer hataları ortadan kaldırın.
 3. SAI sistemi ile ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. SAI sekonder hava pompası rölesini kontrol edin.
 6. İkincil hava pompası direncini test edin.
 7. Vakum hatlarını sızıntı veya tıkanma açısından inceleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0491 kodu, soğuk çalıştırma sırasında egzoz sistemindeki fazla hidrokarbonları yakacak dış hava olmadığında ayarlanır. Bu, ön oksijen sensöründeki voltajın ayarlanan seviyeye düşmemesine neden olur.

Diyagnoz prosedürü motorun soğuk olmasını, ideal olarak aracın en az 10-12 saat hareketsiz kalmasını gerektirir. Ardından teşhis aleti bağlanmalı ve motor çalıştırılmalıdır.

Elektriğin kontrol edilmesi

Ön oksijen sensöründeki voltaj yaklaşık 5-10 saniye sonra 0,125 voltun altına düşmelidir. Gerilim bu değere düşmezse sekonder hava sisteminde bir arıza olduğu doğrulanacaktır.

Voltaj 0,125 volta düşmezse, ancak hava pompasının çalıştığını duyabiliyorsanız, tüm hortumlarda, hava hatlarında, valflerde ve solenoidlerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca tüm hortumları, kanalları ve valfleri karbon birikmesi veya diğer tıkanıklıklar gibi engellere karşı kontrol etmeyi unutmayın.

Hava pompası çalışmazsa, ilgili tüm sigortaları, röleleri, kabloları ve pompa motorunu süreklilik açısından kontrol edin. Gerekirse, arızalı bileşenleri değiştirin veya onarın.

Tüm kontroller yapılmasına rağmen P0491 arızası devam ediyorsa, egzoz manifoldunun veya silindir kapağının sökülmesi gerekebilir. Kirlenmeyi temizlemek için hava kanallarına erişim sağlamak.

Vakum kontrolü

Hortumu çek valften çıkarın ve motor çalıştırıldığında içinden hava çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Motoru çalışır durumda tutun, bir dakika sonra valf kapanmalı ve hava vermeyi durdurmalıdır, eğer öyleyse çek valf arızalıdır.

Vana açık kalırsa, arızalı olması muhtemeldir. Valf kalıcı olarak kapalıysa, sorun büyük olasılıkla vakum kontrol anahtarındadır.

Çekvalften şaltere giden vakum hatlarını inceleyin. Sert noktalar, çatlaklar veya gevşek bağlantılar olup olmadığına bakın. Hatalı alanlar bulursanız hortumları değiştirin.

Kontrol şalteri vakum giriş hattını test edin. Motor çalışırken manifold vakumunu kontrol etmek için giriş hortumuna bir vakum ölçer bağlayın. Vakum bulunmazsa, vakum hattını değiştirin ve P0491 hatası için tekrar test edin.

Vakum kontrol rölesi giriş nipeline vakum uygulayın. Vana kapalı olmalı ve pompa basınç tutmamalıdır. Atlama telleri ile kontrol anahtarının iki terminaline 12 V uygulayın. Anahtar açılmazsa ve pompadan vakumu boşaltmazsa, anahtar değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0491 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A6, A8)
 • BMW (325i, 525i)
 • Chrysler (Sebring)
 • Citroen
 • Ford (Focus, Fusion)
 • Peugeot (407)
 • Porsche (Cayenne)
 • Skoda (Octavia)
 • Volkswagen (Caddy, Golf, Jetta, Passat, Touareg)

Arıza kodu P0491 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0132, P0299, P0313, P0410, P0411, P0412, P0413, P0414, P0415, P0416, P0417, P0418, P0419, P041F, P0444, P044F, P0490, P0492, P1082, P2096, P2257.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin