Hata kodu P0494 – fan hızı düşük

Hata kodu P0494 “fan hızı düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fan Speed Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0494 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0494, ‘düşük soğutma fanı hızı’ olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) radyatör soğutma fanının gerekli hızda dönmediğini tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0494 – fan hızı düşük

Soğutma fanı, radyatörden geçerken motor soğutma suyunun sıcaklığını düşürmek için tasarlanmıştır. Motor soğutma suyunun sıcaklığına bağlı olarak fan farklı hızlarda çalışabilir.

Fan motoru, çalışma koşullarına bağlı olarak birkaç şekilde açılabilir. Ancak tasarım ne olursa olsun, PCM fan çalışırken fan hızını kontrol eder.

Kontrol modülü, motor sıcaklığı yükseldiğinde, örneğin rölantide çalışırken fanı çalıştırır. Ve hava akışı sıcaklığı düşürmek için yeterli olduğunda, örneğin otoyolda sürerken kapatır.

PCM gerçek fan hızının istenen hızdan yaklaşık %10 saptığını tespit ettiğinde P0494 kodu ayarlanır. Ve elektrikle çalışan radyatör fanlarını ifade eder, viskoz veya kayışla çalışan fanları değil.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0494 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Klima sistemi düzgün çalışmayabilir.
 3. Araç motoru aşırı ısınabilir.
 4. Ek motor gürültüsü.
 5. Motor durur veya kötü çalışır.
 6. Sarsıntılı/eksik ateşleme zamanlaması.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Azaltılmış motor gücü çıkışı.

P0494 hatası, düzgün çalışmayan soğutma sistemini etkilediği için oldukça ciddidir. Bu nedenle motorun aşırı ısınma riski vardır ve bu da önemli bileşenlerin hasar görmesine ve maliyetli onarımlara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0494, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Fan motoru arızalı.
 • Soğutma fanı rölesi arızalı.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti.
 • Konektörde sorun var.
 • Arızalı motor soğutma suyu sıcaklık sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0494 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0494’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Soğutma sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 3. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 4. Fan motorunun yanı sıra röleyi de kontrol edin.
 5. Motor soğutma suyu sıcaklık sensörünü test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0494 hatasını tanımlamak için mevcut tüm arıza kodlarının yanı sıra mevcut tüm dondurulmuş çerçeve verilerinin kaydedilmesi gerekir. Bu bilgi, daha sonra tekrarlayan bir arıza tespit edildiğinde kullanışlı olabilir.

Arızalı fan anahtarları genellikle bu arızaya neden olur, devreyi kontrol etmek için toprak ve güç kabloları arasına bir jumper takılmalıdır. Fan motoru ve devreleri iyi durumdaysa, atlama teli takıldığında fan çalışacak ve doğru hızda çalışacaktır.

Konnektör kısa devre yaptığında fan motoru çalışmazsa, birkaç arızalı bileşen olduğu varsayılabilir. Arızalı bir fan anahtarı, fan motoru rölesi, sigorta, bozuk kablo tesisatı, direnç veya fan motorunun kendisi.

Elektrikli bileşenleri kontrol edin

Tüm sigortaları kontrol edin ancak kısa devre veya aşırı elektrik yükü bulunup onarılana kadar yanmış sigortaları değiştirmeyin. Röleyi bulun ve kılavuzdaki talimatlara göre direncini kontrol edin.

Herhangi bir elektriksel değer kılavuzda belirtildiği gibi değilse, sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için röleyi değiştirin. Radyatör fanının amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için röleyi değiştirdikten sonra sistemi test edin.

Fan rölesi kontrol edilirse ve atmış sigorta yoksa, dahili direnci ve fan motorunun bütünlüğünü kontrol edin.  Sürekliliğin olmaması motorda dahili bir açık devre olduğu anlamına gelir ve anormal direnç dahili bir kısa devreye işaret edebilir.

Fan motorunu kontrol ettikten sonra, ilgili tüm kablolarda direnç, süreklilik ve topraklama kontrolü yapın. Ayrıca hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış konnektörler olup olmadığını kontrol edin.

Bu adımları izleyerek, P0494 kodunun düzeltilmesi muhtemeldir, ancak nadir durumlarda, arıza devam ederse, fasılalı bir arıza olabilir. Bu arızaların giderilmesi çok zor olabilir, bu nedenle profesyonel teşhis ve onarım için bir servis merkezini aramak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0494 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • BMW
 • Buick
 • Chevrolet
 • Citroen (Berlingo, C3, C4, Cactus, Picasso)
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Peugeot (207, 3008, 301, 308, 408, 5008, 508, Expert, Partner)
 • Toyota

Arıza kodu P0494 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0493, P0495.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin