Hata kodu P049A – egzoz gazı devridaimi “B” akış arızası

Hata kodu P049A “egzoz gazı devridaimi “B” akış arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) “B” Flow Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P049A hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P049A hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P049A – egzoz gazı devridaimi

Egzoz gazı devridaim (EGR) valfi vakumla çalışan bir valftir. Silindirlere yeniden giren egzoz gazı miktarını düzenler.

Kaydedilen kod P049A, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) “B” egzoz gazı devridaim (EGR) sistemi akışında bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. “B” tanımı EGR düşürme valfinin belirli bir pozisyonunu ifade eder.

Ya bir elektrik sorunu ya da mekanik bir sorundur ve P049A kodunun kaydedilmesine neden olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P049A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç hızlandırıldığında motor arızası meydana gelebilir.
 3. Egzozdaki nitrik oksit NOx emisyonlarında artış.
 4. Fark edilmeyen bir belirti yanma sıcaklığında bir artış olacaktır.

Arızalı bir egzoz gazı devridaim valfi yakıt karışımının aşırı yanmasına neden olabileceğinden P049A arızası ciddi olarak değerlendirilir. Bu da motor pistonlarına ve supaplarına zarar verebilir. Bu nedenle bu arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P049A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz gazının emme manifolduna akışını sınırlayan egzoz gazı devridaim kanalı tıkanmıştır.
 • Egzoz gazı devridaim solenoidi arızalı.
 • Egzoz devridaim solenoid valfinin hatalı kablo tesisatı veya kablo demeti.
 • Vakum hatları hasarlı, solenoid veya EGR valfinden ayrılmış.
 • Egzoz devridaim sistemi valfi arızalı.
 • Egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörü, egzoz gazı devridaim valfi açıldığında sıcaklık değişimini kaydetmez.

Arıza kodu P049A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P049A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Önce tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından hata kodlarını silin ve aracı test sürüşüne çıkarın. P049A hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için.
 3. Vakum hortumlarını ve egzoz gazı devridaim valfine giden kabloları ve konnektörleri kontrol edin. Ayrıca kontrol solenoid valfini ve egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörünü kontrol edin.
 4. Ardından egzoz gazı devridaim valfinin çalışmasını kontrol edin.
 5. Egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörünün çalışmasını da kontrol edin. Egzoz gazı devridaim valfi açıldığında okuma değişmelidir.
 6. Ardından valfi ve egzoz gazı devridaim sistemi sıcaklık sensörünü sökün. Sistem kanallarında aşırı kirlenme ve tıkanma olup olmadığını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Aracınız için öncelikle Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmeniz faydalı olacaktır. P049A sorununuz, üretici tarafından tanımlanan bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir; bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Daha sonra, bir diyagnoz aleti kullanarak, motor çalışırken egzoz gazı devridaim valfini çalıştırın. Motor eşit şekilde çalışmıyorsa, sorun büyük olasılıkla hatalı kablo tesisatı veya zayıf kontaktır.

Motor düzgün çalışıyorsa, egzoz gazı devridaim valfini manuel olarak çalıştırmayı deneyin. Motor eşit şekilde çalışıyor ve durmuyorsa, kanallar büyük olasılıkla tıkanmıştır. Vanayı çıkarmak ve tüm kanalları temizlemek gerekecektir.

Solenoidin kontrol edilmesi genellikle sadece bir diyagnostik aleti ile yapılabilir. Çünkü çoğu solenoid sabit bir voltajla değil, bir voltaj görev döngüsüyle çalışır.

Tüm vakum hatlarını, hortumları, vs. aşınma açısından kontrol edin. Solenoid kablo demetini ve solenoidi hasar açısından inceleyin. Egzoz gazı devridaim valfini değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P049A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A8)
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Renault
 • Subaru
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P049A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P049B, P049C, P049E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin