Hata kodu P0504 – fren anahtarı “A”/”B” korelasyonu

Hata kodu P0504 “fren anahtarı “A”/”B” korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Brake Switch “A”/”B” Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0504 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0504 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0504 – fren anahtarı

Aracınızın şanzıman kontrol modülü (ECU), fren lambası devresinde algılanan bir arızaya yanıt olarak P0504 kodunu iletir. Aracın bilgisayarı, voltaj yok veya aralık dışı durumu gibi bu anormallikler için tüm devreleri izler.

Fren lambası anahtarı, her biri tehlikeli bir duruma yol açabilecek çeşitli devrelere bağlıdır. Fren lambası şalterinin kendisi iki sinyal çıkışından oluşur ve şalter arızalanırsa sorun tespit edilir ve bu kod görünür.

Bu, parça maliyeti veya değiştirme işçiliği açısından maliyetli bir arıza değildir. Ancak güvenliğiniz için onarımın mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0504 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Pedala basıldığında fren lambaları ya sürekli yanar ya da yanmaz.
 2. Taşınması zor ya da imkansız olacaktır.
 3. Frenlere basıldığında araç sürüş sırasında durabilir.
 4. Hız sabitleyici bu sorunla etkinleştirilemez.

P0504 arızası ciddi bir arıza değildir, araç muhtemelen devam edebilir ancak istisnalar olabilir. Çoğu zaman belirtiler arasında fren lambalarının sürekli yanması veya hiç çalışmaması yer alır.

Hata nedenleri

Kodu P0504, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Fren lambası anahtarı sinyal devresinde kısa devre.
 • Fren lambası şalterinde arıza, aşınmadan kaynaklanan arıza.
 • Sigortalarla ilgili sorun, bazen devredeki nem veya fren lambasının yanması nedeniyle arızalanır.
 • Kablo demeti veya daha doğrusu konnektörler gevşekse veya ayrılmışsa, şalter ile ECU arasında bir korelasyon sorununa neden olacaktır.
 • Ve tabii ki ECU’nun kendisi de arızalanmış olabilir.

Arıza kodu P0504 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0504’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir yardımcının yardımıyla fren lambalarını kontrol edin. Açıp kapatarak çalıştıklarını ve ampullerin iyi durumda olduğunu kontrol edin.
 2. Fren lambaları sürekli yanıyorsa, fren lambası anahtarı ya düzgün ayarlanmıyor ya da arızalıdır. Aynı durum arızalı ampuller için de geçerlidir. Sürücü koltuğunu geriye çekin ve gösterge panelinin altına bakın. Fren lambası anahtarı üzerinde bulunan elektrik konnektörü üzerindeki tırnakları sıkın ve konnektörü çıkartın.
 3. Konektördeki kırmızı uçtaki voltajı kontrol etmek için bir voltmetre kullanın. Siyah ucu toprağa ve kırmızı ucu kırmızı uç terminaline yerleştirin. Voltmetre 12 volt göstermelidir, göstermiyorsa sigorta kutusuna kadar olan kablo demetini kontrol etmeye değer.
 4. Konnektörü anahtara takın ve pedal basılıyken beyaz kabloyu ölçün. Pedala basılıyken 12 volt olmalı ve pedal bırakıldığında voltaj olmamalıdır. Voltaj yoksa anahtarı değiştirin. Pedal bırakıldığında beyaz uçta voltaj varsa, anahtarı da değiştirin.
 5. Anahtar ayarlanabilir ise, kontrol edin. Anahtar fren pedalı kolu ile iyi temas halinde olmalı ve tamamen basılı olmalıdır.
 6. Fren lambaları düzgün çalışıyor ancak kod hala mevcutsa, fren lambası şalterindeki diğer kablo demetlerini kontrol edin. Konektörü çıkarın ve kalan kablolarda güç olup olmadığını kontrol edin. Güç kaynağı kablolarının yerini not edin ve konektörü değiştirin. Pedala basılıyken arka kabloyu güç kablosunun yanına sabitleyin. Güç yoksa anahtarı değiştirin.
 7. Son testte pedala basıldığında güç açıldıysa, şalterde sorun yoktur. Sorun kontrol modülüne olan bağlantıda veya aracın kontrol modülünün kendisindedir.
 8. Kontrol ünitesini ve fren pedalı sensörünü toprak bağlantısı üzerinden bağlayın. Voltmetre 12 volt gösteriyorsa, kontrol modülü arızalıdır. Çok az voltaj varsa veya hiç yoksa, kontrol ünitesinden sensöre giden kablo demetini değiştirin veya onarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Ana sorunun DCM’deki veriler ile fren pedalı sensörü arasındaki tutarsızlık olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, daha yakından bakalım ve P0504 hata kodunu gidermek ve düzeltmek için önerilen bazı adımları açıklayalım.

Fren lambası düğmesi gösterge panelinin altında, fren pedalı kolunun üst kısmında bulunur. Fren servosu pedalı tamamen uzatılmış konumuna yükseltir. Fren lambası şalteri, fren pedalı montaj braketinin hemen arkasındaki travers destek braketine monte edilmiştir.

Düğmeye erişmenin tek yolu ön koltuğu arkaya kaydırmak, koltuk arkalığına uzanmak ve gösterge panelinin altına bakmaktır. Fren pedalı kolunun üst kısmına yakın bir yerde anahtarın bulunduğu braketi göreceksiniz. Anahtarın dört veya altı kablosu olacaktır.

Şalter, pedal tamamen uzatıldığında tahrik çubuğu fren pedalı kolu ile temas edecek şekilde braket üzerinde durur. Bu noktada fren pedalı kolundaki düğmeye basılarak gerilim beslemesi kesilir.

Fren pedalına basıldığında, kol uzayarak şalteri devreye sokar ve fren lambalarını yakar. Pedal bırakıldığında, kol çubuğu tekrar dışarı iterek fren lambalarını kapatır.

Bu nedenle, bu sensörün değiştirilmesi büyük olasılıkla P0504 hatası ile ilgili sorunları ortadan kaldıracaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0504 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chery (Fora)
 • Chevrolet (Captiva, Epica)
 • Citroen (C4)
 • Datsun (on-DO)
 • Fiat (Doblo, Ducato)
 • Ford (Focus, Fusion, Kuga, Transit)
 • Hyundai (Grand Starex, Santa Fe, Solaris, Starex, i30)
 • Kia (Ceed, Rio, Sorento, Sportage)
 • Land Rover (Freelander, Range Rover)
 • Lexus (GS300)
 • Lifan (X60)
 • Nissan (Pathfinder)
 • Opel
 • Peugeot (308, Boxer)
 • Toyota (Auris, Avensis, Corolla, Land Cruiser, Prado, RAV4)
 • Volvo
 • GAZelle (Business, Next)
 • LADA (Granta, Kalina, Largus, Niva, Priora, Vesta)
 • UAZ (Hanter, Patriot)
 • VAZ (2113, 2114, 2115)

Arıza kodu P0504 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0016, P0019, P0098, P0121, P0171, P0422, P0432, P0455, P0500, P0571, P0700, P0716, P0732, P0733, P0734, P0746, P0842, P2714, C1241, U0405.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin