Hata kodu P0506 – rölanti havası kontrol sistemi devri beklenenden düşük

Hata kodu P0506 “rölanti havası kontrol sistemi devri beklenenden düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Idle Air Control (IAC) System RPM Lower Than Expected” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0506 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0506 “Rölanti Avans Kontrolü (IAC) devri beklenenin altında” olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) motor devrini rölantide tutamadığında veya kontrol edemediğinde ayarlanır.

Hata kodu P0506 – rölanti havası kontrol sistemi devri beklenenden düşük

Çoğu durumda PCM yakıt ayarı, ateşleme açısı, enjeksiyon darbe genişliği ve diğerleri gibi çeşitli sistemlerde ayarlamalar yapmaya çalışacaktır. Ayarlanan rölanti devrini korumaya çalışıyorum. Ancak, bu sınıra ulaşıldığında, PCM P0506 kodunu ayarlayacak ve uyarı lambasını yakacaktır.

Benzinli motorlarda rölanti devri, normalde gaz kelebeği gövdesinde bulunan rölanti devri kontrol valfi tarafından düzenlenir ve kontrol edilir. Valf, motor üzerinde bulunan çeşitli sensörlerden alınan bilgilere dayanarak PCM’den komutlar alan bir step motor tarafından tahrik edilir.

Gaz kelebeği kapalı kaldığı sürece, hız ve rölanti kalitesi PCM tarafından rölanti kontrol valfi aracılığıyla kontrol edilir.

Örneğin, motor sıfırın altındaki sıcaklıklarda çalıştırılırsa, PCM valfe motora daha az hava girmesine izin vermesi için komut verir. Bu, yakıt/hava karışımını zenginleştirir ve soğuk havada rölanti kontrolü için gerekli koşulları oluşturur.

Motor ısındıkça ve yanma daha hafif ve eksiksiz hale geldikçe. PCM, değişen koşullara göre motora giren hava miktarını artırmak için rölanti kontrol valfine komut verir.

Motor üzerindeki yük değişirse, örneğin bazı elektrikli tüketiciler açıldığında veya kapatıldığında. PCM sinyal voltajını rölanti devir kontrol valfine uyarlar. Rölanti devrinin sabit ve üretici tarafından belirtilen devirde kalmasını sağlamak için.

Gaz kelebeği açıldığında rölanti hava kontrol valfinin PCM tarafından kapatıldığına dikkat edin. Bu, motora fazla hava girmesini önlemek için yapılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0506 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yüzen devirler ve ayrıca rölanti devrinde durma girişimleri.
 3. Rölanti devri normalden yüksek veya düşük.
 4. Gaz pedalına basıldığında rölanti devri korunmazsa motor durabilir.

Semptomlara bağlı olarak, P0506 kodunun şiddeti orta ila şiddetli arasında değişebilir. Bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0506, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Rölanti devri kontrol valfi arızalı.
 • Rölanti strok kontrol valfi (IAC) konnektörü hasar görmüş.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablolar.
 • Arızalı step motor.
 • Motorda vakum kaçağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0506 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0506’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P0506 hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motoru rölantide, vites takılıyken ve çıkarılmışken izleyin. Motor rölanti devrinin üreticinin teknik belgelerinde belirtilen değerlere uygun olup olmadığını kontrol etmek için.
 4. Motorda vakum kaçağı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Gaz kelebeği valfini karbon birikmesi açısından inceleyin. Ayrıca rölanti devri hava baypas kontrol valfinin gövdesinde ve girişinde.
 6. Rölanti havası giriş kontrol valfini ayırın ve kontrol edin.
 7. Rölanti havası giriş kontrol valfinin kanallarının tıkalı olmadığını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir tarama aleti bağlayın ve mevcut tüm kodları okuyup kaydedin. Bu bilgi, daha sonra aralıklı bir arıza teşhis edildiğinde faydalı olabilir.

P0506 kodu ile birlikte başka kodlar da mevcutsa, bunları kaydedildikleri sıraya göre diyagnoz edin ve çözün. En olası ek kodlar genellikle vakum sistemiyle ilgilidir.

Bu nedenle vakum sisteminde hasarlı vakum hatlarından kaynaklanan sızıntılar olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, aracı çalıştırmadan önce kodları onarın ve kaldırın. Ardından, herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden test edin.

Gaz kelebeği valfi

Kod kaybolmazsa, gaz kelebeği gövdesini emme manifoldundan çıkarın ve aşırı karbon birikimi olup olmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda gaz kelebeği gövdesi ve yardımcı hava kanallarındaki hafif tortuları onaylı temizlik maddeleri kullanarak gidermek mümkündür.

Ancak, ağır birikintiler genellikle gaz kelebeği gövdesine veya rölanti kontrol valfine zarar vermeden giderilemez. Bu durumlarda en iyi seçenek gaz kelebeği gövdesini veya rölanti strok kontrol valfini orijinal parçalarla değiştirmektir.

Temizlenen veya değiştirilen parçaları takarken, vakum sızıntısını önlemek için tüm conta ve keçelerin de değiştirildiğinden emin olun. Motoru çalıştırmadan veya aracı kullanmadan önce tüm vakum hattı bağlantılarını iki kez kontrol edin.

Kabloları ve bağlantıları kontrol edin

P0506 kodu kaybolmadıysa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde gözle kontrol edin. Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo ve konektörler olup olmadığına bakın.

Görünür bir hasar bulunmadığında, direnci, topraklamayı ve referans voltajını kontrol edin. Tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Step motor ve rölanti valfi

Konektörde step motora ulaşan gerçek sinyal voltajını kontrol edin. Rölanti devir kontrol valfini açma komutu vermek için tarama aletini kullanın. Elde edilen değeri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Özel diyagnoz programları genellikle rölanti valfinin açılma derecesine karşılık gelen bir voltaj aralığı verir. Ve bazen de step motorun dönüş dereceleri.

Bu değerler tam olarak belirtilen değerlere karşılık gelmelidir, aksi takdirde kablo demeti değiştirilmelidir. Elde edilen tüm okumalar belirtilen değerlerle uyumluysa, step motor arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Bu işlemler P0506 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak, tekrar ortaya çıkarsa, sorun tekrarlayan bir sorun olabilir. Bu durumda, tanı koymak zor bir görev olabilir. Ve bazen sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamak için arızanın artmasına izin vermek gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0506 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4, Q5)
 • Chevrolet (Colorado, TrailBlazer)
 • Dodge (Caravan)
 • Ford (Explorer, F-150, Focus)
 • GMC (Envoy)
 • Honda
 • Hyundai
 • Mazda (3, 6, CX-7)
 • Nissan (Altima)
 • Skoda (Octavia)
 • Subaru (Outback)
 • Volkswagen
 • GAZelle (ZMZ 405)
 • LADA (Kalina, Niva, Priora)
 • UAZ (Patriot)
 • VAZ (2112, 2114, 2115)

Arıza kodu P0506 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0171, P0174, P0351, P0356, P0505, P0507, P1400.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin