Hata kodu P0510 – kapalı gaz kelebeği konum şalteri arızası

Hata kodu P0510 “kapalı gaz kelebeği konum şalteri arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Closed Throttle Position Switch Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0510 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0510 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0510 – kapalı gaz kelebeği konum şalteri arızası

Bazı araçlarda gaz kelebeği gövdesine veya kol mekanizmasına bir anahtar takılabilir. Bu da PCM kontrol modülüne gaz kelebeği valfinin tamamen kapalı konumda olduğunu söyler.

Gaz kelebeği kapalıyken, anahtar da kapalı konumda olmalıdır.

PCM bu şalteri rölanti kontrol valfi ile birlikte kullanır. Bu, motorun rölantide çalışmasını sağlamak ve rölantide giderken yakıt tüketimini azaltmak için gereklidir.

Bazı araçlarda geniş açık gaz kelebeği konum anahtarı da olabilir. Tam açık veya kapalı gaz kelebeği konum anahtarı devreye girmemişse. PCM gaz kelebeğinin kısmen açık olduğunu varsayacak ve aracın hava/yakıt karışım oranını etkileyecektir.

Hata kodu P0510 normalde gaz teli kullanmayan gaz kelebeği sistemine sahip araçlarda görülür. Gerçek gaz kelebeği konumu belirli bir süre içinde istenen konumdan farklıysa, kod kaydedilir ve Motoru Kontrol Et lambası yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0510 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Motor rölanti devri düşük.
 4. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Kötü hızlanma.
 6. Gaz pedalı bırakıldığında motor durur.

P0510 arızası gaz kelebeği kontrol sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Daha ciddi sonuçlardan kaçınmak için arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0510, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği kapalı konum şalteri arızası.
 • Bozuk kablo demeti veya zayıf elektrik bağlantısı.
 • Hasarlı konektör veya kontaklar.
 • Gaz kelebeği gövdesi rölanti stroku ayar vidası hasarlı.
 • Gaz kelebeği jikle geri dönüş yayı sıkışmış.
 • Motor kontrol modülü (PCM) arızalı.

Arıza kodu P0510 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0510’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0510 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Gaz kelebeği kapalı konum anahtarını kontrol edin.
 5. Geri dönüş yayını ve ayar vidasını çalışabilirlik açısından kontrol edin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Gaz kelebeği kapalı konum şalterini, konnektörü ve kablo demetini açıklık vs. açısından dikkatlice kontrol edin. P0510 hatasını gidermek için gerekirse onarın veya değiştirin.

Anahtardaki voltajı kontrol edin, 0,45-0,17 volt arasında olmalıdır (bazı araçlarda farklı değerler olabilir). Voltaj çok düşük veya çok yüksekse, bu bir sorun olduğunu gösterir. Gerekirse anahtarı değiştirin.

Gaz kelebeği gövdesi kolu mekanizması anahtara dokunmazsa veya tamamen kapanırsa. Rölanti devri ayar vidası doğru ayarlanmamış olabilir. Rölanti hızı ayar vidasını spesifikasyonlara göre ayarlayın.

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve P0510 kodunun silinmesi sorunu geçici olarak çözebilir. Eğer durum buysa, herhangi bir yerde sürtünme veya aşınma olmadığından emin olmak için kabloları mutlaka tekrar kontrol etmelisiniz.

Bazı gaz kelebeği gövdeleri servis edilebilir sensörlerle birlikte gelmez, bu da sorun oluştuğunda tüm ünitenin değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0510 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Aveo, Lacetti, Optra, Rezzo, Spark)
 • Daewoo (Matiz)
 • Fiat (Doblo, Punto)
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Kia (Sedona, Sorento)
 • Mazda (Millenia)
 • Mitsubishi (Montero)
 • Nissan
 • Toyota (Tacoma)
 • Volkswagen (Beetle, Jetta)

Arıza kodu P0510 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0122, P0133, P0134, P0172, P0175, P0302, P0455, P2125.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin