Hata kodu P0512 – marş motoru istek devresi arızası

Hata kodu P0512 “marş motoru istek devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Starter Request Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0512 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0512, Şanzıman Kontrol Modülünün marş motoru talep devresinde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bu durumda, PCM’den bir marş talebi sinyali gönderilmiştir, ancak herhangi bir nedenle talep başarısız olmuştur.

Hata kodu P0512 – marş motoru istek devresi arızası

Marş motoru akü artı kablosundan DC gerilimi ile beslense de, marş motoru talep sinyali kontak anahtarından alınır. Kontak anahtarı kontak silindirine yerleştirildiğinde ve çalıştırma konumuna çevrildiğinde.

Kontak anahtarının elektrikli kısmı daha sonra çalıştırılır ve bir dizi kontağı kapatarak marş motoru talep devresini sonlandırır. Marş motoru istek devresi kapatıldığında, akü voltaj sinyali marş motoru solenoidine uygulanır.

P0512 hatasının ortaya çıkması marş motoru istek devresinde bir sorun olduğunu ve PCM’nin bir sinyal almadığını gösterebilir.

Herhangi bir belirti olmasa bile, PCM bir marş talebi sinyali almazsa ve motor çalışırsa, P0512 kodu kaydedilir. Arıza uyarı ışığı da yanabilir.

Bazı araçlarda kontrol lambasının yanması için arızalı birkaç kontak çevrimi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0512 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor çalışmayabilir.
 3. Gecikmeli marş motoru aktivasyonu veya uzun süreli marş.
 4. Motor çalışmadan marş motorunun kranklanması.
 5. PCM güç besleme devresi veya ateşleme sistemi arızası gibi diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 6. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P0512 hatasının ciddiyeti semptomlara bağlı olarak orta veya yüksek olabilir. Elbette, motor çalışmazsa, kod acil olarak çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0512, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Atmış sigortalar veya atmış sigorta bağlantıları.
 • Arızalı marş rölesi.
 • Marş motoru talep devresinde açık veya kısa devre.
 • Sistemdeki yetersiz voltaj, bir dizi araç sisteminin çalışmasını bozabilir.
 • Hatalı veya arızalı ECM programlaması.

Arıza kodu P0512 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0512’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0512 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Sigortaları veya eriyebilir bağlantıları gözle kontrol edin.
 5. Kontak anahtarının çalışmasını kontrol edin.
 6. Aküdeki ve araç sistemindeki voltajı kontrol edin.
 7. Gerekirse, rölenin ve marş motoru talep devresinin çalışmasını kontrol edin.
 8. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0512 arızasının teşhisi, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmekle başlamalıdır. Sorununuz biliniyor olabilir, bu da teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

İlgili tüm kabloları, konektörleri ve tüm sigortaları gözle kontrol edin. Marş motoru açıkken marş sistemi sigortalarını kontrol edin. Yüksüz devrelerdeki sigortalar, devre yüklü olmadığı sürece iyi durumda görünebilir.

Marş rölesini kontrol edin

P0512 sorun olmaya devam ederse, marş motoru rölesi kontrol edilmelidir. En basit ve en kolay test marş rölesini başka bir araçtan alınan iyi olduğu bilinen bir röle ile değiştirmektir. Sorun giderilirse, marş rölesini yenisiyle değiştirin.

Yedek bir röle mevcut değilse, marş sisteminin bir bağlantı şeması bulunmalıdır. Marş rölesi konnektörünün bir görünümü de yardımcı olacaktır.

Marş motoru rölesine akü voltajı giriş devresi olup olmadığını kontrol edin. Bu devre kontak anahtarı açık konumdayken akü voltajını korumalıdır.

Marş rölesine enerji verilmezse, sistem sigortalarını, eriyebilir bağlantıları ve aküden veya akü bağlantı kutusundan gelen kabloları kontrol edin. Çoğu durumda kontak anahtarı, kontak anahtarı çalıştırma konumuna getirildiğinde röleye ikincil bir voltaj kaynağı sinyali sağlar.

Aynı zamanda, PCM marş rölesine bir toprak sinyali sağlar. İkincil voltaj ve toprak sinyalleri rölenin içindeki kontakların kapanmasına neden olur. Tamamlanmış bir marş motoru istek devresi marş motoru solenoidine ve PCM’ye bir sinyal göndermelidir.

Kontak anahtarından röleye giden voltaj sinyalini kontrol edin, sinyal yoksa arızalı bir kontak anahtarı veya arızalı kablo tesisatı vardır. İkincil voltaj mevcutsa, PCM’den gelen toprak giriş sinyalini kontrol edin.

Marş motoru rölesinde PCM’den toprak sinyali gelmemesi arızalı bir PCM’ye veya programlama hatasına işaret eder.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0512 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Bentley (Azure)
 • Ford (Focus)

Arıza kodu P0512 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0513, P0633.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin