Hata kodu P0523 – motor yağ basınç sensörü/şalteri devresi yüksek voltajı

Hata kodu P0523 “motor yağ basınç sensörü/şalteri devresi yüksek voltajı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Pressure Sensor/Switch Circuit High Voltage” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0523 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0523, ‘yüksek motor yağı basınç sensörü veya şalter devresi sinyal seviyesi’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) beklenmedik bir yağ basıncı değeri tespit ettiğinde ayarlanır. Yağ basınç şalterinde veya kontrol devresinde bir arıza olduğunda da ayarlanabilir.

Hata kodu P0523 – motor yağ basınç sensörü/şalteri devresi yüksek voltajı

Yağ basıncı şalteri, PCM’nin bir referans voltajı sağladığı basit bir basınç şalteridir. Şalterdeki basınç algılama mekanizması motorda dolaşan yağ ile doğrudan temas halindedir.

Yağ basıncındaki değişiklikler şalter yağ basıncı direncinde bir azalmaya veya artışa neden olur. PCM bu direnç değişikliklerini belirli bir motor devrindeki gerçek yağ basıncı olarak anlar.

PCM, söz konusu araç için yağ basıncı referans aralığı ile karşılaştırılan bir dizi sinyal voltajını tanımak üzere programlanmıştır. Bu nedenle, PCM anormal derecede yüksek bir sinyal voltajı tespit ettiğinde, P0523 kodu ayarlanır.

Gösterge paneli uyarı ışığı da yanabilir. Bu da hata kodunu tamamlar ve anormal yağ basıncını gösterebilir.

Bazı araçlarda birden fazla yağ basınç şalteri kullanılır. Bir sensör yüksek veya normal basıncı, diğeri ise düşük basıncı göstermek için kullanılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0523 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yağ basıncı uyarı lambası yanar.
 3. Motor çalışırken, hız değiştikçe değişen çeşitli mekanik sesler oluşabilir.
 4. Özellikle sorun düşük yağ basıncı ile ilgiliyse, motor silindirlerinde ateşleme atlamaları meydana gelebilir.

Yağ basıncı ile ilgili P0523 hatası çok ciddi olarak kabul edilir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir. Örneğin, yağ basıncı çok düşükse, krank mili ve biyel kolu yataklarının tutukluk yapmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0523, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Motor yağ basınç sensörü arızalı.
 • Yağ basınç sensörü devresinde aşırı direnç.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti.
 • Uygun olmayan motor yağı kullanımı.
 • Düzensiz yağ ve yağ filtresi değişimi gibi yetersiz bakım.
 • Motorda aşırı mekanik aşınma.
 • Yağ pompası, yağ basıncı tahliye valfi gibi dahili motor bileşenlerinin mekanik arızası. Ayrıca muhtemelen gergiler veya triger zinciri kılavuzları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0523 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0523’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P0523 hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Gerekirse yağı filtre ile birlikte değiştirin.
 4. Motor yağ basınç sensörünü ve ilgili kablo tesisatını inceleyin.
 5. Sensörü dijital bir multimetre ile kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 6. Motordaki mekanik aşınmaya dikkat edin. Yağ basıncını mekanik bir yağ basınç göstergesi ile fiziksel olarak kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yağ seviyesinin doğru seviyede olduğunu, yakıt veya soğutma sıvısı ile seyreltilmediğini ve kalın, katranımsı bir kıvamda olmadığını kontrol edin. Gerekirse, daha ileri bir diyagnoza geçmeden önce yağı tamamlayın veya değiştirin.

Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demetleri ve konnektörler olup olmadığına bakmak için kablo demetini gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Gerekirse onarın, P0523 kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın.

Kablo bağlantılarını bir multimetre ile kontrol edin

Görünür bir hasar bulunmadığında direnç, toprak ve referans gerilimini kontrol edin. Elde edilen tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Kontrol ünitesine zarar gelmesini önlemek için direnç ve sürekliliği kontrol ederken yağ basıncı anahtarını PCM’den ayırmayı unutmayın. Yağ basınç şalteri de kontrol devresinin bir parçası olduğundan kontrol edilmelidir.

Yağ basıncı kontrolü

Yağ basıncının üretici tarafından belirtilen aralıkta olup olmadığını kontrol etmek gerekir, bu motora bir basınç göstergesi takılarak yapılabilir. Tarayıcı PCM ile aynı bilgileri kullandığından tarayıcı kullanılması önerilmez.

PCM ve tarama aleti yanlış verilere dayanan bir yağ basıncı durumu gösterebilir.

Göstergenin okumayı kaydetmesi birkaç saniye sürebilir, ancak yaklaşık on saniye sonra sabitlenmelidir. Okunan değeri kaydedin ve kılavuzda belirtilen değerle karşılaştırın.

Göstergeyi takip ederek motorun ısınmasını bekleyin. Motor ısındıkça, basınç göstergesinde gösterilen basınçta hafif bir düşüş olabilir. Ancak, motor çalışma sıcaklığındayken yağ basıncı belirtilen minimum değerin altına düşmemelidir.

Kabul edilebilir alt sınırların altına düşen yağ basıncı değerleri aşırı aşınmaya veya motor içindeki diğer mekanik sorunlara işaret eder. Bu durumda, sadece yağ basınç şalterinin değiştirilmesi P0523 hatası sorununu çözmeyecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0523 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac (CTS, Escalade, SRX)
 • Chevrolet (Impala, Silverado, Tahoe)
 • Datsun (on-DO)
 • Dodge
 • GMC (Yukon)
 • Honda (Accord, Civic, Pilot)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • LADA (Granta, Kalina, Priora, Vesta)

Arıza kodu P0523 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0017, P0202, P0300, P0305, P0308, P0327, P0332, P0352, P0443, P0520, P0521, P0522, P0524, P1492, P1499, P1626.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin