Hata kodu P0561 – sistem voltajı kararsız

Hata kodu P0561 “sistem voltajı kararsız” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “System Voltage Unstable” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0561 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0561 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0561 – sistem voltajı kararsız

Bu arıza kodu ‘gerilim sistemi arızası’ olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) aküden gelen dengesiz bir voltaj değeri tespit ettiğinde ayarlanır.

Kontak “AÇIK” konuma getirildiğinde, PCM şarj, marş ve akü sisteminde bir kontrol gerçekleştirir. Motor çalışırken, tamamen işlevsel bir sistemde, yerleşik voltaj 13,8 ila 14,4 volt arasında olmalıdır.

Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını belirlemek için ateşleme devresini izler. Voltaj çok yüksek veya çok düşükse, bir arıza kodu ayarlanacaktır. Bu kod, voltaj yoksa da görünecektir, ancak olması gerekir.

Bu sorun bir elektrik arızasıdır. Programlanan aralığın altındaki veya üstündeki değerler gösterge panelindeki uyarı ışığının sönmesine neden olur. Ayrıca P0561 hata kodu kaydedilecek ve bir arıza olarak saklanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0561 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanar (kod bir arıza olarak kaydedilir).
 2. Kırmızı pil şarj göstergesi yanar.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Sık sık veya öngörülemeyen motor durması.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Otomatik şanzımanların ani, düzensiz veya öngörülemeyen vites değiştirmesi.
 7. Yanlış cihaz okumaları.
 8. Akünün sürekli boşalması.

P0561 hatası akü, marş veya şarj sistemi ile ilgili sorunlara neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Diğer araç sistemleri de etkilenebilir. Bu nedenle, arıza tespit edildiğinde arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0561, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı batarya.
 • Arızalı alternatör.
 • Kablo tesisatında veya elektrikli bileşenlerde kısa devre nedeniyle büyük akü deşarjı.
 • Alternatör ile akü arasındaki kabloda yüksek direnç.
 • Alternatör ile kontrol modülü arasında açık devre veya kısa devre.
 • Alarm, radyo, ışıklar gibi yanlış takılmış aksesuarlar.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0561 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0561’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Akünün tamamen şarj edilmiş ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 2. Alternatörü kontrol edin.
 3. Kablolarda ve bağlantı konektörlerinde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Hata devam ederse, PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0561 arızası için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

P0561 arıza kodunun en yaygın nedeni düşük akü voltajı ve ayrıca arızalı şarj sistemidir (arızalı alternatör). Alternatörü kontrol ederken, alternatör kayışına dikkat etmek gerekir. Bu genellikle arızanın nedenidir.

Akünün kontrol edilmesi

Akünün tamamen dolu olup olmadığını ve kutup başlarında asit birikme belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca terminal bağlantılarının sağlam ve temiz olup olmadığını kontrol edin, gerekirse terminalleri onarın veya değiştirin.

Tüm güç tüketicilerinin kapalı veya bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun ve akünün boşalmadığından emin olmak için sistemi kontrol edin. Bir sızıntı tespit edilirse, suçluyu belirlemek ve gerekirse onarmak için tüm devreleri tek tek izole edin.

Aküyü yük altında kontrol edin ve bir kusur bulunursa değiştirin. Tüm kodları silin ve arızanın geri dönmediğinden emin olmak için sistemi yeniden test edin. Akü kılavuzdaki teknik özelliklere uygun olarak çalışıyorsa. Kablo demetinde bir arıza bulunmazsa, alternatörü kontrol etmeye devam edin.

Alternatör testi

Tüm kabloların bağlı olduğundan emin olun, OBD-2 tarayıcıyı bağlayın ve motor çalışırken alternatör çıkışını kontrol edin. Alternatör çıkış değeri 14 voltu geçmiyorsa, alternatör arızalı olabilir, ancak kablo tesisatı kontrol edilmelidir.

Tüm bağlantıların düzgün olduğundan emin olmak için tüm birincil ve ikincil toprak bağlantılarını kontrol edin. Kötü topraklama genellikle bağlantı noktalarında aşırı ısınmaya neden olur. Bu nedenle tüm kablo pabuçlarında yanma, kavrulma veya kıvılcım belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse tamir ettirin.

Motor rölantide çalışırken alternatör çıkışının 14,2V aralığında olması gerektiğini unutmayın. Ve motor devri arttığında yaklaşık 14,6 V.

Kod devam ediyorsa ve kablo tesisatında bir hata yoksa, ancak şarj oranı belirtildiği gibi değilse, alternatör arızalıdır. Ancak bunun bir tarama aleti ile teyit edilmesi gerekir. Tarama aleti mevcut değilse, alternatör arızasını doğrulamak için bir multimetre kullanılmalıdır.

Aralıklı arıza veya PCM arızası

Yukarıda açıklanan işlemler çoğu araç için geçerlidir ve P0561 kodunu temizlemelidir. Ancak, kod geri gelirse, muhtemelen aralıklı bir arıza mevcut olabilir. Bu durumda, doğru teşhis ve nihai onarım yapılmadan önce sorunun kötüleşmesine izin vermek gerekecektir.

PCM alternatör çıkışını kontrol ediyorsa, anormal sistem voltajının PCM’ye zarar verme olasılığı da vardır. Bu durumda PCM değiştirilmeli, yeniden programlanmalı ve araç kontrol edilmelidir. Herhangi bir kodun geri dönüp dönmediğini görmek için.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0561 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Citroen (C4, Picasso)
 • Dodge
 • Ford (Focus)
 • Hyundai
 • Jeep
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Antara, Corsa)
 • Peugeot
 • Volvo (XC90)
 • LADA (Niva, Priora)

Arıza kodu P0561 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0560, P0562, P0563.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin