Hata kodu P0572 – hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresi düşük

Hata kodu P0572 “hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cruise Control/Brake Switch “A” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0572 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P0572 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0572 – hız sabitleyici/fren şalteri

ECM (Motor Kontrol Modülü), diğer birçok modülün yanı sıra, sadece motorun doğru çalışmasında yer alan çeşitli sensörleri ve anahtarları kontrol etmekle kalmaz. Ama aynı zamanda sistemlerimizin düzgün çalışmasını da sağlar (örneğin hız sabitleyici).

Yolda ilerlerken aracınızın hızını değiştirebilecek birçok faktör vardır. Bazı yeni Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) sistemleri aslında aracın hızını ayarlar. Sollama, yavaşlama, şeritten ayrılma, acil durum manevraları vb. gibi çevrenize bağlı olarak.

Fren şalterinin düzgün çalışması, hız sabitleme sisteminizin çalışmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Hız sabitleyiciyi devre dışı bırakmanın birçok yolundan birinin fren pedalına basmak olduğu gerçeği göz önüne alındığında. Bu nedenle, bu hata ciddiye alınmalıdır. Özellikle de günlük yolculuklarda hız sabitleyiciyi kullanıyorsanız.

Harf tanımı, bizim durumumuzda “A”, belirli bir kabloyu, konektörü, kablo demetini vb. ifade edebilir. Bu kodun hangisini ifade ettiğini belirlemek için üreticinin ilgili servis kılavuzunu kontrol etmeniz gerekecektir.

Hata P0572 – hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresi düşük ve ilgili kodlar P0571, P0573. ECM (Motor Kontrol Modülü) hız sabitleyici / fren “A” şalteri devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Bu durumda devrede düşük bir elektrik voltajı tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0572 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Hız sabitleyici tamamen çalışmıyor.
 2. Hız sabitleyicinin dengesiz çalışması.
 3. Bazı işlevler olması gerektiği gibi çalışmıyor (örn. ayarlama, devam ettirme, hızlandırma vb.).
 4. Hız sabitleyici devrede ama çalışmıyor.
 5. Fren lambaları çalışmıyor ancak fren lambası anahtarı arızalı.

Hata P0572 arızalı bir hız sabitleyici şalterini ifade eder ve ciddi bir sorun değildir. Fark edilecek tek belirti, arızalı bir hız sabitleme sistemidir. Bu sistem aracın güvenliğini sadece dolaylı olarak etkileyebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0572, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hız sabitleyici / fren anahtarı arızalı.
 • Kablolama sorunu (kırılma, sürtünme, vb.).
 • ECM (motor kontrol modülü) ile ilgili sorun (örn. dahili kısa devre, kırılma vs.).
 • Enkaz/kir, fren şalterinin çalışmasını mekanik olarak engelliyor.
 • Fren anahtarı doğru ayarlanmamış.
 • Fren anahtarının kötü sabitlenmesi.

Arıza kodu P0572 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0572’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Normalde, P0572 hatasını gidermek için sadece hasarlı kabloları onarmak veya değiştirmek gerekir.
 2. Bağlantıları kontrol etmek iyi bir fikirdir.
 3. Atmış sigortaların değiştirilmesi de gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için P0572 kodunu kontrol edin.

İleri diyagnoz adımları araca özgüdür ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için uygun ileri ekipman ve bilgi gerektirebilir. Aşağıdakiler temel adımlardır, ancak aracınıza özel adımlar için aracınızın onarım kılavuzuna bakın.

Gösterge panelinin altına bakın ve fren anahtarına bakın. Genellikle pedal kolunun kendisine takılır. Düzgün monte edilmemişse, sürücünün ayağı zaman zaman anahtarı yuvasından çıkarabilir.

Bu durumda, hız sabitleyici/fren anahtarı yenisiyle değiştirilmelidir. Sensöre zarar vermemek veya ek sorunlara neden olmamak için fren anahtarının takılması ve ayarlanması için üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Elektrik devresini kontrol edin. Bunun için servis kılavuzundaki kablo bağlantı şemasına bakın. Hız sabitleyici/fren şalterinin renk kodlamasını ve “A” devre tanımını belirlemek için.

Kablo demetinin kendisinde bir arıza olma olasılığını ortadan kaldırmak için, bir ucu fren anahtarından ve diğer ucu ECM kontrol ünitesinden ayırabilirsiniz. Bir multimetre kullanarak bazı testler gerçekleştirebilirsiniz.

Yaygın olanlardan biri süreklilik kontrolüdür. Gerçek değerleri istenen değerlerle karşılaştırmak için üretici tarafından sağlanan spesifikasyonlara ihtiyaç vardır. Genel olarak, kopukluk, yüksek direnç vb. olup olmadığını belirlemek için belirli bir devrenin direncini kontrol edersiniz.

Bu testi yaparsanız, konektörlerdeki, şalterdeki ve ECM’deki kontakları kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. Bazen nem içeri girebilir ve kesintili bağlantılara neden olabilir.

ECM’nize (motor kontrol modülü) bir göz atın. Bazen hız sabitleyici kullanılırken, bu sistemi kontrol eden ve düzenleyenin BCM (karoseri kontrol modülü) olduğunu unutmamak önemlidir.

Sisteminizin hangisini kullandığını belirleyin ve su girişine karşı fiziksel olarak inceleyin. Sonuçta, P0572 hatasının nedeni bu olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0572 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Cadillac
 • Chevrolet (Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Jeep (Liberty)
 • Kia
 • Mazda
 • Peugeot
 • Volkswagen
 • Volvo
 • GAZelle (Chrysler)
 • Volga (Chrysler)

Arıza kodu P0572 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0106, P0420, P0430, P069E, P0700, P0722, P0741, P0796, P0842, P1682, P2714, C0035, C0561, C0899, C0900.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin