Hata kodu P0573 – hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresi yüksek

Hata kodu P0573 “hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cruise Control/Brake Switch “A” Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0573 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0573 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0573 – hız sabitleyici/fren şalteri

ECM (Motor Kontrol Modülü), diğer birçok modülün yanı sıra, yalnızca motorun doğru çalışmasında yer alan çeşitli sensörleri ve anahtarları kontrol etmekle kalmaz. Ama aynı zamanda sistemlerimizin düzgün çalışmasını da sağlar (örneğin hız sabitleyici).

Yolda ilerlerken aracınızın hızını değiştirebilecek birçok faktör vardır. Bazı yeni Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) sistemleri aslında aracın hızını ayarlar. Sollama, yavaşlama, şeritten ayrılma, acil durum manevraları vb. gibi çevrenize bağlı olarak.

Fren şalterinin düzgün çalışması, hız sabitleme sisteminizin çalışmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Hız sabitleyiciyi devre dışı bırakmanın birçok yolundan birinin fren pedalına basmak olduğu gerçeği göz önüne alındığında. Bu nedenle, bu hata ciddiye alınmalıdır. Özellikle de günlük yolculuklarda hız sabitleyiciyi kullanıyorsanız.

Bir harf tanımı, bizim durumumuzda “A”, belirli bir kablo, konektör, kablo demeti vb. anlamına gelebilir. Bu kodun hangisini ifade ettiğini belirlemek için ilgili üreticinin servis kılavuzunu kontrol etmeniz gerekecektir.

Hata P0573 – hız sabitleyici/fren şalteri “A” devresinde yüksek sinyal seviyesi ve ilgili kodlar P0571, P0572. ECM (Motor Kontrol Modülü) hız sabitleyici / fren “A” şalteri devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır. Bu durumda devrede yüksek bir elektrik voltajı veya direnci tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0573 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Hız sabitleyici tamamen çalışmıyor.
 2. Hız sabitleyicinin dengesiz çalışması.
 3. Bazı fonksiyonlar olması gerektiği gibi çalışmıyor (örn. ayarlama, devam ettirme, hızlandırma vb.).
 4. Hız sabitleyici devrede ama çalışmıyor.
 5. Fren lambaları çalışmıyor ancak fren lambası anahtarı arızalı.

P0573 hatası görünürse, hız sabitleyici kontrol sisteminde bir sorun olabilir, bu durum rahatsız edici olsa da kritik bir arıza değildir. Bu arızayı giderirken, genellikle kodun nedeni olan sigortalara özellikle dikkat edin.

Hata nedenleri

Kodu P0573, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hız sabitleyici / fren anahtarı arızalı.
 • Kablolama sorunu (kırılma, sürtünme, vb.).
 • ECM (motor kontrol modülü) ile ilgili sorun (örn. dahili kısa devre, kırılma vs.).
 • Enkaz/kir, fren şalterinin çalışmasını mekanik olarak engelliyor.
 • Fren anahtarı doğru ayarlanmamış.
 • Fren şalteri iyi sabitlenmemiş.

Arıza kodu P0573 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0573’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Normalde, P0573 hatasını gidermek için gereken tek şey hasarlı kabloların onarılması veya değiştirilmesidir.
 2. Bağlantıları kontrol etmek iyi bir fikirdir.
 3. Atmış sigortaların değiştirilmesi de gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca çok özel hale gelir ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için uygun gelişmiş ekipman ve bilgi gerektirebilir. Aşağıda bazı temel adımlar verilmiştir, ancak aracınıza özel adımlar için aracınızın onarım kılavuzuna bakın.

Gösterge panelinin altına bakın ve fren anahtarına bakın. Genellikle pedal kolunun kendisine takılır. Düzgün monte edilmemişse, sürücünün ayağı zaman zaman anahtarı yuvasından çıkarabilir.

Bu durumda, hız sabitleyici/fren anahtarı yenisiyle değiştirilmelidir. Sensöre zarar vermemek veya ek sorunlara neden olmamak için fren anahtarının takılması ve ayarlanması için üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Elektrik devresini kontrol edin. Bunun için servis kılavuzundaki kablo bağlantı şemasına bakın. Hız sabitleyici/fren şalterinin renk kodlamasını ve “A” devre tanımını belirlemek için.

Kablo demetinin kendisinde bir arıza olasılığını ortadan kaldırmak için, bir ucu fren anahtarından ve diğer ucu ECM kontrol ünitesinden ayırabilirsiniz. Bir multimetre kullanarak bazı testler gerçekleştirebilirsiniz.

Yaygın olanlardan biri süreklilik kontrolüdür. Gerçek değerleri istenen değerlerle karşılaştırmak için üretici tarafından sağlanan spesifikasyonlara ihtiyaç vardır. Genel olarak, kopukluk, yüksek direnç vb. olup olmadığını belirlemek için belirli bir devrenin direncini kontrol edersiniz.

Bu testi yaparsanız, konnektörler, anahtar ve ECM’deki kontakları kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır. Bazen nem içeri girebilir ve kesintili bağlantılara neden olabilir.

ECM’nize (motor kontrol modülü) bir göz atın. Bazen hız sabitleyici kullanılırken, bu sistemi kontrol eden ve düzenleyenin BCM (karoseri kontrol modülü) olduğunu unutmamak önemlidir.

Sisteminizin hangisini kullandığını belirleyin ve su girişine karşı fiziksel olarak inceleyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0573 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Cadillac
 • Chevrolet (Tahoe)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Jeep (Patriot)
 • Kia
 • Mazda
 • Peugeot
 • Volkswagen
 • Volvo (S60)
 • GAZelle (Business)

Arıza kodu P0573 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0106, P0420, P0430, P069E, P0700, P0722, P0741, P0796, P0842, P1682, P2714, C0035, C0561, C0899, C0900.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin