Hata kodu P0574 – hız sabitleme sistemi – araç hızı çok yüksek

Hata kodu P0574 “hız sabitleme sistemi – araç hızı çok yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cruise Control System – Vehicle Speed Too High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0574 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0574 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0574 – hız sabitleme sistemi – araç hızı çok yüksek

Hız sabitleyici konfor için tasarlanmıştır ve tek amacı aracın hızını sürücü tarafından manuel olarak ayarlandığı şekilde korumaktır. Sürücünün gaz pedalını kontrol etmesine gerek yoktur. Araç otomatik şanzımanla donatılmışsa, vites değişimlerini sürüş koşullarına göre gerçek zamanlı olarak kontrol edebilir ve ayarlayabilir.

Hız sabitleyici ile sürüş sırasında PCM, aracın ayarlanan hızda hareket etmesini sağlamak için hız sabitleyici modülü ile birlikte çalışır.

PCM, aracın hız sabitleme sistemi tarafından izin verilen hızı aşması gibi bir anormallik tespit ederse. Sorunun kaynağını bulmaya çalışmak için tüm hız sabitleme sisteminin kendi kendini test etmesini başlatır.

PCM, hız sabitleyici devredeyken belirli bir hızın üzerinde bir araç hızı tespit ederse, P0574 kodu ayarlanacaktır. Bu kod, buzlu veya kaygan bir yolda hız sabitleyicinin kullanılmasından kaynaklanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0574 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki hız sabitleyici lambası yanmıyor veya sürekli yanıyor.
 2. Hız sabitleyici tam olarak çalışmıyor.
 3. Hız sabitleyici dengesiz.
 4. Hız sabitleyici devrede ama çalışmıyor.
 5. Hız sabitleyici istenen hıza ayarlanamıyor.

P0574 kodu, güvenliği veya ana araç bileşenlerini etkilemediği için düşük önem derecesine sahiptir. Bununla birlikte, her elektrik sorununda olduğu gibi, gelecekte artmasını önlemek için sorunu gidermek en iyisidir.

Hata nedenleri

Kodu P0574, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hız sabitleyici şalteri arızalı.
 • Kablo demetinde sorun (kırılma, sürtünme, vb.).
 • Arızalı konektör (örn. aşınmış kontaklar).
 • Enkaz ve kir mekanik olarak hız sabitleyici şalterini engeller.
 • Hız sabitleyici modülü arızalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0574 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0574’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Genellikle arıza sadece hasarlı kabloların onarılması veya değiştirilmesi ile giderilebilir.
 2. Kablo demeti konnektörleri de kontrol edilmelidir.
 3. Hız sabitleme düğmesini engelleyen kirlenme olup olmadığını kontrol edin.
 4. Herhangi bir arıza yoksa, hız sabitleyici modülü veya PCM arızalı olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0574 sorununu gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Ardından, aracın çok fonksiyonlu hız sabitleyici anahtarını bulun ve kirlenme açısından görsel olarak inceleyin. Plastik düğmeler çok kolay kirlenerek anormal şekilde çalışmasına neden olur.

Anahtarın mekanik çalışmasının düzgün ve kesintisiz olduğunu kontrol edin. Her türlü sorun giderilmelidir.

Hız sabitleyici kontrol şalteri giriş devresindeki konnektörlere ve kablo demetlerine erişmek için koruyucu plastiği çıkarmanız gerekebilir. Ardından kablo demetlerinin ve bağlantıların sürekliliğini kontrol edin.

PCM modülündeki bir sorun çoğu durumda P0574 hatasını teşhis etmek için son çaredir. Bunun en pahalı onarımlardan biri olabileceği göz önüne alındığında, profesyonellere bırakılması en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0574 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen
 • Ford
 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Peugeot
 • Volkswagen

Arıza kodu P0574 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0564, P0565, P0566, P0567, P0568, P056A, P056B, P0569, P0570.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin