Hata kodu P0583 – hız sabitleyici vakum kontrol devresi düşük

Hata kodu P0583 “hız sabitleyici vakum kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cruise Control Vacuum Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0583 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir koddur. P0583 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0583 – hız sabitleyici vakum kontrol devresi düşük

Hız sabitleyici konfor için tasarlanmıştır ve tek amacı aracın hızını sürücü tarafından manuel olarak ayarlandığı şekilde korumaktır. Sürücünün gaz pedalını kontrol etmesine gerek yoktur.

Araç otomatik vites kutusuyla donatılmışsa, vites geçişlerini gerçek zamanlı olarak sürüş koşullarına uyacak şekilde kontrol edebilir ve ayarlayabilir.

Otomobilin hız sabitleme sistemini kontrol etmenin ve çalıştırmanın birçok olası yolu vardır. Üreticilerin hız sabitleyiciyi kontrol etmek için yaygın olarak kullandıkları yollardan biri vakum kontrollü bir sistemdir.

Çoğu durumda, hız sabitleyici servo veya benzeri membran tipi kontrolün etkili bir kontrol yolu olarak vakum kullanılır. Vakum kontrol devresi bu sistemin düzgün çalışmasının ayrılmaz bir parçasıdır.

PCM sabit hız denetimi vakum devresini izleme yeteneğini kaybederse, sabit hız denetiminin artık düzgün çalışmamasına neden olur. Bu sistemlerin çoğunda, kontrol parçasına vakum akışını kontrol etmekten sorumlu bir vakum solenoidi bulunur.

Hız sabitleyici vakum solenoidi PCM tarafından kontrol edilir ve servo sistemi etkinleştiren ve devre dışı bırakan vakumu kontrol eder. Hız sabitleyici servo PCM tarafından talep edildiği gibi çalışmazsa, P0583 kodu ayarlanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0583 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki hız sabitleyici lambası yanmıyor veya sürekli yanıyor.
 2. Hız sabitleyici tam olarak çalışmıyor.
 3. Hız sabitleyicinin dengesiz çalışması.
 4. Bazı işlevler amaçlandığı gibi çalışmıyor (örn. ayarlama, devam ettirme, hızlandırma vb.).
 5. Hız sabitleyici devrede ama çalışmıyor.
 6. Hız sabitleyiciyi istenen hıza ayarlayamama.
 7. Motor bölmesinden ıslık sesleri geliyor.

P0583 kodu, güvenliği veya ana araç bileşenlerini etkilemediği için düşük önem derecesine sahiptir. Ancak, her elektrik sorununda olduğu gibi, gelecekte daha da büyümemesi için en iyisi sorunu gidermektir.

Hata nedenleri

Kodu P0583, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vakum solenoidi arızalı.
 • Hız sabitleyici servo ünitesi arızalı.
 • Çatlak veya kırık vakum hortumu.
 • Enkaz ve kir, hız sabitleyici servo ünitesini mekanik olarak engeller.
 • Motor vakum sisteminde sızıntı.
 • Kablolama sorunu (kırılma, sürtünme, vb.).
 • Arızalı konektör (örn. aşınmış kontaklar).
 • Sigorta atmış.
 • Hız sabitleyici modülü arızalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0583 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0583’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0583 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod yeniden belirirse, kablo demetlerini ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Vakum hatlarını inceleyin ve test edin.
 5. Vakum solenoidinin yanı sıra hız sabitleyici servosunun çalışmasını kontrol edin.
 6. Herhangi bir arıza yoksa, hız sabitleyici kontrol modülü veya PCM arızalı olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0583 sorununu gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Ardından, hız sabitleme sistemini kontrol etmek için kaputu açın. Vakum kontrol hattının nereye gittiğini ve neyi kontrol ettiğini izleyin.

Doğrudan vakum solenoidine gidiyorsa, vakum hatlarını, solenoidleri, hız sabitleyici servosunu fiziksel hasar açısından dikkatlice inceleyin. Bulunan herhangi bir hasar, daha ileri teşhis yapılmadan önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Dahili arıza olasılığını ortadan kaldırmak için hız sabitleyici vakum solenoidinin elektrik parametrelerini kontrol edin. Değerler üretici limitlerinin dışındaysa, solenoidi değiştirin, hatayı sıfırlayın ve test sürüşü yapın.

Bu amaç için tasarlanmış giriş sistemi çıkışlarını kullanarak sistemdeki vakumu kontrol edin. Bunlar genellikle emme manifoldunun üzerinde bulunur, ancak açıklama için kılavuza bakın.

Normalde çalışma sıcaklığında ve doğru ateşleme ayarında vakum değeri 50-55kPa civarında olmalıdır.

PCM modülü ile ilgili bir sorun çoğu durumda P0583 hatasını teşhis etmek için son çaredir. Bunun en pahalı onarımlardan biri olabileceği göz önüne alındığında, profesyonellere bırakılması en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0583 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep

Arıza kodu P0583 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0582, P0584, P0586, P0587, P0588.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin