Hata kodu P0594 – hız sabitleyici servo kontrol devresi açık

Hata kodu P0594 “hız sabitleyici servo kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cruise Control Servo Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0594 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir koddur. P0594 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0594 – hız sabitleyici servo kontrol devresi açık

Hız sabitleyici konfor için tasarlanmıştır ve tek amacı sürücü tarafından manuel olarak ayarlanan araç hızını korumaktır. Sürücünün gaz pedalını kontrol etmesine gerek yoktur.

Araç otomatik vites kutusuyla donatılmışsa, vites geçişlerini gerçek zamanlı olarak sürüş koşullarına uyacak şekilde kontrol edebilir ve ayarlayabilir.

Motor yönetim modülü, hız sabitleyicinin sorunsuz ve verimli çalışmasından sorumludur. Ek olarak, sistemin doğru çalışması bir dizi sensöre, anahtara, modüle bağlıdır.

Bunlardan biri de hız sabitleyici servodur. Çoğu durumda servo, hız sabitleyici takıldığında ve/veya ayarlandığında gaz kelebeğini kontrol etmekten sorumludur.

ECM, gaz kelebeğini kontrol ederek ve buna göre ayarlayarak hızı kolay ve verimli bir şekilde ayarlayabilir. Çoğu durumda, bu servolar vakum hatları ve gaz kelebeği kabloları aracılığıyla mekanik olarak kontrol edilir.

ECM hız sabitleyici servo devresinde bir arıza tespit ettiğinde P0594 arıza kodu verilir. Genel bir arıza veya açık devre tespit edildiğinde bu arıza verilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0594 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki hız sabitleyici lambası yanmıyor veya sürekli yanıyor.
 2. Hız sabitleyici tam olarak çalışmıyor.
 3. Hız sabitleyicinin dengesiz çalışması.
 4. Bazı işlevler olması gerektiği gibi çalışmıyor (örn. ayarlama, devam ettirme, hızlandırma vb.).
 5. Hız sabitleyici devrede ama çalışmıyor.
 6. Hız sabitleyiciyi istenen hıza ayarlayamama.
 7. Motor bölmesinden ıslık sesleri geliyor.

P0594 kodu, güvenliği ve ana araç bileşenlerini etkilemediği için düşük önem derecesine sahiptir. Ancak, her elektrik sorununda olduğu gibi, gelecekte daha da büyümemesi için en iyisi sorunu gidermektir.

Hata nedenleri

Kodu P0594, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hız sabitleyici servo arızalı.
 • Enkaz ve kir mekanik olarak hız sabitleyici servosunu engelliyor.
 • Arızalı hız sabitleyici şalteri.
 • Kablo tesisatı sorunu (kopuk, yıpranmış, vs.).
 • Arızalı konnektör (örneğin aşınmış kontaklar).
 • Atmış sigorta.
 • Arızalı hız sabitleyici kontrol modülü.
 • Bazen sebep arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0594 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0594’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P0594 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar ortaya çıkarsa, kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Vakum hatlarını inceleyin ve test edin.
 5. Vakum solenoidinin yanı sıra hız sabitleyici servosunun çalışmasını kontrol edin.
 6. Herhangi bir arıza yoksa, hız sabitleyici kontrol modülü veya PCM arızalı olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0594 sorununu gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Ardından, hız sabitleme sistemini kontrol etmek için kaputu açın. Vakum kontrol hattının nereye gittiğini ve neyi kontrol ettiğini izleyin.

Doğrudan vakum solenoidine gidiyorsa, vakum hatlarını, solenoidleri, hız sabitleyici servosunu fiziksel hasar açısından dikkatlice inceleyin. Bulunan herhangi bir hasar, daha ileri teşhis yapılmadan önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Dahili arıza olasılığını ortadan kaldırmak için hız sabitleyici vakum solenoidinin elektrik parametrelerini kontrol edin. Değerler üretici limitlerinin dışındaysa, solenoidi değiştirin, hatayı sıfırlayın ve test sürüşü yapın.

Bu amaç için tasarlanmış giriş sistemi çıkışlarını kullanarak sistemdeki vakumu kontrol edin. Bunlar genellikle emme manifoldunun üzerinde bulunur, ancak açıklama için kılavuza bakın.

Normalde çalışma sıcaklığında ve doğru ateşleme ayarında vakum değeri 50-55kPa civarında olmalıdır.

PCM modülündeki bir sorun çoğu durumda P0594 hatasını teşhis etmek için son çaredir. Bunun en pahalı onarımlardan biri olabileceği göz önüne alındığında, profesyonellere bırakılması en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0594 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mini
 • Nissan
 • Vauxhall

Arıza kodu P0594 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0525, P0595, P0596.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin