Hata kodu P0599 – termostat isıtıcı kontrol devresi yüksek

Hata kodu P0599 “termostat isıtıcı kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Thermostat Heater Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0599 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P0599, ‘termostat ısıtıcı kontrol devresinde yüksek sinyal seviyesi’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) elektrik kontrollü termostat ısıtıcı kontrol devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0599 – termostat isıtıcı kontrol devresi yüksek

Elektronik olarak kontrol edilen bir termostat da tıpkı geleneksel bir termostat gibi çalışmasını kontrol etmek için mum topakları ve bir yay kullanır. Bununla birlikte, balmumu granülleri, sürüş koşullarına bağlı olarak çalışmasını kontrol etmek için PCM tarafından kontrol edilen bir ısıtıcı eleman ile desteklenir.

PCM motor devri, gaz kelebeği konumu, emme havası sıcaklığı ve motor soğutma suyundan gelen verileri kullanır. Çalışma koşullarını ve uygun termostat ayarını belirler. Bu da motor sıcaklığını, yakıt ekonomisi ve motor verimliliğinden ödün vermeden emisyonların azaltılabileceği bir aralığa getirecektir.

Elektronik kontrollü bir termostatın düzgün çalışması için elektrik devrelerinin mükemmel çalışır durumda olması gerekir.

PCM termostat kontrol devrelerinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde, etkin bir şekilde kontrol edemeyeceğini anlar. Bu, P0599 kodunu ayarlayacak ve gösterge tablosu uyarı ışığı yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0599 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motor kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Termostat kapalı konumda arızalandıysa yüksek sıcaklık okuması.
 3. Termostat açık konumda arızalandıysa düşük sıcaklık okuması.

P0599 hatası, motor aşırı ısınarak parçalara zarar verebileceğinden ciddi bir hata olarak kabul edilir. Bu kod bulunursa, arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0599, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı termostat.
 • Gevşek veya aşınmış konektör.
 • Hasarlı, yanmış veya kısa devre yapmış kablo demeti.
 • Soğutma sıvısı sızıntısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0599 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0599’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı ile kayıtlı tüm verileri okuyun.
 2. Radyatördeki ve genleşme deposundaki soğutma suyu seviyesini kontrol edin.
 3. Elektrik konnektörünü termostattan çıkarın ve korozyon ve herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Konektördeki direnci ölçün.
 5. Termostatla ilgili kablo tesisatını inceleyin ve test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için P0599 kodunu kontrol edin.

Ardından, kablo demetini ve konektörleri gözle kontrol edin, hasarlı, yanmış veya arızalı olanları onarın veya değiştirin. Termostat ısıtıcısı ve PCM üzerindeki voltaj ve şasi devrelerini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Gerilim algılanmazsa, sistem rölelerini ve ilgili sigortaları kontrol edin. Gerekirse arızalı veya yanmış sigortaları değiştirin.

Termostat ısıtıcı kontrol devrelerini ve sistem bileşenlerini üreticinin talimatlarını izleyerek test edin. Termostat ısıtıcısında voltaj ve şasi tespit edilmezse, PCM konnektöründeki ilgili devreyi kontrol edin.

Orada voltaj tespit edilirse, büyük olasılıkla termostat ile PCM arasında bir açık devre vardır. Voltaj algılanmazsa, PCM arızalanmış veya bir programlama hatası meydana gelmiş olabilir.

Radyatördeki soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Düşük soğutma suyu seviyesi elektronik termostatın aşırı ısınmasına ve sonuç olarak P0599 hatasının oluşmasına neden olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0599 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A8)
 • BMW (E46, X3)
 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Orlando, Sonic, Spark)
 • Citroen (C4)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Corsa, Mokka)
 • Peugeot (207, 308, 408)

Arıza kodu P0599 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0597, P0598.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin