Hata kodu P0603 – dahili kontrol modülü canlı tutma belleği hatası

Hata kodu P0603 “dahili kontrol modülü canlı tutma belleği hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Keep Alive Memory (KAM) Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0603 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II kodu P0603 “aktivite kontrol modülü bellek hatası” olarak tanımlanır. Sürüş çevrimi bilgileri Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülüne (PCM) kaydedilemediğinde ve araç varsayılan parametreleriyle çalıştığında ayarlayın.

Hata kodu P0603 – dahili kontrol modülü canlı tutma belleği hatası

Aktivite tutma belleği, sürüş çevrimleriyle ilgili olarak şanzıman kontrol modülünde (PCM) depolanan bellektir. Bellekteki girişler, kontrol ve sensör girişlerine bağlı olarak sürekli değişir.

Akü bağlantısı kesilirse, bu bellek silinir ve bilgisayar motoru çalıştırmak için yerleşik parametreleri kullandığından temel moda geçer. Verilere, sürüş alışkanlıklarına ve motor sensörlerinin gördüklerine dayalı olarak türetilmiş değerler yerine.

Başka bir deyişle, bunlar sabit kodlanmış değerler değil, yakıt tasarrufu yapmaya, sorunsuz çalışmaya ve motoru daha kolay çalıştırmaya yardımcı olan sürekli değişen değerlerdir. Bilgisayar sürüş şeklinizi öğrenir ve otomobilin performansını özel ihtiyaçlarınıza ve olağan koşullara göre uyarlayabilir.

Temel olarak P0603 hatası, şanzıman kontrol modülünün (PCM) etkinlik kontrolünü (sürüş döngüleri) sürdürmesiyle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0603 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Motor performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P0603 arızası ciddi olarak değerlendirilmez ancak rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, diğer sorunlar gibi, bunun da çözülmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0603, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Akü terminallerinde korozyon veya gevşek bağlantılar.
 • Arızalı şarj sistemi.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • İkincil ateşleme voltajına neden olan ateşleme sistemi arızası.
 • Dahili PCM programlama hatası.

Arıza kodu P0603 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0603’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0603 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve şanzıman kontrol modülü (PCM) konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 5. Bir multimetre kullanarak şanzıman kontrol modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin sürekliliğini kontrol edin.
 6. Kontrol modülünü yeniden programlamayı deneyin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0603 kodunu düzeltmek için en yaygın çözüm PCM’yi değiştirmek ve yeniden programlamaktır. Ancak, hatalı kablolama da bu hatanın bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Kablo demetinin karoseriye dayandığı tüm noktalarda kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Bu noktalar toprak bağlantılarını temsil eder. Sıklıkla gevşek bağlantılar ve hatta bağlantısız onarımlar yapıldıktan sonra sarkan topraklama kayışları bulacaksınız.

Kötü toprak bağlantıları bulunmuş ve onarılmışsa, tüm kodları kaldırın ve herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın. Bazı durumlarda, bir iletişim arızasından sonra bazı kontrolörlerin yeniden entegre edilmesi ve hatta yeniden programlanması gerekebilir.

Tüm toprak bağlantıları sağlamsa, araçtaki tüm kablo tesisatını gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Bu incelemenin tüm kablo demetlerine erişim sağlamak için gösterge panelinin, koltukların, halıların ve hatta trim panellerinin sökülmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Herhangi bir kablo hasarı bulunmazsa, ancak yukarıdaki adımları izlemenize rağmen P0603 kodu kalırsa. Bir seçenek tüm elektrik kablo demetini değiştirmek olabilir. Ancak, sorun kontrolörle ilgili olabileceğinden bu sorunu çözmeyecektir.

Kontrolörlerdeki tipik sorunlar arasında hatalı sürücüler, bellek arızası veya herhangi bir nedenden dolayı diğer bileşenler yer alır. Bu nedenle kablo demetinin tamamının değiştirilmesi önerilmez. PCM de dahil olmak üzere tüm kontrol üniteleri üzerinde kapsamlı diyagnostik testler yapılana kadar.

Kontrol etme ve yeniden programlama

PCM yakın zamanda değiştirilmişse, yanlış programlanmış veya hiç programlanmamış olma ihtimali yüksektir. Başka bir araca ait bir kumandanın kullanılmasına da izin verilmez. Söz konusu araç için özel olarak yeniden programlanmadığı sürece.

Satış sonrası (yüksek performans) ürün yazılımı diğer kontrolörler tarafından tanınmayarak P0603’ün devam etmesine neden olabilir.

Yanlış programlanmış veya değiştirilmiş kontrolörler fabrika tarama aleti tarafından yeniden programlanabilir. Böyle bir tarayıcıya erişemiyorsanız, çoğu bayi nominal bir ücret karşılığında PCM programlama hizmeti sunar.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç kimlik numarası, kilometre ve diğer ilgili veriler için satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0603 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Citroen (Jumper)
 • Ford (Expedition, F-150, Focus, Mondeo)
 • Honda (Accord)
 • Infiniti (FX37, G35, G37, QX56)
 • Mitsubishi (Pajero)
 • Nissan (350Z, Altima, Frontier, Juke, Maxima, Murano, Note, Teana)
 • Peugeot (307, Boxer)
 • Volvo
 • LADA (Kalina)
 • VAZ (2110, 2112, 2114)
 • ZAZ (Sens)

Arıza kodu P0603 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0100, P0231, P0237, P0470, P0472, P0601, P0602, P0604, P0605, P1247, P1273, P1280, P1293, P1610, P1611, P1690, U1001.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin