Hata kodu P0604 – dahili kontrol modülü rastgele erişimli bellek hatası

Hata kodu P0604 “dahili kontrol modülü rastgele erişimli bellek hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Random Access Memory (RAM) Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0604 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II kodu P0604 ‘kontrol modülünün dahili RAM hatası’ olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünde (PCM) bir RAM hatası tespit edildiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0604 – dahili kontrol modülü rastgele erişimli bellek hatası

PCM modülü motor ve diğer sistemler için önemli kontrol bilgileri ile programlanmıştır. O kadar çok bilgi içerir ki, bir motor kontrol yanıtı her başlatıldığında her bir parçasına erişmek çok uzun sürer.

RAM, PCM’nin hızlı bir şekilde art arda daha hızlı yanıt vermesini sağlayan seçilmiş, ayarlanmış miktarda veri içerir. Başka bir deyişle RAM, düzenli olarak erişilen verilerin talep üzerine hızlı bir şekilde bulunmasını sağlar.

Motor ve şanzıman kontrolü için özel ayarlar, üretilen her araç için RAM’e programlanır. Sadece motor verimliliğini ve performansını daha hızlı yönetmeye yardımcı olmakla kalmaz. Ancak aynı zamanda aracın diğer yerleşik kontrol modüllerinin tanınmasını ve bunlarla iletişim kurulmasını sağlar.

PCM, RAM ve diğer kontrolörler arasında bir tutarsızlık tespit ederse veya RAM düzgün çalışmıyorsa. P0604 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. Arızanın ciddiyetine bağlı olarak MIL’in görünmesi için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Esasen, P0604 hatası şanzıman kontrol modülünde (PCM) bir RAM sorunu olduğu anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0604 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Çoklu direksiyon problemleri.
 4. Otomatik şanzımanın keskin veya düzensiz vites değiştirmesi.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Belirli bir sistemle ilgili sorunlar, o bölgede olası bir iletişim kaybına işaret eder.

Arıza kodu P0604 bir RAM hatasını gösterir. Hatanın neyi etkilediğine bağlı olarak, hata ciddi ya da orta derecede olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0604, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman kontrol modülü (PCM) programlama hatası.
 • Motor kontrol modülü değiştirilmişse, programlanması gerekebilir.
 • ECM / PCM’nin bozuk güç besleme rölesi.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Kötü topraklama yaygın bir nedendir.
 • Motor-ECU sigortası atmış.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0604 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0604’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0604 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve şanzıman kontrol modülü (PCM) konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 5. Bir multimetre kullanarak şanzıman kontrol modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin sürekliliğini kontrol edin.
 6. Kontrol modülünü yeniden programlamayı deneyin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0604 kodunu düzeltmek için en yaygın çözüm PCM’yi değiştirmek ve yeniden programlamaktır. Ancak, hatalı kablolama da bu hatanın bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Kablo demetinin karoseriye dayandığı tüm noktalarda kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Bu noktalar toprak bağlantılarını temsil eder. Sıklıkla gevşek bağlantılar ve hatta bağlantısız onarımlar yapıldıktan sonra sarkan topraklama kayışları bulacaksınız.

Kötü toprak bağlantıları bulunmuş ve onarılmışsa, tüm kodları kaldırın ve herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın. Bazı durumlarda, bir iletişim arızasından sonra bazı kontrolörlerin yeniden entegre edilmesi ve hatta yeniden programlanması gerekebilir.

Tüm toprak bağlantıları sağlamsa, araçtaki tüm kablo tesisatını gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Bu incelemenin tüm kablo demetlerine erişim sağlamak için gösterge panelinin, koltukların, halıların ve hatta trim panellerinin sökülmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Herhangi bir kablo hasarı bulunmazsa, ancak yukarıdaki adımları izlemenize rağmen P0604 kodu kalırsa. Bir seçenek tüm elektrik kablo demetini değiştirmek olabilir. Ancak, sorun kontrolörle ilgili olabileceğinden bu sorunu çözmeyecektir.

Kontrolörlerdeki tipik sorunlar arasında hatalı sürücüler, bellek arızası veya herhangi bir nedenden dolayı diğer bileşenler yer alır. Bu nedenle kablo demetinin tamamının değiştirilmesi önerilmez. PCM de dahil olmak üzere tüm kontrol üniteleri üzerinde kapsamlı diyagnostik testler yapılana kadar.

Kontrol etme ve yeniden programlama

PCM yakın zamanda değiştirilmişse, yanlış programlanmış veya hiç programlanmamış olma ihtimali yüksektir. Başka bir araca ait bir kumandanın kullanılmasına da izin verilmez. Söz konusu araç için özel olarak yeniden programlanmadığı sürece.

Satış sonrası (yüksek performans) ürün yazılımı diğer kontrolörler tarafından tanınmayarak P0604’ün devam etmesine neden olabilir.

Yanlış programlanmış veya değiştirilmiş kontrolörler fabrika tarama aleti tarafından yeniden programlanabilir. Böyle bir tarayıcıya erişemiyorsanız, çoğu bayi nominal bir ücret karşılığında PCM programlama hizmeti sunar.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç kimlik numarası, kilometre ve diğer ilgili veriler için satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0604 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW (E46)
 • Chevrolet (Cobalt, Silverado)
 • Citroen (Jumper)
 • Dodge
 • Ford
 • Infiniti
 • Kia (Sportage)
 • Nissan
 • Saturn
 • Ssangyong (Actyon, Kyron)
 • Subaru
 • Volkswagen
 • VAZ

Arıza kodu P0604 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0601, P0602, P0603, P0605, P0606, P0607.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin