Hata kodu P0607 – kontrol modülü performans sorunu

Hata kodu P0607 “kontrol modülü performans sorunu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Control Module Performance Problem” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0607 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II kodu P0607 ‘Kontrol modülü performans sorunu’ olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünde (PCM) bir performans sorunu tespit edildiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0607 – kontrol modülü performans sorunu

Bu kod, bir performans hatası tespit edildiği anlamına gelir. Sorun Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünde (PCM) veya diğer destekleyici kontrol modüllerinden birinde olabilir.

Elektronik araç kontrol modülü, tek bir araçta kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir makinedir. Donanım, sürekli çıkış kontrolü için girişleri kontrol eden mikroişlemciler ve bellek yongalarından oluşur.

Yazılım aynı zamanda çok spesifiktir; belirli model, motor, şanzıman ve gövde tipine uygulanır. Yazılım genellikle fabrikada yüklenir. Modern motor kontrol üniteleri bayide fabrika teşhis aleti kullanılarak programlanabilse de.

Kontrol modülü kendisini ve ağdaki diğer kontrol ünitelerini sürekli olarak izler. Hafıza kaybı veya hasar gibi dahili bir arıza tespit ederse, P0607 diyagnoz kodunu belirler.

Temel olarak, P0607 hatası Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünde (PCM) bir performans sorunu olduğu anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0607 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Çoklu direksiyon problemleri.
 4. Otomatik şanzımanın keskin veya düzensiz vites değiştirmesi.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Belirli bir sistemle ilgili sorunlar, o bölgede olası bir iletişim kaybına işaret eder.

P0607 kodu bir kontrol ünitesi performans hatasını gösterir. Hatanın neyi etkilediğine bağlı olarak, hata ciddi ya da orta derecede olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0607, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman kontrol modülü (PCM) programlama hatası.
 • Motor kontrol modülü değiştirilmişse, programlanması gerekebilir.
 • ECM / PCM’nin bozuk güç besleme rölesi.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Kötü topraklama yaygın bir nedendir.
 • Motor-ECU sigortası atmış.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0607 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0607’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0607 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve şanzıman kontrol modülü (PCM) konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 5. Bir multimetre kullanarak şanzıman kontrol modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin sürekliliğini kontrol edin.
 6. Kontrol modülünü yeniden programlamayı deneyin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0607 kodunu düzeltmek için en yaygın çözüm PCM’yi değiştirmek ve yeniden programlamaktır. Ancak, hatalı kablolama da bu hatanın bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Kablo demetinin karoseriye dayandığı tüm noktalarda kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Bu noktalar toprak bağlantılarını temsil eder. Sıklıkla gevşek bağlantılar ve hatta bağlantısız onarımlar yapıldıktan sonra sarkan topraklama kayışları bulacaksınız.

Kötü toprak bağlantıları bulunmuş ve onarılmışsa, tüm kodları kaldırın ve herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın. Bazı durumlarda, bir iletişim arızasından sonra bazı kontrolörlerin yeniden entegre edilmesi ve hatta yeniden programlanması gerekebilir.

Tüm toprak bağlantıları sağlamsa, araçtaki tüm kablo tesisatını gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Bu incelemenin tüm kablo demetlerine erişim sağlamak için gösterge panelinin, koltukların, halıların ve hatta trim panellerinin sökülmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Herhangi bir kablo hasarı bulunmazsa, ancak yukarıdaki adımları izlemenize rağmen P0607 kodu kalırsa. Bir seçenek tüm elektrik kablo demetini değiştirmek olabilir. Ancak, sorun kontrolörle ilgili olabileceğinden bu sorunu çözmeyecektir.

Kontrolörlerdeki tipik sorunlar arasında hatalı sürücüler, bellek arızası veya herhangi bir nedenden dolayı diğer bileşenler yer alır. Bu nedenle kablo demetinin tamamının değiştirilmesi önerilmez. PCM de dahil olmak üzere tüm kontrol üniteleri üzerinde kapsamlı diyagnostik testler yapılana kadar.

Kontrol etme ve yeniden programlama

PCM yakın zamanda değiştirilmişse, yanlış programlanmış veya hiç programlanmamış olma ihtimali yüksektir. Başka bir araca ait bir kumandanın kullanılmasına da izin verilmez. Söz konusu araç için özel olarak yeniden programlanmadığı sürece.

Satış sonrası (yüksek performans) ürün yazılımı diğer kontrol üniteleri tarafından tanınmayabilir ve P0607’nin devam etmesine neden olabilir.

Yanlış programlanmış veya değiştirilmiş kontrolörler fabrika tarama aleti tarafından yeniden programlanabilir. Böyle bir tarayıcıya erişemiyorsanız, çoğu bayi nominal bir ücret karşılığında PCM programlama hizmeti sunar.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç kimlik numarası, kilometre ve diğer ilgili veriler için satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0607 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Dodge
 • Ford (Focus, S-Max)
 • Honda (CR-V, Pilot)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel (Astra)
 • Peugeot
 • Pontiac (Grand Prix GXP, Vibe)
 • Skoda (Octavia)
 • Subaru (Forester, Impreza)
 • Suzuki (Grand Vitara, Wagon R)
 • Toyota (Avensis, Camry, Corolla, Crown, Land Cruiser, Prius, RAV4, Tundra, Venza)
 • Volkswagen
 • Volvo (XC90)

Arıza kodu P0607 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0012, P0353, P0600, P0601, P0602, P0603, P0604, P0605, P0606, P0608, P0609, P0610, P0884, P2110, P2122, P2138, C1201, C1231.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin