Hata kodu P0609 – kontrol modülü VSS çıkışı “B” arızası

Hata kodu P0609 “kontrol modülü VSS çıkışı “B” arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Control Module VSS Output “B” Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0609 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P0609, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülündeki (PCM) belirli bir voltaj çıkış sinyalinde bir arıza olduğunu gösterir.  Araç hız sensörü (VSS) çıkışı ‘B’ ile ilgilidir. Bu arıza kodu geneldir ve tüm bilgisayar kontrollü araçlar için geçerlidir.

Hata kodu P0609 – kontrol modülü VSS çıkışı

VSS çıkışının PCM’nin kendisinden ya da takılı diğer modüllerden birinden gelmesi beklenir. OBD-II diyagnostik sistemleri ile donatılmış araçlar yetmişe kadar yerleşik modül kullanabilir. Birbirleriyle Kontrolör Alan Ağı (CAN) üzerinden iletişim kurarlar.

Araç hız sensörü (VSS) bir devreyi kapatmak için kullanılan elektromanyetik bir sensördür. Bu, bir veya daha fazla modüle aracın hızını yansıtan doğru bir sinyal sağlar.

VSS genellikle şanzımanın çıkış milinin yakınında, 4WD’de transfer kutusunda veya arka diferansiyelde bulunur. Çıkış miline bağlı dişli bir çelik halka elektromanyetik sensörün yakınından geçer ve devreyi kapatır.

Dişler arasındaki boşluklar devre için bir kesinti sağlar. PCM ve diğer kontrolörler bu devre kesintilerini bir voltaj dalga formu olarak alır. Bu dalga formunun frekansı aracın hızı olarak yorumlanır.

VSS sinyali normalde birincil PCM veya şanzıman kontrol modülü (TCM) tarafından alınır. Birincil modül VSS verilerini aldıktan sonra CAN kontrolör ağı üzerinden diğer kontrolörlere iletilir.

Bu ikincil modüllerden herhangi biri VSS sinyalini alamazsa veya tutarsız bir VSS sinyali alırsa. P0609 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0609 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. ABS ve çekiş kontrol sistemi (TCS) lambası yanabilir.
 3. Çıkış mili hız sensörü kodları görünebilir.
 4. Giriş hız sensörü kodları görüntülenebilir.
 5. Şanzıman ışığı yanıyor (şanzıman düzgün vites değiştirmeyebilir).
 6. Yanlış hız göstergesi veya kilometre sayacı okumaları.
 7. Belirli bir sistemle ilgili sorunlar, o bölgede olası bir iletişim kaybına işaret eder.

VSS ile ilişkili kodlar vites değiştirme stratejisini ve motor kontrol edilebilirliğini etkileyebilir. Saklanan kod P0609 ciddidir ve mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0609, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • PCM, TCM veya diğer elektronik kontrol ünitesi arızalı.
 • Düşük akü voltajı.
 • Kontrol modülü ile ilgili kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Kötü topraklama yaygın bir nedendir.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol modülü programlama hatası.

Arıza kodu P0609 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0609’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0609 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve kontrol modülü konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 5. Bir multimetre kullanarak kontrol modülünün güç ve toprak devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 6. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün çalışmasını değerlendirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bazı araçlarda motor-ECU hafızasını korumak için akü bağlantısı kesilmeden önce bir hafıza koruyucu takılmalıdır. ECU güç eksikliği nedeniyle hafızasını kaybederse, bir bayi tarafından yeniden programlanana kadar araç çalışmayacaktır.

Kablolama kontrolleri, bir kablolama şeması ve pin değerleri kullanılarak sistematik olarak yapılmalıdır. Yanlış terminali kontrol ederseniz, ECM veya ilgili bir modül arızalanabilir.

Anahtar açık ve motor kapalıyken, ilgili kontrol ünitesindeki ayrı VSS çıkış devrelerini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Sonuçlarınızı VSS sinyal verileriyle karşılaştırın. Kabul edilebilir bir çıkış sinyali algılanmazsa, muhtemelen bir kontrolör arızası meydana gelmiştir.

Kontrol ünitesinde normal bir VSS çıkış sinyali algılanırsa, bağlı kontrol ünitelerinin her biri arasındaki ayrı devreleri kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Sistem devrelerini veya bileşenlerini gerektiği gibi onarın veya değiştirin ve VSS sinyalini tekrar kontrol edin.

Kontrolör arızası çoğu durumda olası değildir. P0609 hatası durumunda, nedenin bir programlama hatası olma olasılığı daha yüksektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0609 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (206, 207)

Arıza kodu P0609 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0600, P0601, P0602, P0603, P0604, P0605, P0606, P0607, P0608.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin