Hata kodu P060C – dahili kontrol modülü ana işlemci performansı

Hata kodu P060C “dahili kontrol modülü ana işlemci performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Main Processor Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P060C hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P060C, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünde (PCM) dahili bir ana CPU performans hatası oluştuğu anlamına gelir. Diğer kontrol üniteleri de bir PCM CPU performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P060C – dahili kontrol modülü ana işlemci performansı

Dahili modül izleme ve işlemci kontrolü, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Dahili kontrolör sıcaklığı (özellikle PCM) ve çeşitli giriş ve çıkış sinyalleri belirli kontrolör işlemcileri tarafından sürekli olarak izlenir.

Kontak açıldığında ve PCM’ye enerji verildiğinde, dahili kontrolör işlemlerinin çok sayıda kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir uyumsuzluk tespit ederse, dahili bir işlemci hatası olduğunu gösterir. P060C kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P060C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Çoklu direksiyon problemleri.
 4. Otomatik şanzımanın keskin veya düzensiz vites değiştirmesi.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Belirli bir sistemle ilgili sorunlar, o bölgede olası bir iletişim kaybına işaret eder.

Dahili kontroldeki modül işlemci arızası ciddi bir kod olarak kategorize edilmelidir. Kaydedilmiş bir P060C hatası aniden ve uyarı vermeden çalışmama veya ciddi kullanım sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P060C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kontrol modülü programlama hatası.
 • Motor kontrol modülü değiştirilmişse, programlanması gerekebilir.
 • Bozuk PCM güç kaynağı rölesi.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Kötü topraklama yaygın bir nedendir.
 • Motor-ECU sigortası atmış.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P060C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P060C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P060C hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve şanzıman kontrol modülü (PCM) konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 5. Bir multimetre kullanarak şanzıman kontrol modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin sürekliliğini kontrol edin.
 6. Kontrol modülünü yeniden programlamayı deneyin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P060C kodunu düzeltmek için en yaygın çözüm PCM’yi değiştirmek ve yeniden programlamaktır. Ancak, hatalı kablolama da bu hatanın bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Kablo demetinin karoseriye dayandığı tüm noktalarda kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Bu noktalar toprak bağlantılarını temsil eder. Sıklıkla gevşek bağlantılar ve hatta bağlantısız onarımlar yapıldıktan sonra sarkan topraklama kayışları bulacaksınız.

Kötü toprak bağlantıları bulunmuş ve onarılmışsa, tüm kodları kaldırın ve herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın. Bazı durumlarda, bir iletişim arızasından sonra bazı kontrolörlerin yeniden entegre edilmesi veya hatta yeniden programlanması gerekebilir.

Tüm toprak bağlantıları sağlamsa, araçtaki tüm kablo tesisatını gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Bu incelemenin tüm kablo demetlerine erişim sağlamak için gösterge panelinin, koltukların, halıların ve hatta trim panellerinin sökülmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Herhangi bir kablo hasarı bulunmazsa, ancak yukarıdaki adımları izlemenize rağmen P060C kodu kalırsa. Bir seçenek tüm elektrik kablo demetini değiştirmek olabilir. Ancak, sorun kontrolörle ilgili olabileceğinden bu sorunu çözmeyecektir.

Kontrolörlerdeki tipik sorunlar arasında hatalı sürücüler, bellek arızası veya herhangi bir nedenden dolayı diğer bileşenler yer alır. Bu nedenle kablo demetinin tamamının değiştirilmesi önerilmez. PCM de dahil olmak üzere tüm kontrol üniteleri üzerinde kapsamlı diyagnostik testler yapılana kadar.

Kontrol etme ve yeniden programlama

PCM yakın zamanda değiştirilmişse, yanlış programlanmış veya hiç programlanmamış olma ihtimali yüksektir. Başka bir araca ait bir kumandanın kullanılmasına da izin verilmez. Söz konusu araç için özel olarak yeniden programlanmadığı sürece.

Satış sonrası (yüksek performans) ürün yazılımı diğer kontrol üniteleri tarafından tanınmayarak P060C’nin devam etmesine neden olabilir.

Yanlış programlanmış veya değiştirilmiş kontrolörler fabrika tarama aleti tarafından yeniden programlanabilir. Böyle bir tarayıcıya erişemiyorsanız, çoğu bayi nominal bir ücret karşılığında PCM programlama hizmeti sunar.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç kimlik numarası, kilometre ve diğer ilgili veriler için satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P060C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet (Aveo)
 • Fiat (500, Doblo, Punto)
 • Ford (Fiesta, Focus, Fusion)
 • Lincoln
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Volvo (V60)

Arıza kodu P060C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P060A, P060B, P060D, P060E, P060F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin