Hata kodu P060E – dahili kontrol modülü gaz kelebeği konumu performansı

Hata kodu P060E “dahili kontrol modülü gaz kelebeği konumu performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Throttle Position Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P060E hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P060E kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) gaz kelebeği konumuyla ilgili dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P060E – dahili kontrol modülü gaz kelebeği konumu performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinin gerçekleştirilmesinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Gaz pedalı konumu girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

Çoğu araçta, DBW sistemi kablo ile çalışan bir gaz kelebeği valfi yerine kullanılır. Bu sadece yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda denge kontrolü ve çekiş kontrol sistemleri ile daha iyi etkileşimi kolaylaştırır. Ayrıca hız sabitleme sistemlerinin doğruluğunun optimize edilmesine de yardımcı olur.

Bir PCM gaz kelebeği motoru tarafından kontrol edilen DBW, bir veya daha fazla gaz pedalı konum sensörü (APP) kullanır. Ayrıca birkaç gaz kelebeği konum sensörü (TPS) kullanır. Bu sensörlerin hepsine 5 voltluk bir referans voltajı ve bir toprak sinyali uygulanır.

APP/TPS sensörü girişleri PCM’nin gaz kelebeği ayar elemanı motorunu kullanarak gerçek gaz kelebeği konumunu kontrol etmesini sağlar. PCM, gaz kelebeği ayar elemanı motorunu uygun yönde hareket ettirerek gerekli ayarlamaları yapar.

Kontak açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, gaz kelebeği ayar elemanı kontrolörünün kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

TPS/APP sensörü girişleri üretici tarafından belirlenen maksimum sapmayı aşarsa, P060E kodu hafızaya kaydedilir. Alternatif olarak, PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir tutarsızlık tespit ederse. Dahili bir APP veya TPS sensörü sinyal hatasını gösteren bu kod da kaydedilecektir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in devreye girmesi için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P060E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 3. Gaz kelebeği sıkışmış.
 4. Devirlerde dalgalanma ve ayrıca rölantideyken durmaya çalışıyor.
 5. Kontrol edilebilirlik sorunları.
 6. Artan yakıt tüketimi.

Modülün işlemcisindeki hata, dahili kontrolde ciddi bir kod olarak sınıflandırılmalıdır. Kayıtlı bir P060E hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P060E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • DBW tahrik motoru arızalı.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış elektrik sensörü konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Arızalı TPS veya APP sensörü.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P060E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P060E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P060E hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. DBW tahrik motorunu, devreleri ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. TPS veya APP sensörlerini kontrol edin.
 6. Akü voltajını ölçün ve ölçülen değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 7. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülünün (PCM) güç ve toprak devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 8. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 9. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM besleme kodları mevcutsa, P060E hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, TPS / APP sensörü kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı görünmesi ihtimaline karşı bu bilgiyi not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P060E hatası muhtemelen arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P060E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (TrailBlazer)
 • Dodge
 • GMC
 • Hummer (H3)
 • Opel (Meriva)
 • Pontiac
 • Saturn
 • Toyota (Avanza, Corolla)

Arıza kodu P060E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P060A, P060B, P060C, P060D, P060F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin