Hata kodu P060F – dahili kontrol modülü soğutma sıvısı sıcaklık performansı

Hata kodu P060F “dahili kontrol modülü soğutma sıvısı sıcaklık performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Coolant Temperature Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P060F hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir P060F kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) soğutucu sıcaklık sensörü (ECT) devresinde dahili bir performans hatası tespit ettiğini gösterir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P060F – dahili kontrol modülü soğutma sıvısı sıcaklık performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. ECT sensörü girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

ECT sensörleri, katı bir reçineye daldırılmış ve metal veya plastik bir muhafaza içine kapatılmış bir termistörden oluşur. Bir ECT sensörü için muhafaza malzemesi olarak kullanılan en yaygın metal pirinçtir.

Sıcak soğutma suyu sistemden aktıkça ECT sensöründeki termal direnç seviyesi azalır. Motor soğutma suyu sıcaklığı düştüğünde direnç artarak ECT sensörü devresindeki voltajın düşmesine neden olur.

Bu direnç değişimleri PCM tarafından motor soğutma suyu sıcaklığındaki değişiklikler olarak algılanır. ECT sensörü girişleri, yakıt beslemesinin ve ateşleme zamanlama stratejisinin hesaplanması için çok önemlidir.

Kontak açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, ECT devresinin kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM, dahili bir ECT sensörü hatası olduğunu gösteren yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir uyumsuzluk tespit ederse, P060F kodu kaydedilir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P060F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor silindirlerinde ateşleme arızaları meydana gelebilir. Araç düzensiz de çalışabilir.
 3. Devirlerde kayma ve rölantide durma girişimleri.
 4. Motor düzgün bir şekilde hızlanmayabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Modülün işlemcisindeki bir hata dahili olarak ciddi bir kod olarak raporlanmalıdır. Kayıtlı bir P060F hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P060F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı ECT sensörü.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış ECT sensörü elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopukluğu olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P060F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P060F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P060F hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. ECT sensörünü, devreleri ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM besleme kodları mevcutsa, P060F hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, ECT sensörü kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P060F hatası büyük olasılıkla arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P060F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BAW (Fenix)
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford (Focus)
 • Honda
 • Jeep
 • Mazda

Arıza kodu P060F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P060A, P060B, P060C, P060D, P060E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin