Hata kodu P0610 – kontrol modülü araç seçenekleri hatası

Hata kodu P0610 “kontrol modülü araç seçenekleri hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Control Module Vehicle Options Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0610 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0610, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir dahili kontrol ünitesi arızası tespit ettiği anlamına gelir. Arıza, PCM’nin belirli araç seçeneklerini tanıyan, izleyen ve kontrol eden kısmıyla ilgilidir.

Hata kodu P0610 – kontrol modülü araç seçenekleri hatası

Kontak her açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, bir kontrolör kendi kendine testi gerçekleştirilir. Kontrolör veri ağı (CAN), dahili kontrolör öz testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Farklı kontrolörlerin düzgün iletişim kurduğundan emin olmak için.

PCM araç donanım parametrelerini tanımazsa, P0610 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanabilir. Belirli özellikler araç kimlik numarasıyla eşleşmezse de bir hata görüntülenecektir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak, MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0610 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motorun çalışmasıyla ilgili sorunlar.
 4. (Otomatik) şanzımanın düzensiz vites geçişi.
 5. Aşırı yakıt tüketimi.

İç kontrol birimi kodları her zaman ciddiye alınmalıdır. Kayıtlı bir P0610 kodu, motorun çalıştırılamaması da dahil olmak üzere çeşitli sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0610, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PCM modülü.
 • PCM programlama hatası.
 • Arızalı PCM güç kaynağı.
 • Zayıf kontrol kutusu topraklaması.
 • CAN veri yolu kablo demetinde açık veya kısa devre ve konnektörler.

Arıza kodu P0610 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0610’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. CAN veriyolundaki her bir kontağı ayırın ve özel bir diyagnostik tarama aleti ile kontrol edin.
 3. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 4. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 5. Sorun devam ederse, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0610 kodunun diyagnozu en deneyimli ve donanımlı teknisyen için bile göz korkutucu bir görev olabilir. Ancak, PCM’nin değiştirilmesi için servis çağırmadan önce yapılabilecek birkaç ön test vardır.

Aracın kontrol üniteleriyle ilişkili tüm görünür kablo ve kablo demetlerini görsel olarak inceleyerek başlayın. Bir multimetre kullanarak, motor ve karoserinin toprak bağlantılarını kontrol edin ve iyi durumda olduklarından emin olun.

Akü bağlantısı

P0610 hatası için tüm olasılıkları elemek için, kabloları görsel olarak inceleyin, akü voltajını kontrol edin. Akü terminalleri ve kabloları da gevşek bağlantılar açısından kontrol edilmelidir.

Sistem voltajının kılavuzda belirtildiği gibi olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

Diğer kontroller

ECM / PCM’nin yerini belirleyin ve su, ısı veya çarpışma nedeniyle hasar görüp görmediğini kontrol edin. PCM özellikle su nedeniyle hasar görmüşse, muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Ardından, ECM / PCM güç ünitesindeki sigortaları ve röleleri kontrol edin. Atmış sigortaları ve röle konnektörünü kontrol edin ve değiştirin.

P0610 hatası ile birlikte ECM / PCM güç kaynağı kodu da mevcutsa, bu arızayı düzeltmeden önce onu düzeltin.

Testler yapıldıktan sonra, hatayı tekrar kontrol edin; devam ederse, ECM / PCM modülünün arızalı olması muhtemeldir. ECM / PCM veya başka bir kontrolörün değiştirilmesi normalde araca uyacak şekilde yeniden programlanmasını gerektirir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0610 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford (Focus, Fusion)
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty)
 • Mazda (Demio)
 • Nissan (Almera)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0610 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0601, P0602, P0603, P0604, P0605, P0618, P0619, P062F, P06B8.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin