Hata kodu P0613 – İletim kontrol modülü İşlemci hatası

Hata kodu P0613 “İletim kontrol modülü İşlemci hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Control Module (TCM) Processor Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0613 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0613, otomatik şanzımanlı araçlarda ‘Şanzıman Kontrol Modülü İşlemci Hatası’ olarak tanımlanır. TCM’de bir programlama hatası veya bileşen arızası tespit edildiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0613 – İletim kontrol modülü İşlemci hatası

Otomatik şanzımanlar birkaç on yıl önce herhangi bir bilgisayar kontrolü olmadan çalışırdı. Ancak tüketicilerin daha iyi bir sürüş deneyimi için artan talebi, otomatik şanzımanların daha hassas bir şekilde kontrol edilmesi ihtiyacını doğurdu.

Bu kodun özellikle şanzıman kontrol modülündeki kusurları veya arızaları ifade ettiğini unutmayın. Şanzımanın kendisindeki genel kusurlar ve arızalar farklı hata kodları oluşturacaktır.

Kontak her açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, kontrolörün birkaç kendi kendine testi gerçekleştirilir. Kontrolörlerin dahili kendi kendine testlerine ek olarak, her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırmak için CAN veri yolu üzerinden veri alışverişi yapılır. Çeşitli kontrolörlerin düzgün iletişim kurduğundan emin olmak için.

TCM çalışmasını izlerken, PCM bir sorun tespit ederse, P0613 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak, MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0613 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Keskin, düzensiz veya öngörülemeyen vites geçişleri.
 3. Şanzıman hiç vites değiştirmeyebilir.
 4. Hız göstergesi çalışmıyor veya doğru çalışmıyor olabilir.
 5. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.

P0613 arızası, vites değiştirme ve sürülebilirlik sorunlarına yol açabileceğinden oldukça ciddidir. Sorunun daha da kötüleşmesini önlemek için arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0613, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı TCM/PCM modülü.
 • TCM/PCM programlama hatası.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Kontrol kutusu sigortası atmış.
 • Düşük akü voltajı.

Arıza kodu P0613 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0613’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. CAN veriyolundaki her bir kontağı ayırın ve özel bir diyagnostik tarama aleti ile kontrol edin.
 3. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 4. Akünün iyi durumda olup olmadığını kontrol edin.
 5. Sorun devam ederse, TCM/PCM modülünün değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0613 kodunun diyagnozu en deneyimli ve donanımlı teknisyen için bile göz korkutucu bir görev olabilir. Ancak, TCM değişimi için servise gitmeden önce yapılabilecek birkaç ön test vardır.

Aracın kontrol üniteleriyle ilişkili tüm görünür kabloları ve kablo demetlerini görsel olarak inceleyerek başlayın. Bir multimetre kullanarak, motor ve karoserinin toprak bağlantılarını kontrol edin ve iyi durumda olduklarından emin olun.

Akü bağlantısı

P0613 hatası için tüm olasılıkları elemek için, kabloları görsel olarak inceleyin, akü voltajını kontrol edin. Akü terminalleri ve kabloları da gevşek bağlantılar açısından kontrol edilmelidir.

Sistem voltajının kılavuzda belirtildiği gibi olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

Daha fazla test

TCM/PCM kontrol ünitesini bulun ve su, ısı veya çarpışma hasarı açısından inceleyin. TCM özellikle su nedeniyle hasar görmüşse, muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Sonra, TCM güç ünitesinin sigortalarını ve rölelerini kontrol edin. Atmış sigortaları ve röle konnektörünü kontrol edin ve değiştirin.

P0613 hatası ile birlikte bir TCM PSU kodu da mevcutsa, bu arızayı düzeltmeden önce onu düzeltin.

Testler yapıldıktan sonra, hata olup olmadığını tekrar kontrol edin, hata devam ederse TCM modülünün arızalı olması muhtemeldir. TCM’nin veya başka bir kontrol ünitesinin değiştirilmesi genellikle araca uyacak şekilde yeniden programlanmasını gerektirir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0613 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Hyundai
 • Jeep
 • Land Rover (Evoque, Range Rover)
 • Saturn (Ion)
 • LADA (Vesta)

Arıza kodu P0613 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0113, P0606, P0614, P0700.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin