Hata kodu P0614 – ECM/TCM uyumsuz

Hata kodu P0614 “ECM/TCM uyumsuz” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “ECM/TCM Incompatible” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0614 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0614, ‘motor kontrol modülü (ECM) ve şanzıman kontrol modülü (TCM) arasındaki uyumluluk sorunu’ olarak tanımlanır. ECM/TCM’de bir uyumluluk hatası veya bileşen arızası tespit edildiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0614 – ECM/TCM uyumsuz

P0614 kodu ve açıklaması ile ilgili olarak, ‘uyumsuzluk’ kelimesi ECM ve TCM arasındaki etkin iletişimin başarısızlığını ifade eder. Bu iletişim, çok sayıda sensörden ve diğer kontrol ünitelerinden alınan giriş verileri şeklinde gerçekleşir.

Veriler CAN veri yolu sistemi üzerinden ilgili tüm kontrol ünitelerine dağıtılır.  Tipik olarak ECM, alınan tüm girdi verileri için bir ‘bilgi merkezi’ görevi görür.

ECM’nin tüm motor fonksiyonlarını etkin bir şekilde kontrol edebilmesi için çeşitli kontrol ünitelerinden gelen doğru ve güvenilir verilere ihtiyacı vardır.

ECM ve TCM’de veya CAN sistem veriyolunun kablo tesisatında arızalar veya hatalar varsa. Bu da vites değiştirme talebinden etkilenen çeşitli kontrol üniteleri arasında etkili iletişimi engeller.

PCM, iletişim arızasını kendisi ile TCM arasında bir uyumsuzluk olarak yorumlayacak ve sonuç olarak P0614 kodunu ayarlayacaktır. Çalışma koşullarına bağlı olarak bir uyarı ışığı da yanabilir.

Bazı durumlarda kod, gerekli sayıda arıza döngüsü gerçekleşene kadar ‘beklemede’ olarak kalacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0614 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.
 4. Ani, düzensiz veya öngörülemeyen vites geçişleri.
 5. Şanzıman hiç vites değiştirmeyebilir.
 6. Hız göstergesi çalışmıyor veya doğru çalışmıyor.
 7. Motor durur veya çalışmaz.
 8. Devirlerde dalgalanma ve ayrıca rölantideyken durmaya çalışıyor.
 9. Artan yakıt tüketimi.

P0614 arızası, vites değiştirme ve sürüş sorunlarına yol açabilen ciddi bir arızadır. Sorunun daha da kötüleşmesini önlemek için nedenin mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0614, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı ECM/TCM modülü.
 • ECM/TCM programlama hatası.
 • Hasarlı, aşınmış kablo demeti veya konektörler.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Kontrol kutusu sigortası atmış.
 • Düşük akü voltajı.

Arıza kodu P0614 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0614’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. CAN veriyolundaki her bir kontağı ayırın ve özel bir diyagnostik tarama aleti ile kontrol edin.
 3. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 4. Akünün iyi durumda olup olmadığını kontrol edin.
 5. Sorun devam ederse, ECM/TCM modülünün değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0614 kodunun diyagnozu en deneyimli ve donanımlı teknisyen için bile göz korkutucu bir görev olabilir. Ancak, ECM/TCM’yi değiştirmek için servise gitmeden önce yapılabilecek birkaç ön test vardır.

Aracın kontrol üniteleriyle ilişkili tüm görünür kablo ve kablo demetlerini gözle inceleyerek başlayın. Bir multimetre kullanarak, motor ve karoserinin toprak bağlantılarını kontrol edin ve iyi durumda olduklarından emin olun.

Akü bağlantısı

P0614 hatası için tüm olasılıkları elemek için, kabloları görsel olarak inceleyin, akü voltajını kontrol edin. Akü terminalleri ve kabloları da gevşek bağlantılar açısından kontrol edilmelidir.

Sistem voltajının kılavuzda belirtildiği gibi olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

Daha fazla test

ECM/TCM kontrol ünitesinin yerini belirleyin ve su, ısı veya çarpışma nedeniyle hasar görüp görmediğini kontrol edin. ECM/TCM özellikle su nedeniyle hasar görmüşse, muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Sonra, ECM/TCM güç ünitesinin sigortalarını ve rölelerini kontrol edin. Atmış sigortaları ve röle konnektörünü kontrol edin ve değiştirin.

P0614 hatası ile birlikte ECM/TCM güç kaynağı kodu da mevcutsa, bu arızayı düzeltmeden önce onu düzeltin.

Yapılan testlerden sonra, hatayı tekrar kontrol edin, eğer hata devam ederse, ECM/TCM modülünün arızalı olması muhtemeldir. ECM/TCM veya başka bir kontrolörün değiştirilmesi normalde belirli bir araç için yeniden programlama gerektirir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0614 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford (Mondeo)
 • Mazda
 • Nissan
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P0614 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0113, P0606, P0613, P0700.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin