Hata kodu P0619 – alternatif yakıt kontrol modülü RAM/ROM hatası

Hata kodu P0619 “alternatif yakıt kontrol modülü RAM/ROM hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Alternative Fuel Control Module RAM/ROM Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0619 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0619, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) Alternatif Yakıt Kontrol Modülünde (AFCM) bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Sorun AFCM/PCM modülünün RAM/ROM kısmında meydana gelmiştir.

Hata kodu P0619 – alternatif yakıt kontrol modülü RAM/ROM hatası

Bu kod sadece doğal gaz veya elektrik gibi alternatif yakıtlar kullanan araçlar için geçerlidir. Takılan AFCM ve PCM modülleri birbirinden ayrılabilir, ancak daha sıklıkla tek bir modüle entegre edilirler. Bu, kontrolörün verimliliğini artırır ve ayrıca araç üreticisi için yer, zaman ve para tasarrufu sağlar.

Kontak her açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, kontrolörün birkaç kendi kendine testi gerçekleştirilir. Kontrolörlerin dahili kendi kendine testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, kontrolör ağı (CAN) da test edilir.

Bu aynı zamanda her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırmak için de kullanılır. Bu, farklı kontrolörlerin düzgün bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak içindir.

AFCM/PCM ve RAM/ROM modüllerinin performansı izlenirken, bir sorun tespit edilirse P0619 kodu kaydedilecektir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) daha sonra yanabilir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak, MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0619 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Motor durur veya çalışmaz.

İç kontrol birimi kodları her zaman ciddiye alınmalıdır. Kaydedilen bir P0619 kodu, faydalı kontrolör belleği kaybolabileceğinden çeşitli direksiyon sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0619, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Açık veya kısa devre devre veya CAN veri yolu konnektörleri.
 • Kontrol ünitesinin topraklaması kötü.
 • Arızalı AFCM/PCM güç kaynağı.
 • AFCM/PCM programlama hatası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir AFCM/PCM modülüdür.

Arıza kodu P0619 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0619’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P0619 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. CAN veri yolu kablolarını ve konnektörlerini gözle kontrol edin.
 5. Topraklamayı ve AFCM/PCM’ye giden güç kaynağını kontrol edin.
 6. Hata devam ederse, AFCM/PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

AFCM/PCM güç kodları mevcutsa, P0619 hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P0619 hatası büyük olasılıkla hatalı bir kontrolör veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0619 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Ssangyong

Arıza kodu P0619 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0611, P0612, P0618, P0627, P0628, P0629, P062A, P062B.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin