Hata kodu P061B – dahili kontrol modülü tork hesaplama performansı

Hata kodu P061B “dahili kontrol modülü tork hesaplama performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Torque Calculation Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P061B hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P061B, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) motor torku hesaplama sisteminde dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P061B – dahili kontrol modülü tork hesaplama performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Motor tork girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine kontrol edilir ve sürekli izlenir.

Tork, kütle hava akış sensörü (MAF) ve gaz pedalı konum sensöründen (APP) gelen girdiler kullanılarak izlenir. İstenen veya yaklaşık motor torku talebi APP sensörü kullanılarak hesaplanır. Ve gerçek tork, kütle hava akış sensörü (MAF) verileri kullanılarak hesaplanır.

Kontak açıldığında ve PCM’ye enerji verildiğinde, dahili kontrolör işlemlerinin çok sayıda kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM istenen tork ile gerçek tork arasında bir tutarsızlık tespit ederse, bu dahili bir hesaplama hatası olduğunu gösterir. Ardından P061B kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

MIL’in yanması, varsayılan arızanın ciddiyetine bağlı olarak birkaç arıza döngüsü alabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P061B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. MAF veya gaz kelebeği valfi ayar elemanı kodları mevcut olabilir.
 3. Hızlanma sırasında yavaşlama veya kayma.
 4. Hızlanma tepkisiz hale gelir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Dahili kontroldeki modül işlemci arızası ciddi bir kod olarak kategorize edilmelidir. Kayıtlı bir P061B hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P061B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği aktüatörü arızası.
 • Gaz kelebeği kontrol ayar elemanı devresi açık veya kısa devre.
 • Hava filtresi elemanı tıkalı.
 • MAF sensörü tıkalı.
 • Arızalı APP/MAF sensörü.
 • Kütle hava akış sensörünün (MAF) aşınmış elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre yapmış veya kablo kopmuş olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • APP/MAF sensörü ile PCM arasında açık veya kısa devre.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P061B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P061B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P061B hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. APP/MAF sensörlerinin yanı sıra devreleri ve konnektörleri de kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kaynağı kodları mevcutsa, P061B hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, MAF/APP veya gaz kelebeği konum sensörü (TPS) kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P061B hatası büyük olasılıkla arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P061B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Ford (E250, Edge, Focus, Freestyle, Fusion, Mondeo, Mustang)
 • Hyundai
 • Kia (Rio)
 • Land Rover (Freelander)
 • Mazda (3, 6, CX-5)
 • Mercedes-Benz (W212)
 • Volvo

Arıza kodu P061B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0135, P0141, P0151, P0161, P061A, U0100, P2106.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin