Hata kodu P061C – dahili kontrol modülü motor RPM performansı

Hata kodu P061C “dahili kontrol modülü motor RPM performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Engine RPM Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P061C hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P061C, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) motor hızı kontrol sisteminde dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P061C – dahili kontrol modülü motor RPM performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Motor devri girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine kontrol edilir ve sürekli izlenir.

Motor devri PCM tarafından krank mili konum (CKP) ve eksantrik mili konum (CMP) sensörlerinden gelen girdiler kullanılarak izlenir. İstenen motor devri PCM’ye programlanır.

Gerçek RPM, CKP ve CMP sensörlerinin yanı sıra gaz kelebeği konum sensöründen (TPS) gelen girdiler kullanılarak hesaplanır. İstenen RPM daha sonra gerçek RPM ile karşılaştırılır.

Kontak açıldığında ve PCM’ye enerji verildiğinde, dahili kontrolör işlemlerinin çok sayıda kendi kendine testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM istenen hızlar ile gerçek hızlar arasında bir tutarsızlık tespit ederse, bu dahili bir işlemci hatasına işaret eder. Ardından P061C kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Algılanan arızanın ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P061C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor tekleme kodları mevcut olabilir.
 3. Hızlanma sırasında yavaşlama veya durma.
 4. Motorda ateşleme atlıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Modül işlemci arızası dahili olarak kontrol edildiğinde ciddi bir kod olarak kategorize edilmelidir. Kayıtlı bir P061C hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P061C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • CKP/CMP sensörü arızası.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • CKP/CMP sensörlerinin aşınmış elektrik konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol ünitesinin topraklaması yetersiz.
 • CKP/CMP sensörü ile PCM arasında açık veya kısa devre.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P061C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P061C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P061C hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. CKP/CMP sensörlerini, devreleri ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kaynağı kodları mevcutsa, P061C hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, CKP/CMP veya gaz kelebeği konum sensörü (TPS) kodları mevcutsa, önce bunların silinmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P061C hatası büyük olasılıkla arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P061C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Explorer, Focus, Fusion, Kuga)
 • Jeep (Wrangler)

Arıza kodu P061C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P061A, P061B, P061D, P061E, P061F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin