Hata kodu P0624 – yakıt kapağı lambası kontrol devresi arızası

Hata kodu P0624 “yakıt kapağı lambası kontrol devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Cap Lamp Control Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0624 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0624, ‘Yakıt doldurma kapağı pilot ışığı kontrol devresi arızası’ olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Arıza nedeninin aranması gereken belirli konumu doğrudan gösterir.

Hata kodu P0624 – yakıt kapağı lambası kontrol devresi arızası

Yakıt doldurma kapağı lambası gösterge panelinde bulunur. Birincil işlevi, yakıt doldurma kapağının açık veya eksik olması durumunda sürücüyü uyarmaktır.

Yakıt uyarı lambasının çalışması PCM tarafından depo basınç şalterinden ve diğer sensörlerden gelen girdiler kullanılarak kontrol edilir. Bu, kontrol modülünün yakıt doldurma kapağının doldurma ağzına doğru takılıp takılmadığını belirlemesini sağlar.

PCM kapağın gevşek veya eksik olduğunu belirlerse, yakıt doldurma kapağı lambası yanmalıdır. Kontrol modülü normalde motor çalışırken yakıt doldurma kapağı lambası kontrol devresinin sürekliliğini izler.

Kontak her açıldığında ve PCM’ye voltaj uygulandığında, kontrolörün birkaç kendi kendine testi gerçekleştirilir. Dahili kontrolör kendi kendine testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, Kontrolör Alan Ağı (CAN) her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırmak için kullanılır. Bu, farklı kontrolörlerin düzgün bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için yapılır.

Yakıt doldurma kapağı lambası kontrol devresi izlenirken bir sorun tespit edilirse, P0624 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak, MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0624 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Artan yakıt tüketimi.
 4. Emisyon sisteminin devre dışı bırakılması.

Saklanan kod P0624 ciddi olarak değerlendirilmez, ancak ilk fırsatta çözülmesi en iyisidir. Gevşek veya eksik bir yakıt doldurma kapağı yakıtın kirlenmesine ve atmosfere zararlı dumanların yayılmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0624, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt doldurma klapesi ampulünün kontrol devresi açık veya kısa devre yapmış.
 • Arızalı, gevşek veya eksik yakıt doldurma kapağı.
 • Arızalı, gevşek veya eksik yakıt doldurma klapesi kontrol lambası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P0624 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0624’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0624 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve kontrol modülü konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 4. Yakıt doldurma klapesi gösterge lambasını sökün ve kontrol edin.
 5. Yakıt doldurma kapağını veya eksikliğini gözle kontrol edin.
 6. Herhangi bir kusur yoksa, PCM’nin kendisini ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arıza kodu P0624 oluştuğunda, bazen başka arızalar da mevcut olabilir. İlişkili kodlar genellikle anormal sistem gerilimleriyle (yüksek veya düşük) ilgilidir. Ayrıca çeşitli sensörlerle ilgili olabilecek performans aralığı uyumsuzluk kodları.

Ek kod yoksa, kontrol edilecek ilk şey yakıt doldurma kapağının yerinde olup olmadığıdır. Varsa, doğru takıldığını ve sıkıca kapatıldığını kontrol edin.

Kabloları kontrol edin

Bir sonraki adım, yakıt doldurma kapağı gösterge ışığıyla ilgili tüm kablo tesisatını görsel olarak incelemektir. Etkili yük aktarımı sağlamak için gerekirse onarın veya değiştirin.

Görünür bir kısa devre veya başka bir hasar belirtisi yoksa, direnci ve topraklamayı kontrol etmek için bir voltmetre kullanın. Tüm elektrik değerlerinin üretici tarafından belirtilen sınırlar içinde olduğundan emin olmak için gerekirse değiştirin.

Ayrıca yakıt doldurma kapağı uyarı lambasına herhangi bir şekilde bağlı olan sigortaların yerini belirleyin. Kontrol ettikten sonra, hasarlı veya şüpheli sigortaları değiştirin.

Sistem voltajını da ölçebilirsiniz, 14,2 ile 14,8 volt arasında olmalıdır. Sistemi yeniden taramadan önce aracın en az bir tam sürüş döngüsü boyunca çalışmasına izin verin. Büyük olasılıkla P0624 hatası olmayacaktır, ancak bazen bir tarama aleti ile ilave temizleme gereklidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0624 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Hyundai (Accent)
 • Kia (Rio)

Arıza kodu P0624 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0621, P0623.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin