Hata kodu P062B – dahili kontrol modülü yakıt enjektörü kontrol performansı

Hata kodu P062B “dahili kontrol modülü yakıt enjektörü kontrol performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Fuel Injector Control Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P062B hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P062B, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) dahili bir yakıt enjektörü kontrol performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir PCM işlemci performans hatası tespit edebilir ve bu kodun kaydedilmesine neden olabilir.

Hata kodu P062B – dahili kontrol modülü yakıt enjektörü kontrol performansı

Dahili modül izleme, çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevlerinden ve genel hesap verebilirlikten sorumludur. Yakıt enjeksiyon kontrol sistemi girişleri ve çıkışları PCM tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

Her yakıt enjektörü belirli bir silindire tam miktarda yakıt vermek için kullanılır. Bu, maksimum performans ve verimlilik elde edileceği zaman ortaya çıkar.

Her bir yakıt enjektörünü akü voltajı tarafından açılan veya kapatılan bir valf olarak düşünebilirsiniz. Kontak açıkken, sabit bir akü voltajı uygulanır.

Devreyi tamamlamak ve her bir yakıt enjektörünü doğru zamanda tam miktarda yakıt püskürtmeye zorlamak için PCM anlık bir toprak darbesi gönderir.

Yakıt enjektörlerinin çalışmasını kontrol etmek için PCM, krank mili konum sensörü (CKP) ve eksantrik mili konum sensöründen (CMP) gelen girdileri kullanır. Ek veriler oksijen, kütle hava akışı (MAF) ve gaz kelebeği konum sensöründen (TPS) gelir.

Kontak açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, yakıt enjeksiyon kontrol sisteminin kendi kendini testi başlatılır. Kontrolör ağı (CAN) kendi kendini test etmenin yanı sıra her bir modülden gelen sinyalleri de karşılaştırır. Her bir kontrolörün düzgün çalıştığından emin olmak için bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM dahili yakıt enjektörü kontrol sisteminde tutarsızlıklar tespit ederse, P062B kodu kaydedilecektir. Alternatif olarak, PCM yerleşik kontrolörlerden herhangi biri arasında bir tutarsızlık tespit ederse. Dahili bir yakıt enjektör kontrolörü hatasını gösteren bu kod da kaydedilecektir.

Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL uyarı ışığının yanması için birkaç arıza döngüsü geçmesi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P062B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 4. Motor iyi hızlanmıyor.
 5. Motorda ateşleme atlıyor.
 6. Aşırı fakir veya zengin egzoz.
 7. Aşırı yakıt tüketimi.

Modül işlemci arızası dahili olarak kontrol edildiğinde ciddi bir kod olarak sınıflandırılmalıdır. Kayıtlı bir P062B hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P062B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt enjektörleri arızalı.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış elektrik sensörü konnektörü.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P062B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P062B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P062B hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Yakıt enjektörlerini kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve kontrol modülü konnektörünü (PCM) görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve değeri üreticinin teknik özelliklerinde belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM besleme kodları mevcutsa, P062B hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, yakıt enjektörü veya kontrol devresi arıza kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P062B hatası büyük olasılıkla arızalı bir kontrolörden veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P062B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Buick (LaCrosse)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Camaro, Equinox, Impala)
 • Citroen (Jumper)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Kuga, Transit)
 • GMC
 • Infiniti (QX56)
 • Land Rover
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Juke, Patrol, Qashqai, Serena)
 • Opel (Insignia)
 • Peugeot (408, Boxer)

Arıza kodu P062B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0011, P0014, P061A, P061B, P061C, P061D, P061E, P061F, P062C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin