Hata kodu P0630 – VIN programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM

Hata kodu P0630 “VIN programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “VIN Not Programmed or Incompatible – ECM/PCM” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0630 hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir P0630 kodu, kontrol modülünün (PCM) veya (ECM) 17 haneli araç kimlik numarasını (VIN) tanımadığı anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir uyumsuzluk hatası (VIN) tespit edebilir ve bu kodun saklanmasına neden olabilir.

Hata kodu P0630 – VIN programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM

Bugün dünyada üretilen her araca bir kimlik numarası (VIN) atanmaktadır. Aracın üretildiği ülkeyi, üretim yılını, markasını ve modelini tanımlayan bir dizi rakam ve harften oluşur.

Herhangi bir özel ekipman, motor boyutu ve tipi de belirtilebilir. VIN’in sonundaki son altı hane, her bir aracın üretildiği sırayı gösterir.

VIN numarası, herhangi bir aracın bireysel numarasıdır ve her araç için farklı olacaktır.

Sistem kontrolörleri, ilgili araç için programlanmadıkları sürece araçlar arasında değiştirilemez. Bir ECM/PCM değiştirildiğinde, kilometre sayacı değeri ve araç VIN’i ile programlanmalıdır.

ECM/PCM VIN’i bulamaz veya tanıyamazsa, P0630 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. ECM/PCM, anahtar açıldığında VIN numarasını karşılaştırır ve bir kendi kendine diyagnoz gerçekleştirir. Çoğu durumda ECM/PCM doğru VIN tanınmadan çalışmayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0630 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmıyor.
 4. Araç güvenlik sistemi etkinleştirilir.

Kayıtlı arıza kodu P0630 ciddi bir arıza kodu olarak sınıflandırılmalıdır, çünkü ECM/PCM’nin VIN tanıma olmadan çalışması olası değildir.

Hata nedenleri

Kodu P0630, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECM/PCM programlama hatası.
 • ECM/PCM’nin uygun programlama yapılmadan başka bir araçtan değiştirilmesi.
 • Bazen sebep ECM/PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P0630 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0630’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0630 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Araç VIN’ını okumak için tarama aletini kullanın ve ECM/PCM tarafından nasıl okunduğunu görün.
 3. VIN görüntülenmezse, ECM/PCM ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Diğer kayıtlı kodların çoğunun aksine, P0630 genellikle bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası ile ilişkilidir. Kontrol ünitesini doğru şekilde yeniden programlama becerisi olmadan, başarılı bir onarım pek mümkün olmayacaktır.

Bu kodun diyagnozu için bir diyagnostik tarama aleti ve bir araç bilgisi kaynağı gerekir. Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlamanız, VIN’i okumanız ve ECM/PCM tarafından nasıl yorumlandığını görmeniz gerekecektir.

Diyagnostik tarayıcıdaki VIN’i, genellikle sürücü tarafındaki ön camın altında bulunan gerçek VIN ile karşılaştırın. VIN etiketi tarama aletinde görüntülenen numarayla eşleşmiyorsa, ECM/PCM büyük olasılıkla başka bir araçtan temin edilmiştir.

Tarama aletinde VIN görünmezse, ECM/PCM o araca uyacak şekilde programlanmadan değiştirilmiştir. Değilse, bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası olabilir.

P0630 hatasının ortaya çıkmasındaki ana sorun, kontrolörün uygun programlama ve belirli araca uyarlama yapılmadan değiştirilmiş olmasıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0630 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (F-150, Focus)
 • Honda
 • Hyundai (Solaris)
 • Kia (Rio)
 • Land Rover
 • Lexus
 • Mitsubishi
 • Ssangyong
 • Toyota

Arıza kodu P0630 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0631, P0632, P0633.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin