Hata kodu P0631 – VIN programlanmamış veya uyumsuz – TCM

Hata kodu P0631 “VIN programlanmamış veya uyumsuz – TCM” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “VIN Not Programmed or Incompatible – TCM” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0631 hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir P0631 kodu, kontrol modülünün (TCM) 17 haneli araç kimlik numarasını (VIN) tanımadığı anlamına gelir. Diğer kontrolörler de bir uyumsuzluk hatası (VIN) tespit edebilir ve bu kodun saklanmasına neden olabilir.

Hata kodu P0631 – VIN programlanmamış veya uyumsuz – TCM

Bugün dünyada üretilen her araca bir kimlik numarası (VIN) atanmaktadır. Aracın üretildiği ülkeyi, üretim yılını, markasını ve modelini tanımlayan bir dizi rakam ve harften oluşur.

Herhangi bir özel ekipman, motor boyutu ve tipi de belirtilebilir. VIN’in sonundaki son altı hane, her bir aracın üretildiği sırayı gösterir.

VIN numarası herhangi bir aracın bireysel numarasıdır ve her araç için farklı olacaktır.

Sistem kontrolörleri, ilgili araç için programlanmadıkları sürece araçlar arasında değiştirilemez. ECM/PCM değiştirildiğinde, kilometre sayacı değeri ve araç VIN’i ile programlanmalıdır.

TCM VIN’i bulamaz veya tanıyamazsa, P0631 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. TCM, anahtar açıldığında VIN numarasını karşılaştırır ve bir kendi kendine diyagnoz gerçekleştirir. Çoğu durumda TCM doğru VIN tanıma olmadan çalışmayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0631 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmıyor.
 4. Araç güvenlik sistemi etkinleştirilir.

Saklanan arıza kodu P0631 ciddi bir arıza kodu olarak sınıflandırılmalıdır, çünkü TCM’nin VIN tanıma olmadan çalışması olası değildir.

Hata nedenleri

Kodu P0631, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TCM programlama hatası.
 • TCM’nin uygun programlama yapılmadan başka bir araçtan değiştirilmesi.
 • Bazen sebep TCM modülünün kendisidir.

Arıza kodu P0631 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0631’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0631 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Araç VIN’ını okumak için tarama aletini kullanın ve TCM tarafından nasıl okunduğunu görün.
 3. VIN görüntülenmiyorsa, TCM’de bir sorun olup olmadığına bakın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Diğer kayıtlı kodların çoğunun aksine, P0631 genellikle bir TCM arızası veya programlama hatası ile ilişkilidir. Kontrol ünitesini doğru şekilde yeniden programlama becerisi olmadan, başarılı bir onarım pek mümkün olmayacaktır.

Bu kodun diyagnozu için bir diyagnostik tarama aleti ve bir araç bilgisi kaynağı gerekir. Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlamanız, VIN’i okumanız ve TCM tarafından nasıl yorumlandığını görmeniz gerekecektir.

Diyagnostik tarayıcıdaki VIN’i, genellikle sürücü tarafındaki ön camın altında bulunan gerçek VIN ile karşılaştırın. VIN etiketi tarama aletinde görüntülenen numarayla eşleşmiyorsa, TCM büyük olasılıkla başka bir araçtan temin edilmiştir.

Tarama aletinde VIN görünmezse, TCM o araca uyacak şekilde programlanmadan değiştirilmiştir. Değilse, bir TCM arızası veya programlama hatası meydana gelmiş olabilir.

P0631 hatasının ortaya çıkmasındaki ana sorun, kontrolörün uygun şekilde programlanmadan ve belirli bir araca uyarlanmadan değiştirilmesidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0631 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Ssangyong
 • Toyota
 • MAZ

Arıza kodu P0631 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0630, P0632, P0633.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin