Hata kodu P0632 – kilometre sayacı programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM

Hata kodu P0632 “kilometre sayacı programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Odometer Not Programmed or Incompatible – ECM/PCM” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0632 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0632, kontrol modülünün (PCM) veya (ECM) yanlış veya mevcut olmayan bir kilometre sayacı okuması tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de hatalı veya mevcut olmayan kilometre sayacı değerlerini tespit edebilir.

Hata kodu P0632 – kilometre sayacı programlanmamış veya uyumsuz – ECM/PCM

OBD-II diyagnostik sistemlerinin ortaya çıkmasından bu yana, kilometre sayacı okumaları genellikle her ECM/PCM’ye programlanır. Bunun temel nedeni odometrelerin kurcalanmasını önlemektir.

Sistem kontrolörleri doğru kilometre sayacına programlanmadan araçlar arasında değiştirilemez. Eğer kontrolörler araçlar arasında keyfi olarak değiştirilebilseydi, kilometre sayacı değerleri doğru olmazdı.

Bir ECM/PCM değiştirildiğinde, aracın kilometre sayacı değeri ve VIN ile programlanmalıdır.

ECM/PCM kabul edilebilir bir kilometre sayacı değeri bulamaz veya tanıyamazsa, P0632 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. Anahtar AÇIK konuma getirildiğinde ECM/PCM bir kilometre sayacı okuması arar ve bir kendi kendine diyagnoz gerçekleştirir. Çoğu durumda ECM/PCM doğru kilometre sayacı değeri olmadan çalışmayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0632 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Sürekli veya aralıklı olarak kilometre sayacı okuması yok.
 4. Kilometre sayacının yanlış görüntülenmesi.
 5. Hız göstergesinin dengesiz çalışması.
 6. Araç güvenlik sistemi etkinleştirildi.

Kayıtlı arıza kodu P0632 ciddi bir arıza olarak sınıflandırılmalıdır, çünkü ECM/PCM’nin doğru kilometre sayacı algılaması olmadan çalışması olası değildir.

Hata nedenleri

Kodu P0632, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECM/PCM programlama hatası.
 • ECM/PCM başka bir araçtan uygun programlama yapılmadan değiştirilmiş.
 • Gerekli yeniden programlama yapılmadan gösterge grubunun değiştirilmesi.
 • Gösterge paneli kontrol modülü (IPC) programlama hatası.
 • Bazen sebep ECM/PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P0632 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0632’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0632 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Aracın kilometresini okumak ve ECM/PCM tarafından nasıl algılandığını görmek için tarama aletini kullanın.
 3. Kilometre görüntülenmiyorsa, ECM/PCM ile ilgili bir sorun olup olmadığına bakın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Diğer kayıtlı kodların çoğunun aksine, P0632 genellikle bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası ile ilişkilidir. Kontrol ünitesini doğru şekilde yeniden programlama becerisi olmadan, başarılı bir onarım pek mümkün olmayacaktır.

Bu kodun diyagnozu için bir diyagnostik tarama aleti ve bir araç bilgisi kaynağı gerekir. Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlamanız, kilometreyi okumanız ve ECM/PCM tarafından nasıl yorumlandığını görmeniz gerekecektir.

Diyagnostik tarayıcıdaki kilometre sayacı değerini, eğer gösterilecekse, gösterge panelindeki gerçek kilometre sayacı değeriyle karşılaştırın. Gösterge kümesi kilometre sayacı ile tarama aletinde görüntülenen kilometre arasında bir tutarsızlık varsa, ECM/PCM büyük olasılıkla başka bir araçtan temin edilmiştir.

Tarama aletinde hiçbir kilometre sayacı değeri görünmüyorsa, ECM/PCM o araca uyacak şekilde programlanmadan değiştirilmiştir. Değilse, bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası olabilir.

P0632 hatasının ortaya çıkmasındaki ana sorun, kontrolörün uygun şekilde programlanmadan ve belirli bir araca uyarlanmadan değiştirilmesidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0632 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus)
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (W204)
 • Peugeot (307)

Arıza kodu P0632 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0630, P0631, P0633.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin